DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları

Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Başvuru Şartları
08.05.2018
A+
A-

Engelli ihtiyaç kredisi başvurusu birçok bankaya yapılabiliyor ancak bu destek kredisi türü PTT aracılığı ile alınabiliyor. Başvuruların PTT şubelerine yapılması ve akabinde ilgili bankalar ile iletişime geçilmesi talep ediliyor. Özürlü maaşına kredi veren bankaların sayısı 2019 yılı itibari ile artış göstermiş olup bu bankalar aracılığı ile kriterlere uyan kişiler engelli ihtiyaç kredisi almak için başvuru yapabiliyor. PTT tarafından sağlanan engelli ihtiyaç kredisi başvurusunun yanı sıra KOSGEB tarafından verilen engelli maaş kredisi de bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti tarafından engellilere yönelik birçok pozitif yaptırım uygulanıyor ve engelli bireylerin gündelik yaşamda daha aktif rol almalarını sağlayacak birçok çözüm önerisi geliştiriyor. Engelli kredisi veren bankalar 2019 yılı itibari ile PTT ile anlaşmalı bankalar olarak da ayrılmış durumdadır.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Engelli kredisiPTT tarafından verilen bir kredidir. Başvuruların öncelikli olarak PTT’ye yapılması ve ardından iş birliği içinde olunan bankadan paranın çekilmesi gerekiyor. PTT bu konuda bazı kriterler belirlemiş olup bu kriterleri sağlayan engelli vatandaşların kredi alabilmesi için olanak tanıyor. Engelli kredisi almak isteyen vatandaşların gerekli belgeler ile birlikte yakınlarında bulunan bir PTT şubesine gitmeleri yeterli olacaktır.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli kredisi almak isteyen vatandaşlar öncelikle PTT şubesine giderek başvuru işlemlerini başlatmaları gerekiyor. Başvuru işlemlerinin ardından ise ilgili bankaya giderek başvurularını tamamlayabiliyorlar. Engelli kredisi almak isteyen vatandaşların öncelikle yerine getirmesi gereken şartlar bulunuyor ve bu şartları sağlayan vatandaşların bireysel bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi bekleniyor. Eğer engel oranı yüksek ise ve kişinin refakatçisi var ise bu durumda yetkilendirme yapılarak refakatçi ile kredi başvurusu yapılabiliyor.

Engelli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nedir?

Engelli kredisi şartları bulunuyor ve istenen şartları yerine getiren vatandaşlar engelli ihtiyaç kredisi alabiliyor. Engelli ihtiyaç kredisi için PTT tarafından istenen şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti’nden engelli maaşı almak
 • Engelliliğin kanıtlanabilmesi
 • Devlet tarafından verilen engelli maaşının üzerinde herhangi bir haciz, el koyma ya da bloke gibi yaptırımların bulunmaması
 • Kredi almak için gerekli olan kredi puanının en az orta seviyede olması ve gerekli durumda kefil gösterebilme
 • En az yüzde 40’lık bir engel oranının bulunması

Engelli İhtiyaç Kredisi Başvuru Belgeleri Nedir?

Engelli kredisi için istenen başvuru evrakı bankalara göre değişmektedir ancak istenen ortak belgeler şu şekildedir;

 • Yüzde 40 ve üstünde engelli oranını gösteren sağlık raporu
 • Kimlik belgesi
 • Engelli maaşının alındığını gösteren belge
 • Aylık gelir durumunu gösteren belge
 • İkametgah belgesi

Engelli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019

Engelli kredisi alınabilen bankalar PTT ile iş birliği içerisinde olan bankalardır. Engelli ihtiyaç kredisi veren bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Aktif Bank
 • Yapı ve Krediler Bankası
 • Garanti Bankası
 • QNB Finans Bankası
 • Denizbank
 • Halk Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası

Engelli İhtiyaç Kredisi PTT

PTT engelli vatandaşlar için kredi imkânı tanıyor ve birçok banka ile iş birliği yaparak düşük faizler ile engellilerin ihtiyaç kredisi alabilmelerini sağlıyor. PTT aracılığı ile verilen bu destekler Türkiye Cumhuriyeti tarafından da destekleniyor. Engellilerin ihtiyaç kredisi alabilmeleri ve bu süreçte maaşlarında kesinti olmaması gibi durumlar nedeni ile PTT kredisinin birçok avantajı bulunuyor.

Engelli İhtiyaç Kredisinde Faiz Var Mı?

Engelli kredisi faiz oranları bankalara göre değişiyor. Engelli ihtiyaç kredisi almak isteyen vatandaşlar ilk başvurularını PTT’ye yaptıkları takdirde bankalara geçtiklerinde faiz indirimi uygulanacaktır. Engelli vatandaşlar için bankaların birçok farklı avantajı bulunuyor ve bu avantajlar arasında faiz indirimi ve düşük faiz oranları yer alıyor.

Engelli Kredisi Ziraat Bankası

Ziraat engelli kredisi vermekte olup bu kredinin adını Engelsiz Destek Kredisi olarak belirlemiştir. Ziraat Bankası, Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen birçok yardımın ana bankası olup kamu kurumu olarak da hizmet veriyor. Bu neden ile engelsiz destek kredisi için herhangi bir faiz istemeyen Ziraat Bankası belirtilen şartları yerine getiren engelli vatandaşların başvurularını onaylıyor ve hızlı bir şekilde kredi alabilmelerini sağlıyor. Ziraat Bankası engelli vatandaşların istihdamının artmasını ve diğer kurumlar tarafından da desteklenmesini teşvik etmek için engelli vatandaşları işe alan iş yerlerine de engelsiz destek kredisi veriyor. Ayrıca Ziraat Bankası engelli vatandaşlar için kredi haricinden de birçok indirim, kampanya ve avantajı bulunan bir bankadır.

Engelli Kredisi Veren Ziraat Bankasının Şartları Nedir?

Ziraat Bankası engelli kredisi başvuru şartlarının bir kısmı ortak şartlar ile benzer olsa da banka kendi limit ve vade uzunluğunu belirten sınırlamalar belirlemiştir Engelli kredisi için Ziraat Bankasının belirlediği kriterler şu şekildedir;

 • Engelli kredisi için başvuru yapacak vatandaşların düzenli gelirlerinin olması
 • Vade süresi için en fazla 60 aylık bir talepte bulunabilme
 • Engelli ihtiyaç kredisi kapsamında sigorta yapılması

Aktif Bank Engelli Kredisi

N Kolay engelli kredisiAktif Bank’ın online bankacılık platformu aracılığı ile veriliyor. N Kolay tarafından verilen kredi 60 aylık bir vade uzunluğuna sahiptir. Engellilerin alabileceği engelli ihtiyaç kredisi için Aktif Bank tarafından belirlenen miktar için üst limit 30 bin Türk Lirasıdır. Ayrıca Aktif Bank N Kolay engelli kredisi için başvuru yapacak kişilerin hali hazırda düzenli bir geliri olmasını da talep ediyor.

Garanti Bankası Engelli Kredisi İmkanı

Garanti engelli kredisi başvurusu bankanın şubelerinden yapılabiliyor bunun için başvuru yapacak kişilerin öncelikle bir Garanti Bankası şubesine giderek başvuru evrakları ile birlikte başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Garanti Bankası özellikle engelli maaşını kendi bankası üzerinden alan vatandaşlara birçok düşük faizli kredi ve farklı avantajlar sunuyor. Ayrıca hali hazırda engelli maaşı Garanti Bankasında olmayan kişilerin engelli kredisini alabilmek için maaşlarını bankaya taşımaları da talep ediliyor.

Halk Bankası Engelli Kredisi

Halkbank 2019 engelli kredisi başvuruları almaya devam ediyor ve gerekli durumlarda engellilere ekstra destek sağlıyor. Halk Bankası aracılığı ile engelli kredisi almak isteyen vatandaşların başvurularını Halk Bankasının herhangi bir şubesine yapmaları gerekiyor. Halk Bankası tarafından belirlenen bazı kriterler bulunmakta olup kriterlere uyan Türk vatandaşları engelli kredisi almak için başvuru yapabiliyor. Halk Bankası engelli kredisi için belirlenen üst limit 20 bin Türk Lirası olup bu miktardan daha yüksek tutarlar için olan kredi başvurularını kabul etmemektedir. Ayrıca Halk Bankası diğer bankalarda da olduğu gibi engelli kredisi için en fazla 60 aylık bir vade yapabilmektedir.

Enpara.com Engelli Kredisi 2019

Engelli kredisi enpara.com aracılığı ile de alınabiliyor. Engelli kredisi almak isteyen vatandaşlar QNB Finans Bankasının internet bankacılığı olan enpara.com aracılığı ile kredi başvurusunu kolay bir şekilde yapabiliyorlar. En fazla 30 bin Türk Lirası için başvuru yapabilen kredi için 48 aylık bir vade uygulanmaktadır. Diğer bankalara göre en düşük vade uzunluğu enpara.com’da bulunuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.