Genel

Devalüasyon Nedir? (Nedenleri?)

Devalüasyon Nedir? (Nedenleri?)

Dünyada bulunan her ülke, kullanmış olduğu para biriminin diğer ülkelerin kullanmış olduğu para birimlerinden değersiz olmasını istemez. Bu durumun ülke açısından oldukça olumsuzluk meydana getireceği, ekonomik olarak sıkıntıların arka arkaya geleceği düşünülmekte. Bu gibi durumların meydana geleceğinin ön görülmesi ile beraber her ülkenin kendi içerisinde devalüasyon yapma hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Devalüasyonun yapılması, bir ülkenin ekonomik açıdan ferahlamasına olanak sağlayarak geleceğe doğru atılacak adımların daha mantıklı şekillenmesine olanak sağlayacaktır. Bu sistem; daha çok ülkenin kendi satın alam gücünü zayıflatması ie yapılmaya çalışılmaktadır. Bu sayede ithalat oranı azaltılarak ihracat oranında artışlar meydana gelmesi öngörülür. Ülke içerisine girecek döviz, para biriminde meydana gelen değersizleşme durumunu ortadan kaldıracaktır.

Bir ülke,  sahip olduğu para biriminin diğer ülkelerin kullanmış olduğu para birimlerine göre değersiz hale geldiğini görmesi ile beraber satın alamda güçlükler yaşayabileceğini öngörmektedir. Bu durum; ithal edilecek malların fiyatlarının artmasına, ihraç edilecek ürünlerin ise fiyatlarında bariz azalmaların meydana gelmesine neden olmakta. Devalüasyonun yapılmasındaki amacın ise ihracattan elde edilecek gelirde artış, ithalatta yapılan giderlerden de azalış hedeflenerek bütçe dengelenme işleminin sağlanması hedeflenmektedir. Orta gelirli, gelişmemiş ülkelerin sıklıkla devalüasyon yoluna giderek ekonomik toparlanmalar yapmak istediklerini görebilmekteyiz. Bir ülkenin para birimini zayıflaması, döviz kurlarında meydana gelen artışlar ekonominin tamamen yerle bir olmasına neden olacaktır.

Özellikle ülkemiz, sanayi ve üretim başta olmak üzere birçok ihtiyacını tamamen yurtdışından sağlayarak uygulamaya dökmektedir. Döviz kurlarında yaşanılan en ufak bir yükseliş maliyetleri artırarak zamlı fiyatlar üzerinden satışların yapılasına neden olmakta. Bu gibi sorunların önüne geçmek için ülkeye döviz girişini artırmak isteyen devletler, giren her döviz sayesinde para birim değerlerine artırarak eşitlik ortamının meydana gelmesini sağlarlar. Devalüasyon döneminde özellikle büyük şirketlere bazı yaptırımlarda, uyarılarda bulunarak üretim ve satışlarını o politikalar üzerinden yapmaları öğretilmektedir. Dengenin sağlanması ile beraber süreç sona erdirilerek eskisi gibi kaldığı yerden devam ettirilir. Bu yazımız içerisinde genel olarak Devalüasyon Nedir? (Nedenleri?) konusuna değinmeye çalıştık. Umarız ki bu konunun nedenlerini açık bir dil ile dile getirmeye çalışmışızdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu