DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Banka Ne Zaman Haciz Uygular?

Banka Ne Zaman Haciz Uygular?
15.04.2018
A+
A-

Bankaların haciz uygulama durumları, genellikle banka üzerinden kredi almış olan kişilerin aldıkları kredileri ödememeleri ile başlamaktadır. Müşteriler tarafından talep edilen krediler banka tarafından kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda sağlanmaktadır. Yaşanılan maddi sorunlara karşı bankaların sağlamış olduğu krediler, belirli bir ödeme planları ile müşterilerden geri alınır. Ancak bazı koşullar altında kişilerin bankaya gereken ve düzenli olarak yapılması gereken ödemeleri yapmamaları sonucunda bankalar maalesef bazı yaptırımlara başvurmak zorunda kalmaktadırlar. Her ne kadar bankalar kredi borçlarını birkaç ay geciktiren kişiler için toleranslı davransa da devamında yapılmayan ödemeler için maalesef banka haciz işlemleri gibi işlemlerin uygulamaya konulması söz konusudur.

Banka  Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?

Bankanın haciz işlemini başlatma zamanı, kişilerin borçlarını ödemedikleri süre ile orantılıdır. Buna göre yasal çerçeveler doğrultusunda icra işlemleri, kişinin düzenli gelirine banka tarafından el koyulması ile başlar. Ancak bunun için geçmesi gereken süre 90 gündür. Banka ilk etapta kişilerin borçlarını ödemeleri için 90 gün kadar bir süre tanır. Bu süreç içerisinde kişiler kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını öderlerse sadece gecikme faizi uygulanacak ve banka tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Ancak eğer kişiler 90 gün sürenin ardından yine ödemelerini yapmazlarsa banka tarafından kişiye bir uyarı gönderilir. Uyarının ardından 30 gün boyunca bekleme süresi başlatan banka bu süre içerisinde borcunu hala ödemeyen kişilerin hakkında yasal yaptırım başlatacaktır.

Bankalar Borcunu Ödemeyen Kişilerin Maaşının Ne Kadarına El Koyar?

Borcunu ödemeyen kişilerin maaşlarının haciz yüzdesi 3/1’i olarak sınırlanmıştır.Kişilerin hayati şartlarını devam ettirebilmeleri için banka tarafından maaşlarının tamamına el koymaz. Kredi ya da kredi kartı borcunu banka tarafından tanınan yasal süre içinde ödemeyen borçlukişilerin maaşlarına el koyulma süreci bankanın uyarı vermesinden sonraki 30 gün içinde başlar. İcra takibine düşen kişinin maalesef pek çok bankacılık işlemi iptal edilir. Bu yüzden kişilerin bu süreçleri yaşamdan mutlaka banka ile anlaşarak uzlaşma yoluna gitmeye çalışmaları sürecin olumlu sonuçlanması açısından oldukça önemlidir.

Banka Borcu Ne Zaman İcralık Olur?

Banka borcunun icralık olma durumu, borcun varlığının yasal olarak tebliğ edilmesi ile başlayan bir süreçtir. Banka tarafından kişiye tanınan yasal sürelere uyulmaması sonucunda borçlu olan kişiye borcu ile alakalı banka tarafından bir tebliğ yollanır. Eğer borçlu olan kişi yollanan bu tebliğe uygun cevap vermezse, banka tarafından kişiye ihtarname gönderilecektir. Yollanan ihtarnamenin genel olarak süresi 30 gündür ve bana tanınan ihtarname süresi boyunca borçlu kişiden borcunu ödemesini bekler. Kişiye tanınan bu sürecin sonucunda kişi hala borcunu ödemiyorsa borçlu olan kişiye ait mal varlıkları araştırılır ve sonrasında kişinin borcuna karşılık gelen malın haczi ile kişinin borcu banka tarafından tahsil edilir. İcra ve haciz durumları genel olarak en son başvurulan yöntemlerdir. Ancak bankaların bu konuda yasal gücünün olması ve kişilere tanınan sürelerin de göz önünde bulundurulması ile borçlar yasal olarak kişiden tahsil edileceği için karşı tarafın herhangi bir şekilde hak iddia etmesi mümkün değildir.

Hangi Mallar Banka Tarafından Haczedilemez?

Bankanın haczedemediği eşyalar genel olarak temel yaşamı sağlayan eşyalardan oluşmaktadır. Bankaya borcu olan ve yasal takibe düşmüş olan kişilerin bilmesi gereken konulardan bir tanesi de bankaların haciz usulü ile hangi mallara el koyacağı ve hangi mallara el koymayacağı durumudur. Haciz durumunda borçlu olan kişilerin bilmesi gereken en önemli şey yaşamı idame ettirici hiçbir şeyin banka tarafından haczedilemeyeceğidir. Bu borçlu olan kişilerin tamamen yasal hakları ile alakalıdır ve banka tarafından asla böyle bir yöntemin uygulanması mümkün dahi değildir. Bunun yanı sıra ayrıca gayrimenkul hacizleri banka tarafından sadece o gayrimenkul üzerindeki bir borç alacak ilişkisi içinde gerçekleştirilmektedir. Genel olarakeşya icra ve haciz işlemleri, her iki tarafın da mağduriyetini ortadan kaldırmak için yapıldığı için asla karşı tarafı zor durumda bırakma durumu gütmez.

Banka Tarafından Yollanan İhtarname Hangi Adrese Gönderilir?

Banka tarafından gönderilen ihtarnameler, borcu olan kişilerin güncel adreslerine gönderilmektedir. Bankanın borcu olan kişilere bu uyarıyı yaparken kullanacağı iletişim kanalları kişilerin banka üzerinde yer alan mevcut ve güncel telefon numaraları, e-posta adresiler ve ikamet adresleridir. Bunun yanında bankalar ihtarname gönderirken güvenlik sebebinden dolayı ihtarnameyi sadece kişinin özel olarak adına düzenleyerek ve imza karşılığında yollamaktadır.

Evde Olan Hangi Eşyalar Banka Haciz Kapsamına Girer?

Evde hacze uğrayan eşyalar genellikle birden fazla olan ve piyasa değeri yüksek olan eşyalardan oluşmaktadır. Evde olan eşyaların haczi sırasında banka kişiden temel olan eşyaları haczetmez. İcralık olan borçlu kişinin borcuna karşılık olarak genelde piyasada değeri yüksek olacak olan eşyalara banka tarafından el konulmaktadır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, fırın ya da bulaşık makinesi gibi eşyalar kişilerin evinde sadece bir taneyse haciz memurları bu eşyaların haczini yapamamaktadırlar. Ancak eğer bu eşyalar birden fazlaysa yani kişinin evinde 3 tane televizyon bulunuyorsa, haciz memurları bu televizyonlardan 2 tanesine el koyma hakkına sahiptirler. Bunun yanı sıra haciz sırasında kişilerin ellerinde bulunan altın, gümüş, kıymetli evrak ya da süs eşyası ve antika gibi değerli eşyalara el koyma hakkına sahiptirler.

Banka Ailesi ile Yaşayan Kişilerin Mal Varlığına ve Eşyalarına Haciz Koyabilir Mi?

Ailesi ile yaşayan ve borcu olan kişilerin haciz durumları diğer borcu olan kişilere göre biraz daha farklı olmaktadır. Faturası kişi adına kesilmemiş olan hiçbir eşya için icra işlemleri yapılmamaktadır. Bankaya borcu olan kişi eğer ailesi ile yaşıyorsa ve ev içindeki hiçbir eşyanın faturası borcu olan kişinin üzerine kesilmemiş ise banka tarafından icra işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Ancak burada önemli olan ve bilinmesi gereken en önemli husus eşyanın borcu olan kişiye ait olmadığının ispatlanması gerektiğidir. Faturasının başka bir kişiye ait olduğu beyan edilen eşyalar için haciz işlemi başlatılmayacaktır. Banka ispat durumunun gerçekleşmediği durumlarda kişilerin ikamet ettikleri adres üzerinde haciz işlemlerini başlatabilir. Ayrıca eğer sizin borcunuza kefil olan birisi varsa banka icralık durumunda kişinin borcuna kefil olan kişiye ait malları da haczetme hakkına sahip olacaktır. Bu yüzden bu durumun oldukça dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi ve en kısa sürede icralık olmadan gereken borcun ödenmesi yapılacak olan en önemli adımlardan bir tanesidir.

Banka Borçları Ne Zaman Varlık Yönetim Şirketlerine Devreder?

Bankanın borcu olan kişilerin borçlarını varlık yönetimine devretmesi durumu, genellikle birkaç yılı süren bir süreci bulmaktadır. Bankalar genellikle bir ya da 2 yıl içerisinde tahsil edemedikleri borçlar için varlık yönetim şirketleri ile anlaşmaktadır. Borca eş değer bir bedel karşılığında yapılan anlaşma sonucunda kişilerin borçları varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olunur. Ancak burada borçlu olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli durum, artık borçlarının el değiştirmiş olmasından dolayı kişilerin bankalarla değil varlık yönetim şirketleri ile muhatap olacaklarıdır. Borcun bankalar tarafından devir işleminin ardından BDDK lisansına sahip olan varlık yönetim şirketleri sizinle borcun tahsilatı için irtibata geçecektir. Borcu olan kişilere önerilecek en önemli tavsiye borcun varlık yönetim şirketlerine devredilmeden önce bankalara mutlaka ödenmesi gerektiğidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.