DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Alınır?

Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Alınır?
20.09.2018
A+
A-

Bankada bloke edilen para nasıl alınır, hangi yöntemler izlenmelidir vb. sorularına maruz kalanlar için; bankalar tarafından önlem niteliğinde yapılan işlemlerdir. Bazı durumlara bağlı olarak bankaların hesaplara bloke uygulaması pek çok kişiyi güç durumda bırakmakta ve vatandaşlar bloke hesapları içinde yer alan paralarını çekmek için pek çok alternatif metoda başvurmaktadır. Aşağıda verilen yollar uygulanarak kişiler bankada bloke edilen para nasıl alınır ve hangi işlemler gerçekleştirebilirler, sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabından blokeyi kaldırma isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey, hesaba bloke koyan kişi ile mutlaka görüşme yapmasıdır. Yapılacak olan görüşmenin olumlu sonuçlanması ve sizin karşı tarafı ikna etmeniz hesabınızda yer alan bloke işleminin kaldırılması açısından oldukça önemlidir. Yapılacak olan diğer işlem ise bloke olan hesabınızda yer alan mevcut borcunuzu ödemeniz gerektiğidir. Borcunu ödemeyen kişilerin maalesef blokeleri banka hesapları üzerinden kaldırılmaz. Bu yüzden hesaplardan blokelerin kaldırılması için yapılması gereken en önemli işlem borçların ödenmesidir.

Banka Tarafından Bloke Edilen Para Nasıl Geri Alınır?

Banka tarafından bloke edilen paranın geri alınması maalesef kişilerin yapacakları ödemelerle ilişkilidir. Bankalar kişilerin hesaplarında yer alan blokeyi kaldırmak için kişilerin ödeme yapmasını bekler. Genelde vergi borçları yüzünden bloke olan hesaplar, borçlar ödendikten sonra kullanıma tekrar açılacaktır. Bunun yanı sıra eğer çalışıyor iseniz çalıştığınız kurumdan borcunuzun bir kısmını kapatmak için alacağınız borçlarda kapanmış olan bloke banka hesaplarını açmaya yardımcı olacaktır. Ancak bu durum için karşı tarafla görüşmeniz ve bankaya mevcut durumunuzda olan borcu ödeyeceğinize dair bir teminat vermeniz gerekmektedir. E – Devlet haciz sorgulama üzerinden hesaplarınızda bloke olup olmadığını kontrol ederek, bankalara bloke edilen paranızı almak için başvuru yapabilirsiniz.

Başka Bir Hesap Açarak Blokeden Kurtulmak Mümkün Olur Mu?

Bloke hesaptan kurtulmak isteyen kişilerin başka bir hesap açarak bloke hesaptan kurtulmaları maalesef mümkün değildir. Bankalar arasında yer alan bir iletişim havuzu bulunmaktadır. Kişilerin genel durumları ile alakalı tüm bankalar birbiri ile her zaman iletişim halinde oldukları için bloke bir hesaba sahip olan ya da kredi notu oldukça düşük olan bir kişinin başka bir hesap açarak bloke hesaptan kurtulması maalesef mümkün değildir. Alacaklı olan kurumun diğer tüm kurumlara ve bankalara kişinin mevcut durumu ile alakalı bir yazı hazırlayarak göndermesi diğer bankalar üzerinde yapılacak olan işlemleri de haliyle etkileyecektir.

Bankalar Neden Bloke İşlemi Uygular?

Bankaların bloke işlemi uygulamasının en önemli sebebi, kişilerin mevcut hesapları üzerinde yer alan borçların ödenmemiş olmasıdır. Borcunu ödemeyen kişilerin hesaplarına bloke işlemi uygulayan bankalar ya da kurumlar kişilerin borçları ödenene kadar bloke işlemlerini kaldırmazlar. Böyle bir durumda ise kişilerin hesapların yer alan paraları kullanmaları maalesef mümkün olmayacaktır. Oldukça önemli olan ve kişilerin zor durumda kalmasına sebep olan hesap bloke işlemleri aynı zamanda kişilerin banka üzerindeki güven algısına da oldukça kötü etmektedir. Bu yüzden özellikle vergi borçları yüzünden bloke olan hesapların mutlaka en kısa sürede borçlarının ödenmesi ve hesapların üzerinden bloke işlemlerinin kaldırılması şarttır. Buna göre bankaların hesaplara bloke işlemlerini koymasının ana nedenleri olarak şu durumlar gösterilebilmektedir;

  • Banka hesabı olan müşterilerine şahıslara ve şirketlere ait olan borçları,
  • Senet ile alınan borçlar,
  • Çek ile alınan borçlar,
  • EFT ile alınan borçlar,
  • Kişilerin devlete ait olan vergi borçlarını zamanında ödememeleri,
  • Kişilerin devlete ait olan kredi borçlarını zamanında ödememesi,
  • Bankanın tölere ettiği yasal ödeme sınırını defalarca aşmak ve 90 gün ödeme sınırını geçmek,

Yukarıda verilen sebepler genel olarak banka tarafından kişilerin hesapları üzerinde bloke işleminin uygulanmasına sebep olan nedenlerdir. Bu yüzden borcu olan kişilerin özellikle bu hususlara dikkat ederek bloke işleminden kaçınmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin bankalardan almış olduğu taşıt, ihtiyaç ya da konut kredilerinin 3 aydan fazla ödenmemesi hesapların bloke olmasına sebep olmaktadır. 3 ay itibariyle ödenmeyen krediler sonucunda bankanın maaş hesaplarına dahi el koyması mümkündür. Eğer kişi böyle bir durumla karşılaşırsa bankanın bloke koyduğu maaş hesabından maaşlarını maalesef çekemeyecektir. Bunun yanı sıra aynı zamanda kişiler kendilerine ait kredi kartlarını hem internet alışverişlerinde hem de herhangi bir yerdeki pos cihazları üzerinden yaptıkları alışverişlerde maalesef kullanamazlar. Oldukça riskli sonuçlara sebep olan bu durum aynı zamanda kişinin banka üzerinde yer alan kredi notlarını da düşürerek bankanın yeniden kişiye kredi verme olanağını da elinden almış olur.

Kredi Kartı Ödemesini Geciktirmek Banka Blokesine Neden Olur Mu?

Kredi kartı ödemesini geciktirmek, banka blokesine sebep olan oldukça önemli faktörlerden bir tanesidir. Bankalar ilk olarak müşterilerinin borçlarını anında tahsil etmezler. Borç tahsilatı için bankalar tarafından kişilere sunulmuş olan yasal bir bekleme süresi bulunmaktadır. Yasal bekleme süresini aşmış olan kişilerin hesaplarına banka tarafından bloke işlemleri uygulanacaktır. Bu yüzden kişilerin banka tarafından konulacak olan bloke durumundan kurtulmak için mevcut hesaplarında yer alan kredi kartı borçlarını ödemeleri şarttır.

Banka Blokesi Ne Zaman Konulur?

Banka blokesinin koyulma zamanı her banka için farklı bir inisiyatif gösterse de genel olarak 90 günlük yasal sürecin işlemesiyle başlar. Bankalar borçları bulunan müşterilerinin borçlarını kapatmaları için onlara belirli bir süre daha tanımaktadır. Eğer borcu olan kişiler banka tarafından tanınan bu süreci iyi değerlendirmemişse ve borcunu ödememişse banka kişilerin mevcut hesapları üzerinde bulunan paralara kişi borcunu ödeyene kadar bloke işlemi uygulayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.