Genel

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

Günlük rutin hayatımızda artık en sık işlem yapmaya muhtaç olduğumuz cihazlar ATM’lerdir. Bankaların hayatımıza kattığı bu ATM’ler aracılığı ile isterseniz aynı banka içerisinde çalışan bir kişiye de para gönderebilirsiniz, dilerseniz farklı bankada çalışan bir kişiye de para gönderebilirsiniz. Bu işlemler bankaların ve atmlerin gözünde iki ayrı kategoriye ayrılır. ATM’den para yatırma işlemi için iki farklı yol bulunmaktadır.

Havale: Aynı banka içerisinde çalıştığınız bir başka kişiye para gönderdiğinizde yapacağınız işlem türüdür. Örneğin Ziraat Bankası hesabınızdan Ziraat Bankası kullanan bir başka kişinin hesabına göndereceğiniz işlem türüdür.

EFT: Aynı bankayı kullanmadığınız bir kişiye göndereceğiniz paranın işlem türüdür. Örneğin Ziraat Bankası hesabınızdan Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) kullanan başka bir kişiye göndereceğiniz işlemdir.

ATM’den EFT nasıl yapılır ?” sorusunun cevabı ise şu şekildedir. Her bankanın ATM’sinde bu işlemlerin çok küçük farklılıklar gösterebileceğini dile getirelim. Fakat genel mantık olarak bankaların ATM’leri EFT işleminde aynı mantık üzerine çalışır. Tüm ATM’lerden EFT işlemini gerçekleştirmek istediğinizde iki yol ile karşılaşırsınız. Bunlardan ilki IBAN numarası üzerinden yapılan EFT; diğeri ise hesap numarası, banka şube numarası, il ilçe bilgisi, gönderilecek kişinin ad soyad bilgisi gibi çeşitli bilgilerdir.

  • IBAN Numarası ile ATM üzerinden EFT yapmak;

Gönderim yapmak istediğiniz ATM’ye giderek EFT işlemlerini seçmeniz ve sonrasında gönderecek olduğunuz IBAN numarasını tuşlamanız gerekir. Bundan sonra göndermek istediğiniz miktarı girerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Gönderim yapmak istediğiniz kişinin banka şube numarasını, hesap numarasını, ad ve soyad bilgilerini ATM’ye girerek göndermek istediğiniz tutarı belirttikten sonra EFT işlemini onaylayabilirsiniz.

Bankalar işlem yoğunluklarına göre yaklaşık 2-3 dakikalık süreler ile EFT işlemini tamamlarlar. Bankaların işlemleri havale seçeneğinde saat limiti olmaksızın 24 saat gerçekleşirken EFT işlemlerinde farklı bankalar ile işlem gerçekleşeceği için iş saatleri dışında onaylanmaz. Örneğin gece 24:00’da gönderdiğiniz bir para bankanızın açılış saati olan 09:00 (opsiyonel)’dan sonra karşı tarafa iletilecektir.

Bankaların eft saatleri  hakkında yazmış olduğumuz yazıyı incelerseniz bankaların çalışma saatleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu