Genel

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek, bireysel ya da ticari kişiler ile yapılan ticaret sonrasında ödemeden ve zamandan kolaylık sağlamak adına kullanılan bir sistem olarak tanımlanmakta. Günümüzde çek Piyasalar içerisinde en çok senet ile karıştırılmaktadır. Ticaret konusunda işletme ve bireysel kişiler ödemeleri genellikle çek ve senet üzerinden yapmalarından dolayı her iki sistemin birbiriyle karışması doğal olarak karşılanmakta. Senet, belirli bir vade üzerinden atanımlanan ödeme planı olarak gösterilmekte olup belgeli söz anlamına da gelmektedir. Oysa Çek, belirtilen tarihte belirlenen hesaptan kişinin kendi hesabına para aktarım talebi veren bir yazılı belge olarak adlandırılmaktadır. Bugün, acil durumlardan dolayı ortaya çıkan Çek Kırdırma Nasıl Yapılır? Hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Çek kırdırma işlemi yapmak için özel bir bankaya de sistem aramanıza gerek yoktur. Ülkemizde bulunan tüm devlet ve özel bankalar talebiniz üzerine çek kırdırma işlemini Başarılı bir şekilde yapabilirler. Henüz ödeme tarihi gelmemiş çeklerin acil olarak bozulmak istenmesi durumunda bankalara belirli bir komisyon ödeyerek erken bir süreçte çekinizi nakite döndürebilirsiniz. Çekin bozdurma süresinin ne kadar uzun olduğunun herhangi bir önemi yoktur. Bankalar çekin süresine göre bir bozdurma komisyonu uygulamakta olup kişilere acil seçenekler sunmaya çalışmaktadır. Komisyon durumu her bankaya göre değişiklik göstermekte olup farklı tutarlar üzerinden tahsil edilmektedir. Bankalar, çek kırdırma işlemini de yürütmemektedirler. Artık yeni gelen karekod sistemine bakarak çekin güvenilir olup olmadığına karar vererek bozum yapmaktadır. Güven konusunun aşılmaması durumunda çek kırdırma işleminin yapılamayacağını da belirtmek istiyoruz.

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları

Akbank: Akbank, kendi bankasına ait çeklerin kırdırılma işlemi yapmak istemesi durumunda 16 TL komisyon almaktadır. Söz konusu farklı bankalara geldiğinde ise komisyon oranı 17 TL’ye çıkmaktadır.

QNB Finansbank: TL değerindeki çeklerin kırdırılma işlemi için 15 TL komisyon alan QNB Finansbank, döviz türlerindeki çekler için ise 45 TL komisyon almaktadır.

Denizbank: Kendisine ait çeklerin kırdırılma işlemi için 15 TL komisyon alan Denizbank, farklı bankalara ait çeklerin kırdırılma işlemi sırasında miktara göre komisyon uygulamaktadır. Farklı bankalara ait çeklerde 40 ile 500 TL arasında kırdırma komisyon ücreti talep edilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu