Genel

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mi?

Zaman zaman etrafınızda olup bitenlerden haberdar olmak ve karşınızda ki arsa ya da yapının kime ait olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Tapu kaydı sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz bulunmuyorsa maalesef bu bilgiyi öğrenmeniz bir hayli zor olabilir. Tapunun kime ait olduğu gibi bilgiler kişiye özgü olmakla birlikte tapunun sahibinin talebi olmadığı takdirde herhangi bir aksiyon alınması ise mümkün değil. Fakat tapu sahibinin kim olduğunu bilmiyor ve bu tapuya ait detayları öğrenmeniz gerekiyor olabilir. Başkasına ait tapu sorgulama hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mi?

İsimden tapu kaydı sorgulama ya da tapu kaydı sorgulama t.c ile yapılabilir mi?  Başkasına ait tapu sorgulama işlemini nasıl yapabilirsiniz, tapu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için hangi bilgilere ihtiyaç duyuluyor? Tapular kendi içlerinde farklılıklar gösterebilir. Taşınmazın cinsine göre farklılıklar gösteren Tapular; arsa, bina, kat irtifakı, kat mülkiyeti, devre mülk gibi birbirinden farklı birçok çeşide ayrılmaktadır. Tapu ipotek sorgulama işlemleri eğer bir taşınmaza talip olduğunuz ve satın almayı düşündüğünüz takdirde yapabileceğiniz en mantıklı işlemdir. Riskleri minimum seviyeye indirgeyecektir.

Peki, başkasına ait tapu sorgulanabilir mi? Tapu görevlileri farklı kişilere ait tapuların bilgileri hakkında üçüncü kişileri maalesef bilgilendirmemektedir. Ticari bir amacınız olması ve beğenmiş olduğunuz bir arsa, tarla gibi bir alanın sahibine ulaşmak adına tapu sorgulaması yapabilmek için bu alanın sahibinin bilgilerine ihtiyacınız var. Geçmiş dönemlerde durum çok daha esnek olması ve tapu müdürlüklerinde ada parsel bilgisi iletmeniz ve bir tanıdığınız olması halinde istediğiniz bilgiyi rahatlıkla öğrenebilirdiniz. Fakat günümüzde yapılan tüm işlemlerde sistem otomatik olarak kayıt tuttuğu için sorgulattığınız tapunun sahibi şikayette bulunduğu takdirde tapu görevlisinin başı bir hayli ağrıyabilir.

Kısacası, başkasına ait tapu sorgulama maalesef yapılamamaktadır. Tapu bilgilerini herhangi bir üçüncü kişi sorgulayamamaktadır. Peki, başkasına ait tapu bilgilerini nasıl öğrenebilirim diyorsanız avukatlara danışabilirsiniz. Tapu müdürlükleri dışında avukatların tapu bilgilerine ulaşabilme yetkisi bulunmaktadır. Bir avukattan yardım alarak adresten tapu sorgulama veyahut isimden tapu sorgulama yapılabilmektedir. Son olarak uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise tapu müdürlüklerine resmi yazı ileterek tapu bilgilerini talep edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu