Genel

Banka Promosyonu Caiz mi?

Banka Promosyonu Caiz mi?

Bankalar, son zamanlarda ekonomik olarak destek alınan en büyük kurumlar arasında yer almakta. Ekonomik sıkıntılarını krediler üzerinden çözen kişiler, aynı zamanda maaşlarını bankalar üzerinden alarak birikimlerini yine banka hesapları üzerinden saklamaktadırlar. Ülkemizde faaliyet gösteren banka sayısının her geçen gün artmasından dolayı ortada büyük bir rekabet durumunun meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bankalar, müşteri sayılarını arttırmak için oldukça farklı yollara girdiğini, müşterilerine ekstra promosyonlar vererek kendi bünyelerinde çalışmaya devam etmelerini teklif etmektedir. Promosyonlar, ilk başta güzel gibi görünse de bazı kişilerin akıllarında çeşitli sorularında meydana gelmesine neden olmakta. Banka Promosyonu Caiz mi? Sorusunun gündeme gelmesinden dolayı bugün bu yazımız içerisinde bu konuyu ele almaya çalışacağız.

Banka Promosyonu Caiz mi? Sorusu çeşitli kanallar aracılığıyla en çok din alimlerine yönetilmektedir. Bu konuya ilişkin her Alim farklı yanıtlar verdiğini, ortada bir cevabın bulunmadığını söyleyebiliriz. Bankalar tarafından verilen promosyonlar, aslında faizlerden elde edilmiş birileri üzerinden dağıtılmaktadır. Bu nedenle bu gelirin faizden geldiğini düşünen birçok kişi promosyonların haram ya da helal olup olmadığını merak etmektedir. Kuranı Kerim içerisinde faiz ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Faizin kesinlikle haram olduğunu, faizin büyük günah içerdiği birçok ayette üzerine basıla basıla dile getirilmiştir. Bu nedenle Banka Promosyonu Caiz mi? sorusu birçok kişinin en çok merak ettiği durumlar arasında yer almaktadır.

Din adamları, bankalar tarafından verilen promosyonlar konusunda şu şekilde açıklamalarda bulunmaktadırlar. Eğer verilen promosyona gerçekten ihtiyacınız var ise kullanabilir, ekonomik sıkıntılarınıza çare olabilirsiniz. Eğer verilen promosyona ihtiyacınız yok ise çekip muhtaç olan kişilere dağıtabilir, hayır olarak kullanabilirsiniz. Eğer ihtiyacınız yokken bu parayı çekip kullanırsanız bunun faiz geliri üzerinden haram olduğu ifade edilmekte. Bazı alimler ise bu konuda net açıklamalarda bulunarak tamamen haram olduğunu, bazılarının ise yine aynı şekilde helal olduğunu ifade etmektedirler. Yukarıda dile getirdiğimiz gibi eğer ihtiyacınız var ise kullanabilir, yok ise yardıma muhtaç kişilere dağıtarak sevap amacı ile kullanabilirsiniz. Banka Promosyonu Caiz mi? sorusuna bu şekilde yanıt vermek istedik.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu