Banka Rehberi

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Çoğu zaman ticari yaşamla haşır neşir kişiler tarafından kullanılan çekler iki taraf arasında alacak-verecek işlemlerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. Senetlere nazaran çok daha farklı özelliklerinin olduğunu söylemenin yanlış olmayacağı çekler herhangi bir vade süresine göre hazırlanmamaktadır. Çek düzenlendiği sırada dikkat edilmesi gereken tek detay ise çekin kesim tarihidir. Çekte yer alan bu tarih ödeme işleminin ne zaman gerçekleştirileceğini ifade etmektedir. Çekte belirtilen tarih öncesinde nakde ihtiyacınız olursa ve karşılama şansınız yalnızca çek ise erken bozdurma işlemi yapılması gerekiyorsa çek kırdırma adı verilen yönteme başvurulabilir. Bozum tarihi öncesinde çekinizi bozdurmak için bankalar ve bazı finans kuruluşları size yardımcı olabilir. Fakat bu gibi kuruluşlar bozdurma işlemlerinden belirli bir komisyon alır. Bankaların çek kırdırma komisyonları ne kadar merak ediyor musunuz? Bu konuda detaylı bilgilendirmeden önce çek kırdırma nasıl yapılır kısaca bahsetmek istiyoruz.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Banka ya da farklı finansal kuruluşlar aracılığı ile gerçekleştirilecek çek bozdurma işlemleri sırasında belirli bir komisyon oranını ödemeyi kabul etmelisiniz. Bu nedenle bu gibi kurumlarda erken bozum işlemi yapmadan önce oranlar hakkında detaylı bilgi almakta fayda var. Fakat ilk önce bozum işlemini nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

Çek kırdırmak için banka seçiminiz ardından ilgili bankayı ziyaret etmeli ve talebinizi belirtmelisiniz. Banka yetkilileri inceleme ardından çek kırdırma işleminiz için yapılması gereken işlemleri devreye alacak ve uygulayacaktır. Bankada çek kırdırma işlemi bu kadar basit sayılabilir.

Peki, Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Çekinizi kırdırmayı planladığınız bankaya göre komisyon oranları farklılık gösterecektir. Bankaların belirledikleri komisyon oranları çoğu zaman önceden bilinebilmektedir. Çünkü, BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalara bozum işlemleri hangi komisyon oranı üzerinden gerçekleştireceklerine dair önceden bilgilendirme yapılması zorunludur.

Garanti Bankası Çek Kırdırma Komisyon Oranı

Garanti Bankası, BDDK’ya iletmiş olduğu bilgilendirme dahilinde çek kırdırma komisyon oranı için aşağıda yer alan oranları aktarmıştır.

 • İlgili şubenin düzenlemiş olduğu çeklerin kırdırma işlemleri sırasında 15 TL komisyon alınacaktır.
 • Farklı şubelerin düzenlemiş olduğu çeklerin farklı şubede bozum işlemleri sırasında 35 TL ile 150 TL aralığında bir komisyon alınacak ve bu oran azami %0,2 olarak belirlenmiştir.
 • Garanti bankası ve diğer bankaların çeklerinin tahsili için 15 TL ücret alınacak.
 • Farklı bankaların düzenlemiş olduğu ve ödemesinin döviz cinsinde yapılacağı çekler için çeki düzenleyen banka ile anlaşma bulunuyor olması halinde 17 TL bulunmuyor ise 30 TL alınacaktır.

QNB Finansbank Çek Kırdırma Komisyon Oranı

QNB Finansbank, BDDK’ya iletmiş olduğu bilgilendirme dahilinde Finansbank çek kırdırma komisyon oranı için aşağıda yer alan oranları aktarmıştır.

 • Şube içerisinde düzenlenen ve tahsilatı gerçekleştirilen çeklerin kırdırma işlemleri sırasında 15 TL komisyon alınacaktır.
 • Türk Lirası cinsinden QNB Finansbank’a ait çeklerin kırdırılması sırasında 10 TL komisyon.
 • Döviz cinsinden QNB Finansbank’a ait çeklerin kırdırılması sırasında 30 TL komisyon.
 • Döviz cinsinden QNB Finansbank’a ait olmayan çeklerin kırdırılmasında 45 TL komisyon.
 • Farklı şubenin düzenlemiş olduğu çeklerin Virman yoluyla tahsilatı için 20 TL.
 • Farklı şubelerin düzenlemiş olduğu çeklerin kasa yoluyla tahsilatı için 55 TL.
 • Döviz cinsinden düzenlenmiş çeklerde takas işlemi gerçekleştirilmesi halinde 35 TL.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu