DOLAR 5,6906
EURO 6,2509
ALTIN 275,2
BIST 103.464
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Çok Bulutlu

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
04.10.2019
A+
A-

Evde bakım maaşı miktarı engel oranına göre yüzde 40 ile 69 arasında olanlar için 247 TL olarak belirlenmiştir. Bahsedilen evde bakım maaşı alma için evde engelli bireyin bulunması gerekir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların Aile ve Sosyal Politikaları İl Müdürlüğü’nü ziyaret etmeleri gerekiyor. Bu hizmet sayesinde bakıma muhtaç olanlar, hastalar ve engelliler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlar ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılamış oluyorlar. Bakım maaşı almak için başvuru yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki sorunlardan bir tanesini yaşıyor olmaları gerekiyor:

 • Beslenme,
 • Giyinme,
 • Merdiven inip çıkma,

2019 Evde Bakım Maaşı Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekiyor?

Evde bakım maaşı almak için başvuru yaparken gerekli belgeler arasında:

 • Koruma altına alınması gereken kişi hakkında vasi atması kararı,
 • Mal durumuna ilişkin resmi belge,
 • TC kimlik belgesi,
 • Özürlü sağlık kurulu raporu (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olmalıdır.) yer alır.

Gerekli belgelerin eksik olması halinde yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. TC kimlik belgesi olmayanlar başvuru sırasında üzerinde okunaklı TC kimlik no bulunması şartıyla, pasaport ya da sürücü belgelerini de kullanabilirler. Mal durumuna ilişkin belgede başvuru yapan kişinin adına kayıtlı ev ya da taşınmaz mülkünün bulunmaması gerekir. Aksi halde yapılan başvuru reddedilecektir.

Devlet bursu ne kadar? Yazımıza bakabilirsiniz.

2019 Evde Bakım Maaşı Başvurusunu Nereye Yapmam Gerek?

Evde bakım maaşı almak için başvuru yapılacak yer Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Kurumu ziyaret ederken yanınızda mutlaka yukarıda sayılan başvuru evraklarının olduğundan emin olun. Başvuru yapmak için size en yakın yeri tercih edebilirsiniz. Başvurular mesai saatleri içinde alınacaktır. Kurumda sıra olması ihtimaline karşın sabahın erken saatlerinde gitmek akıllıca olacaktır.

Kaymakamlıklara ya da valiliklere de başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için yanınızda mutlaka muhtaçlık belgesi bulunması gerekir. Bu belgeyi genel müdürlüklere bizzat iletmeniz gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu onlara ibraz ettiğiniz belgeleri inceleyecektir. Kurum tarafından başvuru yapan kişi hakkında detaylı araştırma yapılır. Yapılan incelemeler sonrasında kişinin belgeyi alıp almayacağına karar verilir. Belgeyi almaya hak kazananlar bakım maaşı almaya da hak kazanmış olurlar.

Ne Kadar Bakım Maaşı Alabilirim?

Evde bakım maaşı miktarı kanunda yer alan 2022 sayılı yasa ile belirlenmiştir. Kişi başına hesaplanan gelir 483 TL’dir. Eğer engel oranı ağır ise kişi 967 TL’ye kadar yardım alabilir. Eğer engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında yer alıyorsa, destek miktarı 247 TL’ye kadar düşmektedir. Eğer engel oranı yüzde 70’den fazla ise kişi 845 TL alabilir. Engel oranının gösterildiği begenin resmi geçerliliği olmalı ve belge tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olmalıdır. Aksi halde belge  geçerli kabul edilmeyecektir. Yardım alınırken engel durumunun ortadan kalkması ya da çeşitli yöntemlerle iyileştirilmesi halinde, yardım miktarı yineden düzenlenecek ya da tamamen ortadan kaldırılacaktır.

Bakım Maaşı Almak için Sağlık Raporu Nasıl Alınmalıdır?

Evde bakım maaşı almak için düzenlenen sağlık raporu alma zorunluluğu bulunur. Sağlık raporu olmayan ya da şartlara uymayan sağlık belgesine sahip olanların evde bakım maaşı mümkün değildir. Eğer bir kere rapor aldıysanız ve rapor süreli düzenlendiyse, yeniden rapor almanız ve kuruma ibraz etmeniz gerekir. Yeni sağlık raporunu kuruma ibraz etmediğiniz sürece destek alamazsınız. Rapor bittikten sonra belgenizi yenilediğiniz süre arasındaki zaman için geriye dönük evde bakım maaşını almak için talepte bulunabilirsiniz.

Engelli vatandaşların ikamet değişikliği yapması halinde, mutlaka müdürlüklere konu hakkında bilgi verilmesi gerekir. Bilgilendirilmenin yapılmaması ve kurumun tespit etmesi halinde haksız yere maaş almış gibi görünürsünüz.  Bu durumda kurum sizden geçmişe dönük maaşları isteyebilir, geçmişte ödenen maaşların faizini talep edebilir. Aynı zamanda isminize yasal işlem başlatılır. Bu duruma düşmemek için kurula gerekli bilgileri zamanında vermeye öze gösterin.

Kurumun emekli maaşı alınması için şart koştuğu sağlık raporu yalnızca evde bakım maaşı için değil, ayı zamanda kişinin almak isteyeceği diğer yardım başvurularında da geçerli olacaktır. Bu belgeyi almanız pek çok alanda işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca çalışmayan kadına doğum parası yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Almak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Evde bakım maaşını almak için yerine getirilmesi gereken şartlar Resmi Gazete’de yayımlanarak belirlenmiştir. Bu şartlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Üvey evlat olanlar da bu destekten faydalanabilirler.
 • Sağlık raporunda yer alan engel oranı en az yüzde 50 olmalıdır. Bu oranın altında engel oranına sahip olanlar maaş desteği alamazlar.
 • Bakım maaşı almak için başvuru yapan kişilerin aylık gelirlerinin asgari ücretten az olması gerekir.
 • Atani görev yapanlar da bu maaş desteğinden faydalanabilirler.
 • Bakıma muhtaç kişilerin engelli koşullarında olması gerekir.
 • Kişinin aldığı engelli raporunda ağır engelli kısmında evet ibaresinin işaretlenmiş olması gerekir.
 • Ağır engelli olan kişiler beslenmede, hareket etmekte, tuvalete gitmekte ve buna benzer yaşamsal faaliyetlerinde diğer insanlara muhtaç olan kişilerdir.
 • Bakım maaşı almak isteyenlerin sağlık raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olmalıdır.
 • Süreli sağlık raporlarında engelli raporu zamanı dolmamış olmalıdır. Süresi yakınlaşan sağlık raporları için yeniden rapor talebinde bulunulması gerekir.

evde bakım maaşıYORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.