Genel

FON Hesabı Nedir?

FON Hesabı Nedir?

Bireysel kişilerin banka hesaplarında bulunan paraları üzerinden kazanç elde etmelerine olanak sağlayan Fon Hesap, bankadaki paranın banka tarafından değerlendirilmesine olanak sağlayarak alım ve satım işlemlerinde kullandırılma olayına denilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber otomatik emir üzerine kurulu olan sistem, hesapta nakit para bulunduğu müddetçe sistem tarafından otomatik olarak fon alımında bulunur. Kişi, hesabı üzerinden harcama yapması ya da nakit para çekmesi durumunda da satın alınan fonlar bozdurularak nakit para çevrilme işlemi yapılır. Bankalar, genel olarak elde ettiği gelirlerin bir kısmını bu fon alımları üzerinden yapmaktadır. Fon konusu üzerinden gelir etmek isteyen kişiler, çalıştıkları banka ile iletişime geçerek bir fon hesabı oluşturmak durumundadır. Bizler de bu yazımız içerisinde FON Hesabı Nedir? sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Fon hesabı, bankalar tarafından geliştirilmiş bir sistem olup hesapta bulunan paranın değer kaybetmeden sahibine sürekli olarak para kazandırmaktadır. Kendisine ek gelir aramak isteyen kişiler, banka hesaplarına bulunan paralarını değerlendirmek isteyen kişiler son zamanlarda sıklıkla fon sistemi üzerinden yatırımlarını yapmaktadır. Yatırımlar, sadece Tl cinsi üzerinden yapılmamakta olup döviz ve kıymetli madenler üzerinden de yapılabilmektedir. Döviz konusuna her bankanın izin vermediğini, bazı bankaların sadece TL cinsinden fon hesabı oluşturduğunu belirtmek isteriz. Risk var mı diye soracak olursanız; her yatırım aracı ve sistemde olduğu gibi fon hesap içerisinde de belirli oranda bir risk sisteminin bulunduğunu söyleyebiliriz.

A tipi ve B tipi fon hesabının bulunduğunu, bu 2 çeşit arasında ciddi oranda risk farklılıklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. A tipi fon hesabının risk oranı oldukça yüksek olup gelir ve getirisi oldukça fazladır. Kazanç durumu kadar kaybetme olasılığının da fazla olduğunu belirtelim. B tipi fon hesabında ise risk durumu oldukça azdır. Genel olarak yatırımcılarına sürekli olarak gelir getiren B tipi fon hesaplarının getirisinin çok fazla olmadığını da ekleyelim. A tipine giriş yapanlar riski göze aldıklarından dolayı kısa sürede birikimlerini ciddi oranda katlayabilmekteler. Otomatik talimat ile sistem alım ve satım işlemlerini tamamen otomatik bir şekilde yürütmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu