Genel

Enpara Yabancı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Enpara Yabancı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bankacılık sistemleri, ülkemizde 2010 yılından öncesine kadar basit, sadeleştirilmiş bir şekilde yürütülmekte idi. Ülkemizde bulunan bankalar, sadece hesap numaları üzerinden işlem yapmakta olup işlemlerini büyük oranda yurt içi olacak şekilde yürütmekte idi. 2010 yılında tüm Dünya tarafından ortak olarak kullanılan İBAN sistemine geçiş yapılması ile beraber para transferleri her banka tarafından yurt dışına da gönderilmeye başlanmıştır. Yurtdışına para göndermek isteyen bir kişi, uygulanan prosedürler hakkında tam bilgiye sahip olmamasından dolayı Enpara Yabancı Para Transferi Nasıl Yapılır? şeklinde aramalar yapmaktadır. Enpara, Finansbank tarafından Türkiye’nin ilk dijital, şubesiz bankacılığı olarak kurulmuş olup müşterilerinden yaptıkları tüm işlemlerden masraf almaması ile ön plana çıkmıştır. Masrafsız bankacılık sistemini kullanan birçok kişi, yurtdışına para göndermek istediğinde bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Öncelikle yurtdışına para göndermek isteyen Enpara kullanıcıları gönderecekleri parayı dövize çevirmeleri gerekmektedir. Döviz cinsine çevrilen para, yurtdışına transfer edilirken bankanın SWIFT kodu bilinmesi gerekmektedir. SWIFT, ulusal olarak bankaların kısaltılmış adları olmakta olup para transferinin sağlıklı ve doğru olarak gerçekleşmesi için en gerekli şeyler arasında yer almaktadır. Bu numaranın yanlış girilmesi durumunda para transferi askıda kalır ve uzun bir süre iade için beklenmesi gerekmektedir. Finansbank’a ait olan dijital, şubesiz bankacılık hizmeti veren Enpara’nın SWIFT kodu “FNNBTRISXXX” şeklindedir. Yurtdışına para gönderimi yaparken para göndereceğiniz kişinin bankasına ait SWIFT kodunu aynı bu şekilde bulmanız gerekmektedir.

Enpara, yurtiçinde yapılan Havale, EFT gibi para transfer işlemlerinden herhangi bir şekilde masraf almamaktadır. Söz konusu yurtdışı para transfer işlemlerine geldiğinde ise her banka müşterilerinden belirli oranda bir işlem bedeli almaktadır. Yurtdışı para transferlerinde 18 TL komisyon ücreti alan Enpara, para gönderimini aracı bankalar üzerinden yapmaktadır. Para gönderimi sırasında aracı olarak kullanılan bankanın da bir miktar komisyon alacağını, düşük miktar gönderimlerinde kesintiler sonrasında kalanın oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. 100$ ya da 100 Euro gibi para transferlerini bankalar üzerinden yapılmamasını, bu gibi düşük ücretleri Wester Union üzerinden göndermenizin daha iyi olabileceğini belirtmek isteriz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu