Banka Rehberi

Bankada Bloke Edilen Para Nasıl Alınır?

Bazı durumlarda geciktirdiğimiz borçlarımız sebebiyle banka hesaplarımıza bloke işlemi uygulanabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız takdirde hesabında yer alan parayı çekebilmek için birçok tüketici banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır sorusunu sormaktadır. Hesaplarınıza konulan bloke işlemlerini kaldırmadan önce blokenin tam olarak ne olduğunu açıklamak istiyoruz.

Bloke Nedir? – Bloke, kişi ya da kişiler tarafından banka hesabımızın dondurulması ve borcumuzun miktarıyla doğru orantılı olarak tutarın hesabımızda bloke edilmesidir. Bloke işlemlerini borcunuzun miktarı dikkate alınarak yapılmaktadır. Toplamda 1000 TL’lik borcunuz bulunuyorsa banka hesabınızda 1000 TL’lik bloke uygulaması yapılacaktır. Bloke işlemleri devlet daireleri tarafından konulabilmektedir.

Borcunuz bulunan kişi veya kurumlar öncelikle banka hesaplarınıza bloke koydurma işlemine yönelmektedir. Bunun temel sebebi ise oldukça hızlı bir işlem olması ve herhangi bir masrafı bulunmayan işlem olmasıdır. Borcunuzun tutarı bankalara yetkililerce yazı olarak iletilmekte ve borcunuzun tutarı kadar hesaplarına bloke işlemi uygulanması istenmektedir. Bazı bankalar bu gibi durumlarda tüm hesabınıza bloke etme gibi bir girişime kalkışabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız banka ile görüşerek borcunuz tutarında bloke işlemi uygulayabilecekleri yönünde itirazınızı iletebilirsiniz.

Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Bloke işleminin kaldırılabilmesi için tarafınıza bloke işlemini uygulatan kişi ile görüşmeniz gerekmektedir. Bloke işlemleri çoğunlukla vergi borçları sebebiyle gerçekleştirilir. Borcunuz ödeyebileceğiniz bir tutardan fazla ve çalışmıyorsanız maalesef bloke işlemini kaldırmanız mümkün değil. Borcunuz ödeyebileceğiniz bir tutarsa hemen ödeyerek bloke işlemini kaldırabilir ya da maaşlı bir işe girdiğiniz takdirde çalıştığınız kurum ve borçlu ile görüşerek maaşınızın belirli bir tutarının otomatik olarak borcunuzla ilgili kişi ya da kuruma sizin adınızla yatırılmasını talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda genelde borcunuz bulunan kişi ve kurumlar teklifinizi kabul edecek ve bloke işlemini kaldırtacaktır.

Bankada bloke edilen para nasıl alınır? Bankanızda bloke işlemi uygulanan paranız yalnızca bloke işleminin kaldırılması halinde alınabilmektedir.

Peki, Başka Bankadan Hesap Açarsam Blokeden Kurtulabilir Miyim?

Alacaklı kişi ve kurumlar bloke işlemleri uygulanması için yalnızca çalıştığınız değil tüm bankalara yazı göndermektedir. Bu yazıların gönderilmesi halinde yazıların ulaştığı bankada hesabınız bulunuyorsa bloke işlemi uygulanır, hesabınız bulunmuyorsa sizin adınıza ilgili bankada bir hesap bulunmadığı yönünde bir dönüt iletir. Fakat daha sonrasında borçlu kişi farklı bir bankada hesap açarsa hesabı otomatik olarak bloke edilmez. Alacaklı tarafından borçlu kişinin yeni hesap açtığı tespit edilmesi halinde yeni bir yazı gönderterek o hesaba da bloke işlemi uygulatır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu