DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Evde Bakım Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Evde Bakım Parası Almanın Şartları Nelerdir?
16.02.2019
A+
A-

Evde bakım parası adı altında evde hasta bakımı gerçekleştiren bakıcılara maaş ödenmektedir. Devlet tarafından ödenen bu maaşı alabilmek için bazı şartları sağlıyor olmalısınız. Evde bakım parası almanın şartları nelerdir ve evde bakım parası alabilir miyim gibi sorularınızı yanıtlıyoruz. Sosyal hizmetler kapsamında verilen bu maaş ağır engelli olarak kabul edilen kişilerin bakımını gerçekleştiren kişilere verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2019

Devletimiz tarafından özel bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza sağlamış olduğu aylık olarak ödenen düzenli bir maaş bulunmaktadır. Sizde bu maaştan yararlanmak istiyorsanız şu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor;

  • Ailenin Gelir Kriterine Uygunluk Şartı

Nüfus kaydı ilgili ailede ikamet ediyor olarak görülen kişilerin ortalama gelirinin hesaplanması sonucunda belirlenmektedir. SGK tarafından bu konuda asgari ücretin 2/3’ü şartı getirilmiştir. Aile içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3’ünden fazla ise evde bakım maaşı şartları sağlanamıyor demektir. Aileler için ortalama gelir hesaplaması şu şekildedir;

2 kişilik aileler için 1.694 – 1.695 TL
3 kişilik aileler için 2.541 – 2.542 TL
4 kişilik aileler için 3.388 – 3.389 TL
5 kişilik aileler için 4.235 – 4.236 TL
6 kişilik aileler için 5.083 – 5.084 TL
7 kişilik aileler için 5.930 – 5.931 TL

İlginizi Çekebilir: Evde Bakım Maaşı Yatan İller konulu yazımız sayesinde hangi illerde bakım parasının yattığını öğrenebilirsiniz.

  • Hastanın Bakıma Muhtaç Olma Şartı

Evde bakım maaşı şartları arasında en temel şart kuşkusuz hastanın bakıma muhtaç olmasıdır. Bu ne anlama geliyor? Günlük yaşantısı içerisinde iş ve ihtiyaçlarını yalnız başına göremeyen, yaşamını bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarak sürdürebilen kişiler anlamına gelmektedir.

  • Ağır Engelli Olduğuna Dair Sağlık Raporu

%40 veya daha fazla engelli olduğu belirlenen vatandaşlara hastanelerden engelli olduklarına dair yazı alabilmekteler. Fakat, sağlık kurulu tarafından verilecek raporda engelli olan vatandaşların “ağır engelli” olup olmadıklarına dair bir alan yer almaktadır. İlgili bölümün işaretlenebilmesi ve hastanın ağır engelli olduğunun belirtilebilmesi için sağlık kurulunda yer alan tüm doktorların onayı alınmalıdır. Doktorlar tarafından oy çokluğu ile hastanın ağır engelli olduğuna karar verilmesiyle birlikte ilgili alan işaretlenebilir.

Evde Bakım Maaşı Gerekli Evraklar

Evde bakım parası almanın şartları nelerdir bölümünde yer alan şartların yanı sıra bu alanda sizlerle paylaşacağımız evraklara da ihtiyacınız bulunuyor.

  • TC. Kimlik Numarası Beyanı,
  • Sağlık kurulu tarafından verilmiş hastanın “ağır engelli” olduğuna dair rapor,
  • Hastaya bakmakla yükümlü bireylere ait gelir ve mal durumunu bildiren yazılı beyan ve taahhüdünü bildiren belgeler,
  • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.”

İlgili evrakların neler olduğuna dair kaynağımız; Resmi Gazete

2019 Evde Bakım Maaşı Kaç Para

Evde bakım maaşı 2019 yılında kaç para olacak ya da 2019 evde bakım maaşı kaç para olacak diye merak edenler için kısa bir açıklama girme gereksinimi duyduk.

  • 1 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 tarihleri aralığında 1.149,77 TL evde bakım maaşı ödenecek,
  • 1 Temmuz 2019 – 31 Aralık 2019 tarihleri aralığında 1.207,26 TL evde bakım maaşı ödenecek.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.