Genel

Eşinden Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Sebebi ne olursa olsun evliliği biten ve boşanmanın gerçekleşmesi ardına artık yalnız olan kadınların maddi ve manevi anlamda zorluklar yaşamaması için devlet tarafından bazı önlemler alınmıştır. Bu önlemler ve alınan eylemlerden birisi ise kadınlara maaş bağlanmasıdır. Elbette yalnızca maaş bağlanması değil bunun yanı sıra çeşitli yardımlar ve eşinden nafaka bağlanması gibi ekstra durumlarda bulunmaktadır. Fakat bugün sizler için hazırladığımız yazımızın ana konusu eşinden boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi? Eşiyle evliliği sonlanan kadınların babaları geçmişte emekli olmuş ise evliliğin sonlanmasıyla birlikte ilgili maaşın bir bölümü kadına bağlanmaktadır.

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi 2018

Evet, eşinden boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi sorusunun yanıtı evet. Eğer eşinizle sebebi ne olursa olsun yollarınızı ayırma ve boşanma kararı aldıysanız evliliğinizin sona ermesiyle birlikte bazı şartları sağlıyor iseniz babanızdan kalan maaşı alma şansınız bulunuyor. Boşanan kadının babası halen hayatta ise babasının maaşını belirli bir kısmını alma şansınız bulunuyor.

Eğer, babanız vefat etmiş ise babanızın maaşını alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş veya sağlıyor olmanız gerekiyor.

 • Öncelikle herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmıyor olmalısınız,
 • Geliriniz bulunmamalı,
 • Babanızın vefatı öncesinde herhangi bir kurumdan emekliliği, sosyal güvencesi bulunuyor olması gerekli,
 • Sosyal güvencenizin bulunmamalı,
 • Boşanmanın ardından herhangi birisiyle yeni bir evliliğin resmi olarak gerçekleşmemiş olması,
 • Emekli olmamanız,
 • Herhangi bir taşınmazınızın bulunmuyor olması,
 • Herhangi bir geliriniz olmaması (taşınmaz geliri vs.)
 • Farklı kurumlardan tarafınıza sosyal yardım gerçekleştirilmiyor olması.

Gibi birçok şartı sağlıyor olmanız gerekiyor.

Peki, Boşanan Kadın Babasının Maaşının Yüzde Kaçını Alır?

Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır sorusuna net olarak bir oran vermek mümkün değil. Burada bazı durum ve şartlar farklılık göstermekte ve bu farklılıklara göre oranlar değişmektedir. Bu nedenle ilgili senaryolara göre alacağınız maaş oranını aşağıda paylaşıyoruz;

 • Annesi Hayatta Olan – Boşanmış Kadın

Eğer babanız vefat etmiş ve anneniz halen hayatta ise babanızın maaşından alabileceğiniz oran %25’dir. Babanızın maaşının %50’si ise annenize ödenecektir.

 • Annesi ve Babası Vefat Etmiş – Boşanmış Kadın

Annesi ve babası vefat etmiş ve eşinden her ne nedenle olursa olsun boşanmış olan kadınlar gerekli şartları sağlaması halinde babasının emekliliğinden kaynaklı ödenecek maaşın %50’sini alabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu