DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Aydın Senetle Borç Para Veren Yerler

Aydın Senetle Borç Para Veren Yerler
14.02.2019
A+
A-

Senetle borç para veren yerler sayısı; bankalar kadar fazla sayıda değildir ve bankaların sunduğu şartların tamamı bu yerlerde geçerli sayılmaz. Bankalardan kredi almak için belli miktarda gelir durumuna ve kredi notuna sahip olmayan kişiler, Aydın senetle borç veren yerler nakit ihtiyaçlarını hızlı şekilde karışılmaktadırlar. Borcun senetle verilmesinin sebebi ise, borç veren yerin kendini güvenceye almak istemesidir.

Aydın Senetle Borç Para Veren Kuyumcular

Aydın merkez kuyumcularının haricinde; Türkiye’nin her bölgesinde, senet karşılığı borç para veren bir kuyumcu mevcuttur. Kuyumcuların verdiği borçtan faydalanıp; senetle para ya da altın alınabilir. Kuyumculardan borç alınabilmesi için; kuyumcuların tanıdığı, bildiği kişiler olunması ve borca karşılık bir kefil gösterilmesi gerekir. Küçük işletmeler olduklarından, kuyumcuların verdiği borcun miktarı çok yüksek olmamaktadır. 5 bin TL’lik senetle borç veren bir kuyumcu, borcunun geri ödenmesi için 9 senet yani 9 taksit sunmaktadır. Borçlar geri ödendikçe de o tarihe ait senetle yok edilmektedir.

Aydın Senetle Faktöring Kredisi

Aydın’da senet karşılığı kredi almak için, tanıdık bir faktöring firmasıyla iletişime geçilmelidir. Faktöring firmaları, sadece tanıdıklarına ve tanıdıkları kişilerin tavsiye ettiklerine kredi vermektedir. Bankaların verdiği kredilerin başvuruları için aranan şartları yerine getiremeyen, kredi sicili temiz olmayan kişiler; faktöring firmaları aracılığıyla senet karşılığı kredi alabilirler. Faktöring şirketlerinden senet karşılığı kredi alabilmek için istenen tek şey, krediye karşılık bir teminat gösterebilmektir. Krediye teminat olarak verilen gayrimenkulün %50’si oranında ya da %30 ve %20’si oranında kredi kullanılabilmektedir. Krediyi alabilmek için, Aydın faktöring şirketleriyle ön görüşme yapılması ve kredinin detaylarının belirlenmesi zorunlu tutulmuştur. Faktöring şirketlerinden senetle borç para veren yerler almadan önce, bu şirketlerin BDDK tarafından onaylı ve ruhsatlı olduğundan emin olunmalıdır. BDDK onayı olmayan yerler, senetle borç verme bahanesiyle kişileri dolandırmaktadırlar.

Senetle İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Senetle borç alırken dikkat edilecek durumlar aşağıda detaylıca belirtilmiştir:

 • Üzerinde herhangi bir rakam belirtilmeyen boş senetler kesinlikle imzalanmamalıdır.
 • Senet üzerindeki yazıların tamamının aynı kalemle yazıldığına emin olunmalıdır.
 • Çek ve senetlerin tanzim edilmesi sırasında; istenilen tutarın sayıyla ve harfle yazılmasına, ayrıca harfle yazılışta arada boşluk bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Çek ve senet üzerinde istenen tutarı rakam ve sayıyla yazdıktan sonra, yazıların başına ve sonuna kapatma çizgileri eklenmelidir. Çizgilerin yazılarla bitişik olduğundan emin olmak önemlidir. Kapatma çizgileri kullanıldığında, çek ve senetlerin üzerine yeni harf ve sayılar eklenemez, borcun miktarında değişiklik yapılamaz.
 • Borçların her taksiti ödendikten sonra, imha edilen senette yer alan imzanın kişiye ait olduğundan emin olmak gerekir. Kişiye ait senet yok edilmediğinde, ödenen miktar geçersiz sayılacak ve kişilerin daha fazla ödeme yapmasına sebep olacaktır.
 • Bilinmeyen yerlerden çek ve senetle borç alınmamalıdır.
 • Çek ve senetleri alacaklı kişilerle birlikte düzenleyip, imzaları atmak gerekir.

Senet Nasıl Düzenlenir Ve Nasıl Doldurulur?

Senetle borç para almak için senetlerin doğru şekilde düzenlendiğinden emin olmak gerekir. Senet düzenlerken izlenecek adımlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Borcun vade miktarı ve taksitlerin ödeme günleri senetlere yazılır.
 • Borcun ödeneceği para türü ve borç miktarı senette belirtilir.
 • Borçlu kişinin ya da kurumun adı senette belirtilir.
 • Senet tutarı sayı ve rakam olarak yazılır.
 • Senedin sol alt kısmında talep edilen, borçlunun kişisel bilgileri doldurulur.
 • Senede karşılık kefil gösterilen kişilerin isimleri belirtilir.
 • Senedin sağ üst kösesinde yer alan takip numarası not edilir ve senedin işleyişi bu kod ile sorgulanır.

 

 

YORUMLAR
 1. Ilknur erkay dedi ki:

  20 kredi almak istiyom

 2. ali dedi ki:

  merhabalar ,öğretmenim acil 30000 tl ihtiyacım var teşekkürler