Banka Rehberi

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Bankalar tüketicilerin kredi kartı harcamalarını takip edebilmek adına internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin sizin tarafınızdan gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini anlamak adına geliştirdikleri provizyon sistemi yalnızca kart fiziksel olarak kullanılmadığı esnada devreye giriyor. Arkadaşlarınızla kafeden çıkarken hesabınızı ödeme esnasında ya da marketlerde yaptığınız harcamalarda provizyon hatası veya işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Peki, bankalar tüketicilere hangi durumlarda provizyon vermez? Bankanız provizyon vermedi hatası neden alınır? Gittigidiyor veya Zula gibi oyunlarda ödeme yapmayı denediğiniz sırada bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Peki, internetten yapacağınız işlemlerde provizyon vermeyen bankada yaşanan problemi nasıl çözebilirsiniz?

Provizyon Alınamadı Ne Demek?

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın; PROVİZYON TÜKETİCİLERİ KORUMAK ADINA DEVREYE GİREN BİR GÜVENLİKTİR.

Çalışmakta olduğunuz bankalar internet üzerinden ödeme kabul eden ve sanal pos hizmeti veren tüm kurumlara belirli provizyon işlemleri uygulamaktadır. Bu uygulamanın temel amacı yapılan ödeme işlemlerinin sizin bilginiz dahilinde gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmektir. Tüketiciler keyfi olarak açma ya da kapatma yetkisi bulunmayan bir güvenlik sistemidir. Provizyon alınamadı hatası ne anlama geliyor kısaca açıkladığımıza göre bu hatayı nasıl çözeceğinizden bahsedelim.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Çözümü

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz harcamalar sırasında provizyon verilmediği durumlarda yapabileceğiniz tek işlem bankanız ile görüşmek olacaktır. Alışveriş yapmaya çalıştığınız kurum ya da adres ile bağımsız olarak bankaların tüketicilerin tercihleri doğrultusunda engellediği bir durum söz konusu olabilir. Yapacağınız bazı alışverişler alışılagelmiş alışverişlerinizden çok daha farklı ve sıra dışı olarak adlandırabileceğimiz bir durum içeriyorsa provizyon aşamasından geçemeyebilir.

Bankanız provizyon vermedi hatası çözümü için bankanızla görüşebilirsiniz. Görüşme sırasında sorunun neyden kaynaklandığını detaylıca öğrenebilirsiniz. Kartınız ile alışveriş yapmaya çalıştığınız adresin bazı prosedür ve şartları yerine getirmiyor olması, çevrimiçi alışveriş yapmanız engellenen bir internet sitesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Fakat çoğu zaman bu hatanın sebebi kredi ya da hesap kartınızın internetten alışveriş yapmak için uygun olmaması, izinlerinin aktif edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde bankalar tüketiciler standart fiziki alışverişleri dışında internetten gerçekleştirecekleri alışveriş, uçak bileti ya da otel rezervasyonu gibi işlemlere onay vermeyebilir. Bankanız provizyon vermedi hatası aldığınız durumlarda kartınızdan herhangi bir bedel çekilmeyecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu