DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Ev Hanımlarına En Kolay Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Ev Hanımlarına En Kolay Kredi Veren Bankalar ve Şartları
17.03.2019
A+
A-

Ev hanımlarının kredi çekmesi için bazı şartların sağlanması  gerekir. Ev hanımlarına verilen kredilerde, çalışma ve sigorta imkanı mümkün olmadığı için bordro veya gelir belgesi istenemez. Bu nedenle bu tür kredilerin alımında bankalar, bazı özel şartlar getirmiştir. Ancak tüm şartların karşılanması durumunda dahi ev hanımlarına kolay kredi veren bankalar tarafından riskli başvurular çerçevesinde değerlendirir ve normalden daha yüksek kredi notu talep eder.

Ev Hanımlarına Kredi Verilirken Bakılan Temel Kriterler

Ev hanımlarına kredi veren bankaların kriterleri başında kredi notu gelmektedir. Ev hanımının herhangi bir gelirinin olmaması, kefil olmaması ve mal varlığının ipotek için engel oluşturması, kredi notunu daha önemli hale getirmiştir. Kredi notu konusunda sıkıntı yaşamamak için puanın en az 1500 olması gerekmektedir. Bu rakam bankadan bankaya değişiklik gösterir.

Bankalar, yapacağınız başvuruyu ev hanımı bazında değil, çalışmayan birey anlamında değerlendirecektir. Bu nedenle kredi başvurusundan sonra da, kredi alımı gerçekleştikten sonra yapılacak ödemelerin aksaması, notunuzu diğer insanlardan çok daha hızlı düşürür. İhtiyaç halinde ikinci bir kredi almanız ya da kredi kartı talebinde bulunmanız zorlaşır. Bu nedenle kredi kullanan ev hanımlarının ödemelerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ev Hanımları Kredi İçin Destek Nereden Alabilir?

Bankalar, ödeme performansı açısından ev hanımlarını değerlendirmeye almaktadır. Bu nedenle bankaya yaptığınız bu borcu nasıl ödemeyi düşündüğünüzü beyan etmeniz gerekmektedir. Bu beyanınız doğrultusunda bankanın size güven duymasını sağlamalısınız. Eğer eşinizin maaşı ile ödemeyi planlıyorsanız eşinizin, çocuklarınızın maaşları ile ödeme yapmayı planlıyorsanız çocuklarınızın maaşları önem kazanır. Ancak evden yapmak istediğiniz bir iş için, girişimcilik amacıyla alacağınız kredilerde size ekstra destek sağlanacaktır. İş için destek almak istiyorsanız KOSGEB ve Kadın Dayanışma Derneği gibi derneklerden destek alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Verilen Kredilerde Şartlar

Ev hanımlarının kredi almasının şartları arasında ilki kredi notudur. Ancak pek çok ev hanımı daha önce kredi kartı kullanmamış ya da bankalarla ilgili herhangi bir işlem yapmamıştır. Böyle durumlarda kredi notu hesaplanamadığından, banka ev hanımı ile ilgili bir kanıya varamaz. Bankanın güven duyması amacıyla bazı kriterler belirlenmiştir. Ev hanımlarına kredi verme konusunda bankaların şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ek Gelir:

  Eviniz varsa, herhangi bir kira geliriniz varsa ya da evinizde çalışarak küçük de olsa gelir elde ediyorsanız, bu geliri bankaya güvence olarak sunabilirsiniz. Özellikle kira gelirlerinde sunulacak güvence, bankaların fikirlerini tamamen değiştirebilmektedir. Üstelik aylık binlerce liralık bir ek gelirden de söz edilmemektedir. Başvuracağınız kredinin masraflar dahil aylık tutarı miktarındaki ek gelir, bankanın size kredi vermesi için yeterlidir. Örneğin masraflar dahil aylık kredi ödemeleriniz 500 TL’ye denk geliyorsa, sizin yalnızca bu 500 TL’yi karşılayacak bir ek gelire sahip olmanız gerekmektedir. Başvuruda teminat olarak göstereceğiniz gelirin ne kadarlık bir krediye yeteceğini, sayfaların kredi hesaplama bölümünden görebilirsiniz.

 • İpotek:

  Ev hanımlarının kredi alma başvurusu sırasında ipotek edilebilecek malın ya da mülkiyetin olması, bankanın kredi verme ihtimalini arttırmaktadır. Bu ipotek ev, arsa, arazi ya da iş yeri olabilmektedir. Bankaların hakkınızdaki fikirlerini tamamen değiştirebilecek değişkenler arasında yer alır. Kredi tutarının en az %80’i tutarında ekspertiz raporu ile değer biçilen gayrimenkul, ipotek edilebilmektedir.

 • Emekli Aylığı:

  Boşanmış kadınların daha fazla yararlandığı bir yöntem olarak karşımıza çıkan emekli aylığı ipotek etme, kanun gereği boşanmış kadınlara bağlanan, vefat etmiş anne ve babanın aylığına kredi karşılığı ipotek konmasıdır. Gelir kabul edilen bu aylıklardan isteğe göre kredi ödemeleri otomatik olarak düşülür. Kredi kullanma aşamasında olumlu bir özellik olarak görülen aylıklar, kredi borcuna karşılık alınabilmektedir.

 • Finansal Varlıklar:

  Bankada yaptığınız birikimler ve finansal hesaplar, bankalar açısından olumlu bir etki uyandıracak ve bankaya karşı itibarınızı yükseltecektir. Aynı zamanda tutarlı ve amacına uygun hesap kullanımları, bankaların kredi notunuzu yükseltmesine neden olmaktadır. Bankalarda bulunan birikim hesabı ya da yatırım hesapları, bankanın hakkınızda olumlu düşünmesine yardımcı olurken, aynı zamanda kredi borcunun ödenmemesi durumuna karşılık, banka için güvence oluşturur. Aynı şekilde mevduat hesabından elde edeceğiniz faiz gelirleri de olumlu bir kriter olarak kabul edilir.

 • Kefil İstemi:

  Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan kadınlar için son seçenek kefil öne sürmektir. Finansal durumunda herhangi bir bozukluk bulunmayan, 1700’ün üzerinde kredi notuna sahip bir kefil sayesinde kadınlar, rahatlıkla kredi çekebilmektedir. Ancak öne sürülecek kefil, belirtilen kriterlerin en az biri karşılıyor olmalıdır.

ÖNEMLİ NOT:

Bankalar bu şartları, verdikleri kredinin ödeneceğinden emin olmak için koymaktadır. Bankaların verdikleri krediler, bir nevi borçtur ve bu faizli borcun ödemesinin aksatılmaması gerekmektedir. Aslen şu güne kadar bankalar, kredi kullandırmaya olumlu yaklaşmıştır. Bir dönem kolaylıkla kredi kullandırılmakta, kişilerin not ve ödeyebilme kapasitesi çok iyi incelenmeden kredi kullanımı gerçekleştirilebilmekte idi. Ancak kredi borcunu ödeyemeyenlerde görülen hızlı artış, bankaları da zor bir yola sokmuştur. Bankalar, kredi borçlarını ödeyemeyen kişiler nedeniyle yaşadıkları zorlukların çaresini, kredi kullandırma sırasında koydukları bu kriterlerle önlemek istemişlerdir. Kredi kullandırma şartlarının ağırlaşması ve geri ödeme konusunda garantici bir tavır içerisine girilmesi, bankaların krediler konusunda ne kadar titiz davrandıklarının kanıtıdır.

Ev Hanımlarının Kredi Başvurusunda Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev kadınlarının kredi taleplerinde dikkat etmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Belirtilen şartlara sahip olup olmadığınızı düşünerek kredi isteminde bulunun. Aksi takdirde reddedilen her kredi için kredi puanınız düşürülecektir.
 • Kendinizi, ev hanımı olarak değil, çalışmayan bir birey olarak düşünerek kredi alımınıza karar verin. Bu sayede bankaların size kredi vermek için nasıl mantıklı sebepler arayacaklarını da düşünür, bu sebepleri bankadaki başvurunuz sırasında görevliye sıralayabilirsiniz.
 • Kredi notunuzu mutlaka öğrenin. Findeks uygulamasından 10 TL karşılığı kredi notunuzu öğrenerek bankalara yaptığınız kredi başvurularını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede eğer kredi notunuz 1500 civarı ise başvuru yapabileceğinizi, bunun çok altındaysa başvuru yapmamanız gerektiğini fark edersiniz. Her başvuruda kredi notunuz düştüğünden, düşük bir kredi notunuz varsa yükseltmek için banka hesapları açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Kredi seçimi yaparken mantıklı hareket etmek, gereksiz reddedilmelerin önüne geçer. Bu kapsamda 40.000- 60.000 TL gibi rakamlarla isteyeceğiniz krediler, kredi notunuz yüksek olsa da reddedilecektir. Ev hanımlarına verilen kredileri genellikle 20.000 TL civarında kalmaktadır.

Enpara Ev Hanımlarına Kolay Kredi Veren Bankalar İçerisinde Yer Alıyor

Enpara’nın ev hanımlarına kredisi için internet üzerinden başvuru yapmak gerekecektir. Bu kapsamda yapılan finansman faaliyetlerinde herhangi bir ücret almayan banka, bu sayede masrafsız ve komisyonsuz olarak kredi vermektedir. 5.000 TL’ye kadar kredi verebilen banka, ev hanımlarına özel bu hizmetinde 60 aya kadar vade yapabilmektedir. Bankanın amacı vade miktarını fazla tutarak çalışmayan insanlar kategorisindeki ev hanımlarının ödemelerini kolaylaştırmaktır. Bankanın faiz oranları diğer bankalarla aynı seyirdedir. Alınan miktara göre değişmekle birlikte faiz miktarları %1,80 ile %2,20 arasında değişmektedir.

Garanti Bankası Ev Hanımlarına Kredi Desteği Sunuyor

Garanti Bankası’nın ev hanımlarına kredisi başvuruları internet üzerinden alınmaktadır. Banka, kefil ve teminat talep ederek kredi vermektedir. Ev hanımlarına bankanın vereceği kredi en fazla 10.000 TL olmakla birlikte, 60 aya kadar vade miktarı tanınmaktadır. Ayrıca banka, şubelerinden yapılacak kredi başvurularını daha kısa sürede yanıtlarken, olumlu yanıt gelme olasılığı şubelerde daha yüksek olmaktadır.

CEPTETEB Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

CEPTETEB’den ev hanımlarına kredi 100 TL’den 15.000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Banka, 60 aya kadar vade yapmakla birlikte dijital bankacılık ürünlerini kullanmaktadır. Bu kapsamda bankanın internet şubelerinden yapılan başvurular daha hızlı değerlendirilmekte, bu şekilde başvurulara daha sık olumlu yanıt gelmektedir. Ancak hiçbir teminatı olmayan, herhangi bir ek gelire sahip olmayan ev hanımları için şubeleri tercih etmeleri ve isteyecekleri kredilerin miktarlarını düşük tutmaları daha doğru olacaktır.

İş Bankası Ev Hanımlarına Kredi Fırsatları

İş Bankası’ndan ev hanımlarına kredi hizmeti, anında kredi hizmetleri içerisinde, internet ortamında yer almaktadır. İş Bankası’nın cep uygulaması ve internet şubeleri ile yapılacak başvurularda ev hanımlarına verilen kredilerin faizleri %2,02 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında banka, krediyi girişimcilik ve küçük çaplı üretim için kullanacak olan kadınlara öncelik vermekte, faizlerinde ve vadelerinde bu kadınlara esneklik tanımaktadır. Ekonomi büyümesini ve kadınların üretimde daha fazla yer almasını hedefleyen banka, bu kampanyaları her yıl farklı şekilde yenilemekte ve çeşitlendirmektedir.

Akbank Ev Hanımlarına Kredi Desteği

Akbank’tan ev hanımlarına kredi hizmetleri en az 1.000 TL, en çok 15.000 TL kredi verilmektedir. Bu kredilerin vadeleri en fazla 60, en az 3 aylık yapılmaktadır. Akbank’ın faiz oranları, ev hanımlarına verilen kredilerde %2,22 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda alınacak kredilerde; örneğin 5.000 TL’lik bir miktarı 60 ay vade ile kredilendirmek istediğimizde aylık ödenmesi gereken taksit 167.86 TL, toplam geri ödenmesi gereken borç 10.071 TL olacaktır. Bu bankanın ev hanımlarına özel kredisi, ihtiyaç kredileri başlığı altında verilmektedir. Banka, özellikle küçük çaplı ekonomik kazanç elde etme niyetinde olan hanımlara destek vermektedir.

Ziraat Bankası Ev Hanımları için Kredi

Ziraat Bankası ev hanımları kredisi %1,53 faizle verilmektedir. Banka, girişimci kadınlara verdiği desteklerle bilinirken, verdiği kredi miktarını ekonomik bir kazanç elde etme niyetiyle alan hanımlara daha fazla esneklik tanımaktadır. Verdiği faiz oranı göz önüne alınarak örnek bir ödeme planı çıkarılacak olursa; 5.000 TL tutarındaki bir krediyi 60 ay vadelendirme halinde 8.291 TL olarak geri ödemek gerekir. Bu kapsamda ödenmesi gereken Ziraat Bankası kredisi aylık taksit miktarı 138.19 TL olacaktır.

Vakıfbank Ev Hanımlarına Kredi

Vakıfbank’ın ev hanımlarına özel kredisi %1,52 faiz oranı ile en düşük faize sahip kredidir. Ev hanımları için özel olarak bir kampanyası olmayan banka, ev hanımlarına vereceği kredi tutarını ihtiyaç kredileri başlığı altında vermektedir. Banka, 15.000 TL’ye kadar kredi verebilmekte iken, 5.000 TL’lik tutar için yapılan örnek ödeme planı kapsamında aylık ödenmesi gereken tutar 137.78 TL olacaktır. 5.000 TL için ödenmesi gereken toplam tutar ise 8.266 TL olarak belirlenmiştir.

İNG Bank Ev Hanımlarına Ne Kadar Kredi Veriyor?

İng Bank’tan ev hanımları kredisi kapsamında kredileri 15.000 TL’ye kadar verilebilmektedir. Bu kapsamda özel bir kampanyası bulunmayan banka, ev hanımlarına özel kredileri ihtiyaç kredisi kapsamında vermektedir. Bu banka, ağırlıklı olarak internet başvurularını değerlendirdiğinden, yapılacak başvuruların mobil hizmetler üzerinden yapılması, bankanın onay vermesi için yardımcı olacaktır.

QNB Finansbank’tan Ev Hanımlarına Kredi

QNB Finansbank ev hanımları kredisi kapsamında %1,99 faiz oranları ile kredi verilmektedir. Bu kapsamda en fazla 15.000TL’ye kadar verilebilen kredinin en az vadesi 3 ay, en fazla 60 aydır. 5.000 TL’lik ortalama bir tutar için ödeme planına bakılacak olursa, 5.000 TL miktar, 60 aylık vadede 9.460 TL olarak geri ödenir. Ev hanımlarına kolay kredi veren bankalar içerisinde olan QNB Finansbank kredisi ayda 157 TL’lik ödemelerle kapatılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.