DOLAR 5,8353
EURO 6,3975
ALTIN 283,0
BIST 101.859
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir?

Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir?
09.10.2019
A+
A-

Hastalıklarda verilen engellilik oranı Özür oranları yönetmeliği tarafından belirlenmiştir. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanının yaptığı açıklamaya göre, engelli vatandaşların farklı kurumlar için ayrıca rapor almalarına gerek kalmaması için bu uygulamayı başlattıklarını belirtti. Hastalıklara göre engellilik oranı verilirken bunun hem 18 yaş altı hem de 18 yaş üstü yetişkinlere uygun olması için paydaş kurum ve kuruluşların görüşleri alındığı bildirildi.

Engellilik Durum Değerlendirmesinde Kurulun Teşkili

Engellilik durum değerlendirmesinde kurul daimi olarak aşağıdaki yedi üyeden oluşmak zorundadır:

 • Nöroloji uzmanı,
 • Göz hastalıkları uzmanı,
 • İç hastalıkları uzmanı,
 • Genel cerrahi uzmanı,
 • Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı,
 • Kulak burun boğaz uzmanı.

Hastanın tedavisinde yukarıda sayılan üyelerin bizzat sağlık kuruluna katılarak görüşünü bildirmesi gerekir. Eğer engel durumu tek bir uzmanlık alanı ile ilgiliyse, ilgili alandan yalnızca 3 tane hekimin kurula katılmasıyla kurul oluşturulabilir.

Sağlık Kurulunun toplanması için bütün üyelerin katılım göstermesi ve karar alırken oy çokluğunun sağlanması gerekir. Oy çokluğunun sağlanamadığı ve oyların eşit olası halinde kurul başkanın verdiği oy geçerli sayılacaktır.

Ayrıca evde bakım maaşı tutarını inceleyebilirsiniz.

Erişkinler için Düzenlenen Engellilik Sağlık Kurulu Raporu

Erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu düzenlenirken muayene formunda kayıt no ve poliklinik muayene tarihinin yazması şarttır. Engele ilişkin klinik bulgular arasında yer alan:

 • Tanı,
 • Doku,
 • Organ ya da fonksiyon kaybı,
 • ICD kodları,
 • Radyolojik tetkitler,
 • Lab bilgileri yazılarak belge imzalanır ve kaşelenir.

Bu rapor başvuru yapılan kurul hangisiyle o kurul tarafından düzenlenmelidir. Raporun belirlenen kısında bireyin engel grubunun ne olduğunun yazılması gerekir. Birden fazla engeli bulunan hastalarda birden fazla kutucuk işaretlenmesi gerekir. Engel durumunu gösteren kısmın boş bırakılmaması önemlidir.

Raporda bağımlılık alanında evet ya da hayır ibaresinin işaretlenmesi gerekir. Evet seçeneğinin işaretlenmesi bireyin engellilik oranının tam bağımlı engelli birey olduğunu gösterir. Bu durumda kişi ağır engelli olarak değerlendirilir.

Eğer başvuru yapan bireyin, engel durumundan dolayı tekerlekli sandalye kullanması gerekiyorsa, mutlaka bunun raporda belirtilmesi gerekir. Aynı durum sedye kullanımı için de geçerlidir. Bu durumlarda bilgilendirmenin raporun açıklama kısmına yapılması gerekir.

Hazırlanan raporun sisteme kayıt edilmesi gerekir. Sisteme kayıt esnasında rapor numarasının alınması gerekir. Aksi halde hazırlanan raporun geçerliliği olmayacaktır. Raporun bireysel yapılan başvurularda toplam 2 nüshası olması gerekir. Kurumsal olarak başvuru yapıldıysa raporun toplam 3 nüshası olacaktır. İhtiyaç duyulması halinde rapor nüshası çoğaltılabilir. Çoğaltma işlemi için baş hekimin onayının alınması zorunludur.

Raporun üzerinde, bireyin en geç son 6 ay içinde çekilmiş olan belirgin fotoğrafının bulunması gerekir. Kişi, rapor almak için başvuru yaptığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde raporunu alacaktır.

Erişkinler için Düzenlenen Engellilik Sağlık Kurulu Raporu Geçerlilik Süresi

Erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu geçerlilik süresi mutlaka raporda yer almalıdır. Bazı engel durumlarında kişinin engel oranında zamanla azalma olabilir. Bu arz hastalıklarda engel raporunun süreli şekilde düzenlenmesi önem taşır. Genellikle engel oranları ilaç tedavisi, rehabilitasyon uygulaması ya da cerrahi tedavi yöntemleri ile iyileştirilir. Eğer bireyin engel durumunda iyileşme söz konusu değilse, sürekli rapor düzenlenmesi gerekir.

Bireyin yeni bir engel durumu ortaya çıkabilir ya da sahip olduğu engelin durumu değişebilir. Bu durumlarda hastanın kurula yeniden sevk edilerek engel durumunun değerlendirilmesi gerekecektir. Bu aşamada hasta için yeni rapor düzenlenmesi gerekir.

Eğer hasta için süreli engelli rapor düzenlenmişse, rapor süresinin bitimine 6 ay kala (en az) hastaya yeniden rapor düzenlenebilir. Bunun için engelli bireyin başvuru yapması gerekir.

Engellilik Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Edilmesi

Engellilik sağlık kurulu raporuna itiraz edilebilir. İtiraz işlemleri raporu talep eden kurumun müdürlüğüne yapılacaktır. İtiraz bireysel yapılacaksa, raporun teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde yapılması gerekir. Bu sürenin dışında yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir. Eğer itiraz kurum olarak yapılıyorsa, süre şartına uyma zorunluluğu yoktur, bu itirazlar süre şartına bakılmayacaktır.

İşsizlik maaşı detaylarına bakabilirsiniz.

Birden Fazla Hastalığı ya da Engeli Olanlar için Engel Oranları

Birden fazla engel olması durumunda engel oranları hesaplanırken Balthazard adı verilen formül kullanılır. Bu formulün uygulanması için aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Farklı engel oranları ayrı ayrı hesaplanır,
 • En yüksek olan engel oranı ilk sıraya konulur,
 • En yüksek oran kaçsa, bu rakam yüzde yüz (tüm vücut fonksiyonunu gösterir)’den çıkarılır,
 • Çıkarma işleminden sonraki miktar, ikinci engel oranı miktarı neyse onunla çarpılır,
 • Çarpımdan elde edilen sonuç 100’e bölünür,
 • Elde edilen rakam en yüksek engel oranına eklenir,
 • Çıkan rakam bize birinci ve ikinci engel oranlarını vermiş olur.

Formülün uygulanması, konu hakkında yazılan yürürlük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılır. Anlatılan engellilik oranı ve engellilik raporu ile ilgili düzenlemeler Sağlık Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanmıştır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Erişkinler için Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik kısmından yönetmeliği PDF formatında cep telefon, tablet ya da bilgisayarlarınıza indirdikten sonra inceleyebilirsiniz.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.