DOLAR 5,7541
EURO 6,3657
ALTIN 278,8
BIST 100.643
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilere Kredi Veren Bankalar
09.09.2019
A+
A-

Engelli vatandaşların kredi alabileceği bankalar sundukları imkanlar ve özel kampanyalarla onların finansnman ihtiyaçlarını giderme konusunda yardımcı olmaktadır. Kimi zaman devlet teşviki veya desteğiyle yaptıkları promosyonlar ile kredi ürünlerinin engellere sunan bankalar kimi zaman da kendi hazırladıkları özel ürünler ile bu tarz fırsatları sunmaktadır.

Engellilere kredi dendiği zaman akla tek bir kredi çeşidi gelmemelidir. Her bankanın kendine has özellikleri olan kredileri vardır. Bu yüzden, engelliler için hazırlanmış kredi türlerinin gerek koşulları gerek öne çıkmakta olan özellikleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Acil nakit ihtiyacı duyan engelli bir birey hangi bankaların ona özel kampayalar yaptığını bilmeli ve bu kampanyalar arasından kendi bütçesine uygun olanı aralarında karşılaştırma yaparak seçmelidir.

2022 Engelli Maaşına Uygun Krediler

Engelli maaşı için krediler bankaların zaman zaman sunduğu ürünlerdendir. 2022 muhtaçlık maaşı olarak adlandırılıan ve engelli vatandaşlara devlet verilen maaş bu noktada önemlidir. Çünkü her engelli vatandaş bir işte çalışıyor olamayabilir, düzenli bir gelir kaynağı olmayabilir ya da ailesinin yeterli kazancı olmayabilir. Bu durumlarda 2022 maaşı, engelli vatandaş için düzenli bir gelir yatıracak ve onun belgesiyle kredi talebi oluşturabiecektir.

2022 Engelli Maaşı’nın verilme koşulları ve şekli kanun tarafından açıkca düzenlenmiştir. Bu iki önemli noktanın da göze çarpan detayları aşağıda listelenmiştir.

 • 18 yaş altını engelli yakınları alabilir.
 • 18 yaşından büyük olan ve özür oranı %40 ve üzerinde olan vatandaşlar alabilir.
 • Bu aylığın bağlanabilmesi için hane geliri, asgari ücretin üçte birinden az olmak zorundadır.

Bu koşulları sağlayan bir engelli vatandaşlar aşağıdaki belgeler ile başvuru yapabilir.

 • Üzerine kayıtlı taşınmazları gösteren bir belge,
 • Maaş talep dilekçesi,
 • Engellilik oranını gösteren sağlık kurulu onaylı rapor,
 • Başvuru sahibine ait 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi,
 • Herhangi bir maaş alınmadığını kanıtlayan evrak,

Yukarıdaki belgeler ile yapılan talepler değerlendirilir ve onay verilirse maaş yatmaya başlar. Sadece bu maaşa sahip bir kişi kefil veya ek teminat göstermeden kredi almakta yine de zorlanabilir. Ancak düşük kredi tutarına sahip bir ihtiyaç kredisi çekmek kesinlikle imkansız değildir.

Engelli Vatandaşlar için Kredi Alabilme Koşulları

Engellilerin kredi şartları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak bazı önemli detaylar vardır ki her banka onları değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurur. Bunlardan başlıcaları altta sıralanmıştır.

 • Başvuru yapacak olan engelli birey yasal sorumluluk yaşı olan 18’i tamamlamış olmalıdır.
 • Düzenli bir gelir kaynağına sahip olmak ve bunu belgeleyebilmek gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan engelli vatandaşın müşteri puanı iyi olmalıdır. Bu kredi notu da geçmişte bankalar ile ilgili ödeme geçmişiyle belirlenir. Kredi kartı borcunu ve kredi geri ödemelerinde problem yaşamayanların puanı iyi durumdadır.
 • Eğer engelli bireylere özel bir kampanya için talep oluşturulacaksa engellilik durumunu gösteren belgenin ibrazı da gerekmektedir.
 • Kefil veya ek teminat gösterebilen vatandaşların kredi başvuruları daha kolay onaylanır ya da daha yüksek bir kredi miktarı çekilebilir.

Yukarıda belirtilen maddelere bütün bankalar dikkat etmektedir. Ancak bunların dışında da bankaların isteyebilecekleri belgeler ya da engelli vatandaşın sahip olması gereken özellikler olabilir. Başvurulacak bankadan konuyla ilgili önceden daha detaylı bilgi alınmalıdır.

Engelilere Özel PTT Kredisi

PTT Engelli Kredisi imkanı sunarak özel gereksinimli vatandaşların nakdi problemlerini çözme konusunda fırsat sunmaktadır. PTT’nin sunduğu engelli kredisinin göze çarpan özellikleri aşağıda maddelenmiştir.

 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Vatandaşın 84 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin engel oranı en az %40 olmalıdır ve sağlık kurulu onaylı raporuyla bunu belgelendirmelidir.
 • 2022 Engelli Maaşı’nı aktif bir şekilde alıyor olmak gerekmektedir.
 • Kişinin maaşı üzerinde herhangi bir haciz veya benzeri işlem olmamalıdır.

Maaşını başka bankadan alan engelli vatandaşlar, eğer onu e-Devlet sistemi üzerinden PTT’ye geçirirler ve oradan almaya başlarlar ise PTT Engelli Kredisi başvurlarınn onaylanma ihtimali artacaktır. Hem bu sayede, kredi taksitleri otomatik olarak gelen maaştan düşülecektir.

Ziraat Bankası Engelli Kredisi

Ziraat’ten engelliere kredi alarak ticari girişimler için ek kaynak oluşturulabilir. ‘‘Engelsiz Destek Paketi’’ adıyla verilen kredinin temel amacı engelli bireylerin hem kendi ekonomik problemlerini çözmesi hem de ülke ekonomisine girişimleriyle destek verebilmesidir. Bu yüzden sahip oldukları işletmeler veya girişimleri için finansman desteği arayanlar Ziraat Bankası’nın engellilere özel ticaret kredisine başvurabilirler. ‘‘Ziraat’ten Engelleri Kaldıran Paket’’ kampayasının öne çıkan nitelikleri şu şekildedir:

 • Engelli vatandaşların kredi notlarına, istedikleri vade ve kredi tutarına göre değişen uygun faiz imkanları vardır.
 • Vade süresi en fazla 60 ay olabilir.
 • Bu kredi kullana engelli bireyler, işletmeleri için bankacılık hizmetlerinden de özel indirimler ile yararlanabilir.
 • Engelli bireyin kendisi, eşi ve çocuğuna özel Bireysel Emeklilik Planları hazırlanır ve öneriye sunulur.
 • Ziraat Sigorta sayesinde ileride karşılaşılabilecek olan ekonomik problemelere karşın işletme veya girişim güvence altına alınabilir.

Ziraat Bankası’nın engellilere özel bu paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, banka şubelerinden hem koşullar hem de özellikler hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.

KOSGEB Engelli Vatandaşlar için Kredi

KOSGEB Engelli Kredisi ve hibesi gibi iki önemli destek programı sunarak engelli vatandaşların ekonomik anlamda daha rahat bir şekilde girişimlerini hayata geçirmelerini ya da mevcut işlerini büyütmelerini sağlıyor. Ancak KOSGEB, bu engelli desteğini yılın her zamanı veya her yıl sunmamaktadır. KOSGEB’ten engelilere özel kredi veya hibe imkanından faydalanmak isteyen vatandaşlar KOSGEB duyurularını düzenli olarak takip etmelidir. Aşağıda sıralananlar bunların genel özellikleridir.

 • Hibe olarak ya da faizsiz kredi olarak verilmektedir.
 • Normal KOSGEB kredi veya hibesinden %10 daha fazla destek engelli vatandaşlara verilmektedir.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla bitiren engelli bireyler başvuruda bulunabilir.
 • KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerde aktif olan veya olacak olan işletmelere verilir.

KOSGEB Kredisi veya hibesinden faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar, girişimlerinin içinde bulunduğu sektörde son 1 yıl içinde başka bir işletme açmamışlarsa bu imkanlardan faydalanabilir.

Yapı Kredi Bankası Engellilere Özel Kredi

Yapı Kredi engelli kredisi adıyla sadece gereksinim ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik bir kredi ürünü bulundurmamaktadır. Her ne kadar güncel olarak böyle bir kredi olmasa da engelli vatandaşlar diğer kredi imkanlarından faydalanabilirler. Yapı Kredi’nin öne çıkan yönü ise engelli vatandaşlara yönelik 2008’de başlattığı ‘‘Engelsiz Bankacılık’’ programıdır.

Engellilere kredi aldıktan sonra veya kredi kartı kullanırken bankacılık işlemlerinde daha kolay ve pratik yollarla işlerini halletmelerini sağlayan bir programdır. Bu amaçla verilen hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

 • Görme engeli olan vatandaşların daha kolay kullanması için tasarlanmış ATM’ler vardır.
 • Ortopedik engeli olan vatandaşlar için dizayn edilmiş hem ATM hem de şubeler vardır.
 • İşitme engellilerin bankacılık ihtiyaçlarına yönelik hizmet veren Online şube vardır.

Yukarıdaki özel uygulamalar sayesinde engelli vatandaşlar banka işlerini daha basit bir şekilde tamamlama şansı elde ederler.

Denizbank Engelli Vatandaşlara Özel Kredi

Denizbank engelliler için kredi başlığıyla bir kredi imkanı sunmasa da müşteri olan engelli vatandaşların banka ile olan ilişkilerini daha rahat sürdürmeleri için farklı uygulamalar yapmaktadırlar.

Engell bireylere özel olan uygulamaların göze çarpanları aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

 • Her banka çalışanı ‘‘Engelliye Doğru Yaklaşım’’ eğitimini tamamlamıştır.
 • Her bankacılık hizmeti ile ilgili bilgi veya yeni gelişme sesli bilgilendirme sistemi üzerinden yapılabilir.
 • Engelli vatandaşın şube içinde hareketini kolaylaştıracak ve şubeye erişimine yardımcı olacak şekilde düzenlemeler yapılmıştır.
 • Kabartma işaretlerinin kullanıldığı POS cihazları vardır.
 • Engelli bireylerin daha rahat bir şekilde işlerini tamamlayabilmeleri için ATM’lerde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Denizbank’ın kredi ürünlerinden faydalanan bir vatandaş, engel yüzünden bankacılık işleri ile ilgili bir gecikme yaşamaması için yukarıdaki uygulamalar oldukça işe yaramaktadır.

Akbank Engelli Vatandaşlara Özel Kredi

Akbank engelli kredisi vermemektedir. Ancak engelli vatandaşlar için yaaptığı uygulamalarla bankanın kredi kartını kullanan ya da kredisini alan bireylerin, bankacılık işlemleri sırasında herhangi bir problemle karşılaşmasını engellemek için özel uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamalardan göze çarpanlar altta verilmiştir.

 • Braille Alfabesi kullanılan uyarı içeren yönlendirmeler, tüm şubelerde mevcuttur.
 • Ortopedik engelli vatandaşların kullanıma uygun bankamatikler vardır. Sayılı olarak yeterli olmalarının yanında şube bulunan birçok şehirde vardır.
 • Banka şubelerinden bazıları, engelli vatandaşların daha rahat hareket edebilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır.
 • İşitme engelli vatandaşlar, görüntülü arama uygulaması sayesinde Çağrı Merkezi’ndeki işaret dili bilen çalışanlar aracılığıyla bankacılık işlemlerini yapabilirler.

Aktifbank Engelli Vatandaşlar için Kredi

Aktifbank engelli kredisi seçeneğini özel bir ürün olarak sunmamaktadır. Engelli bireyler de diğer müşteriler gibi aynı kredilere, aynı şartları sağlamak koşulu ile ve aynı özellikler için başvurabilir. Bunun yanı sıra Aktifbank’ın engellilere kredi bireylere özel hizmetleri de bulunmaktadır.

Engellilere özel bu Aktifbank uygulamalarından yararlanmanın ilk şartı %40 oranında veya üzerinde bir engelilik oranına sahip olmaktır. Bu özür oranını, sağlık kurulu onaylı raporuyla belgeleyebilen vatandaşlar bu kolaylıklardan faydalanabilir. Hem şubeden hem de çağrı merkezinden yapılacak olan bankacılık işlemlerinde engelli bireyler için kolaylıklar sağlanmaktadır. 70 yaşındaki veya daha yaşı olan müşteriler de engelli bireyler için olan imkanlardan yararlanabilir.

Aktfbank İnternet sayfası da engeli olan bireylerin kullanım ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İnternet şubesinin bu hale getirilmesi için olan çalışmalar sürmektedir.

İŞKUR Engelliler için Hibe Desteği

İŞKUR engellilere hibe vererek hem kendi finansal ihtiyaçlarını giderme hem de ileride ülke ekonomisine istihdam olanağı sağlamaları için özel iş kurma hibeleri vermektedir. 50.000 TL gibi bir rakama çıkabilecek olan bu nakit desteğinin özellikleri şunlardır:

 • Kuruluş işlemleri için 3.000 TL’ye kadar nakit desteği verilir.
 • Belgelenmesi halinde işletmenin ilk 12 aylık faturaları 11.000 TL’ye kadar karşılanabilir.
 • İşletmenin bütün malzeme giderleri için 36.000 TL’ye varan finansman desteği verilebilir.

Yukarıdaki imkanlardan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar, başvuru esnasında durumlarını kanıtlayan sağlık kurulu onaylı raporu ibraz etmelidir.

Engelli Vatandaşlar için Kredi Kartı

Engellilere özel kredi kartı imkanı gibi özel kampayalar olmasa da engelliler her bankadan istedikleri kredi kartı için başvuruda bulunabilirler. Bankalar, engelli vatandaşların taleplerini de diğer vatandaşlar gibi değerlendirecektir. Buradaki önemli nokta, engelsiz bankacılık hizmetleri gelişmiş kurumları tercih etmek işlem kolaylığı açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca platformumuz içerisinden kredi notuna göre kredi veren bankalara bakabilirsiniz.

Engelli Vatandaşlar Kredi Kartı Başvuru Şartları

Engellilerin kredi kartı gereklilikleri bankadan bankaya değişebilir. Ancak bu bankaların göz önünden bulundurduğu başlıca noktalar şu şekilde maddelenebilir:

 • Düzenli gelir durumunu gösterir belge,
 • 2022 Maaşı alınıyorsa bunu kanıtlayan belge,
 • 18 yaş sınırı,
 • Gelir yoksa garantör kişi,

Yukarıdaki şartları sağlayan engelli vatandaşlar da diledikleri bankaya kredi kartı için başvurabilirler ve bütçelerine uygun kartı kullanabilirler. Engellilere kredi ve kredi kartı gibi kampanyalar çok olmasa da önlerinde bu ürünleri sahip olmalarını engelleyecek bir durum yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.