Genel

BSMV Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bankalar aracılığıyla kredi alırken ya da mevduat hesabınız bulunuyorsa sıkça karşılaşacağınız BSMV adını taşıyan bir ücret bulunmaktadır. Peki, sürekli karşınıza çıkan BSMV nedir? Bankalar arasında BSMV oranları arasında farklılıklar gözlemleniyor mu? Peki, BSMV nasıl hesaplanıyor bunu merak ediyor musunuz? Bu yazımızda sizlere Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi adını taşıyan BSMV nasıl hesaplanır anlatacağız. Merkez Bankası’nın vermiş olduğu talimat doğrultusunda bankalar tarafından tüketicilerin kredi kullanımı ve mevduat hesaplarında alınan bir bedeldir.

Peki Tam Olarak, BSMV Nedir?

BSMV, Merkez Bankası tarafından belirlenmiş bir vergi olarak adlandırılabilir. Kredi fırsatlarından yararlanıldığı takdirde bu fırsattan yararlanırken bankalar tarafından belirtilen masrafları geri alma şansınız bulunuyor olsa da BSMV ücretini geri almanız maalesef mümkün değil. BSMV ücreti; ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların kredi ve mevduat hesabı kullanan kişilerden almaları gereken kesintidir.

Peki, BSMV nasıl hesaplanır? BSMV hesaplama işlemi kredi fırsatlarında %5, mevduat hesaplarınız için ise faizden kazandığınız tutarın %5’ine denk gelecek şekilde alınmaktadır.

BSMV Geri Alınabilir Mi?

BSMV, Merkez Bankası’nın oluşturmuş olduğu talimat doğrultusunda vergi adı altında alınan bir ücrettir. Devlet tarafından alınan bir vergi olmasından dolayı geri alınması maalesef mümkün değildir. Tüm kredi fırsatlarında BSMV oranı 2018 yılı için %5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca BSMV 2018 yılında mevduat hesaplarınızdan kazanç sağladığınız faiz tutarının %5’i tutarında da alınmaktadır.

NOT: Konut kredisi fırsatlarından yararlanan tüketicilerden alınmakta olan BSMV vergisi kaldırılmıştır. Bu kredi türünden BSMV’nin kaldırılmasında temel amaç konut satışlarının arttırılmasına yöneliktir. Herhangi bir bankadan talep edeceğiniz konut kredisi sonucunda BSMV vergisi adı altında bir ücret alınmayacaktır.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Daha öncede belirtmiş olduğumuz BSMV oranları dikkate alınarak tarafınızdan alınacak vergi miktarını hesaplayabilirsiniz. Yine de daha detaylı bir bilgi olabilmesi adına detaylıca alınacak vergi oranlarını tekrardan sizlerle paylaşıyoruz;

  • İhtiyaç Kredisi: İhtiyaç kredisi fırsatlarından yararlanmanız halinde %5 oranında BSMV vergisi alınacaktır.
  • Taşıt Kredisi: Yeni bir araç almak için taşıt kredisinden yararlanmanız halinde %5 BSMV vergisi ödemeyi kabul etmiş sayılırsınız.
  • Konut Kredisi: Yeni bir ev sahibi olmak adına bankalara konut kredisi talebinde bulunursanız BSMV vergisi ödemezsiniz.
  • Mevduat Hesabı: Bankaların sunmuş olduğu mevduat hesaplarından elde edeceğiniz Faiz gelirinizin %5’i oranında BSMV vergisi ödemeniz gerekmektedir. Genellikle bankalar bu tutarı otomatik olarak faiz kazancınızdan düşmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu