Genel

Banka Borcundan Dolayı İşyerine İcra Gelir mi?

Banka Borcundan Dolayı İşyerine İcra Gelir mi?

Bankalara kredi borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, banka tarafından tanınan süre işlemlerin sonucunda yasal işlemlere maruz kalırlar. Günümüzde orta ekonomik gelire sahip olan her bireyin hemen hemen en az bir bankaya borcu bulunmaktadır.  Kredi ve kredi kartı kullanımlarının bilinçsiz olması, sadece harcama yapılıp ödeme yapılmaması kişilerin başlarına ileride büyük felaketler meydana getirebilmektedir. Banka, alacaklarını normal şartlar altında alamaması durumunda yasal haklardan ötürü icra işlemleri başlatmaktadır. Banka borçlarından ötürü işyerine icra gelir mi? sorusunu yönelten kişiler, bu konuda devlet tarafından alınan kararları merak etmektedirler. Bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda bankaların icra olarak alabildikleri şeyler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bankalar, alacaklarını yasal olarak alabilmek için İcra İflas Kanunu tarafından belirtilen haczedilebilir ve haczedilemez mallar üzerinden işlem yapmaktadır. Her yıl yapılan düzenlemeler sonucunda devlet, vatandaşlara bazı haklar vererek bazı malları üzerinden işlem yapılmasının önüne geçmektedir. Bu durum, bazı kişilere ev ve iş yerlerine haciz gelemeyeceği gibi düşüncelere kapılmasına neden olmakta. Oysa; İcra İflas Kanunu, 82. maddesi gereğince kurumların haczedebilir mal alımı yapabileceği şeyleri açık ve net bir şekilde belirtmiştir. Bu bağlamda bankalar; işyerine kesinlikle icra getiremeyeceği, borç ödeme ihtimali meydana getiren işletmelerin haczedilmesi borcun hiçbir şekilde ödenemeyeceğinden dolayı işyerlerine herhangi bir müdahalede bulunulmamakta. Bununla birlikte;

Haczedilemeyen Mallar Nelerdir?

Bankalar ile icralık duruma düşen kişiler, hangi malların haczedilemez olduğunu merak etmektedir. Ekonomik faaliyetini sürdürme konusunda gerekli olan tüm eşya, materyaller kesinlikle haciz edilememekte. Ev içerisinde aile birelerin kullanmak zorunda olduğu eşyaların sadece fazlalıkları alınabilmektedir. Altın, gümüş, takı, para gibi kıymetli şeylerin haczedilebilir olduğuna dikkat çekelim. Eğer borçlu kişi tarım ve hayvancılık ile uğraşıyorsa; bankalar  borçlu kişinin ailesini geçindirebilmesi için gerekli olan arazi, hayvan, tarım makine ve ekipmanları başta olamak üzere lazım olan hiçbir şeye dokunamazlar. Genel olarak baktığımızda ise lüzumlu olan eşyaların haciz edilemediğini, lüzumlu eşyalardan 2 adet varsa birisinin bankalar tarafından alındığını söyleyebiliriz. Bu konu, sürekli olarak değişmekte olup icra iflas kanununa göre belirlendiğini söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu