Genel

Hafta Sonu Havale ve EFT Yapılır Mı?

Bankacılık sistemlerinin hızlı bir şekilde yaygınlaşması sonucunda gelişen teknolojiye de ayak uydurmayı başaran bankalar tüketicilerine birçok avantaj ve fırsat sunuyor. Neredeyse tüm işlemlerinizi şubeleri ziyaret etmeye gerek kalmadan internet veya ATM’ler üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün. Birçok tüketici para transferi işlemlerini çok daha güvenli olması nedeniyle bankalar üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Peki, hafta sonu havale yapılır mı biliyor musunuz? Ya da hafta sonu eft yapılır mı? Hafta sonları para transferi gerçekleştirmek mümkün mü? Eğer mümkünse bunu nasıl yapabilirsiniz hiç merak etmiş miydiniz?

Teknolojinin gelişmesi, internet, bilgisayar ve cep telefonlarının hızla yaygınlaşması sonucu bankalar evimize kadar girmeyi başarıyor. Her an yanımızda yer alan cep telefonları sayesinde neredeyse tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek mümkün. Telefon üzerinden şubeye gitmeye gerek olmaksızın para transferi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi transfer işleminin havale mi yoksa EFT mi olduğudur. Bu iki transfer türü arasında farklara birazdan değinecek ve hafta sonu hangisini tercih ederek para gönderebileceğinizi belirteceğiz.

Bankaların havale ücretleri adlı yazımızı incelemeni öneriyoruz. Tüm bankalara ait havale ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Havale ve EFT Arasındaki Fark

Gerçekleştirilen para transferlerine bankalar tarafından verilen genel iki isim bulunmaktadır. Bunlar havale ve EFT işlemleri olarak adlandırılır. Havale işlemleri para transferini gerçekleştireceğiniz hesabınızın bulunduğu bankadan yine aynı banka içerisinde yer alan herhangi birisine ait farklı bir hesaba gerçekleştirilen para transferlerine denir. Yani banka içi para transferleri havale adını almaktadır. Fakat, farklı bir bankada yer alan hesaba yapacağınız transfer işlemlerine verilen isim ise EFT işlemidir. EFT işlemleri hafta sonu gerçekleştirilemez.

Hafta Sonu Para Transferi Yapılır Mı?

Hafta sonu para transferi gerçekleştirmesi gereken kişilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi havale ya da eft işlemlerini yapıp yapamayacaklarıdır. Ödemelerinizi çoğunlukla hafta içi gerçekleştirmeye çalışıyor olsanız da bir anlık dalgınlık sonucu aklınızdan çıkan bir ödemeyi hafta sonu acil bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekebilir. Peki, bu durumda ne yapmalısınız?

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta sonu gerçekleştireceğiniz havale işlemleri bankalar tarafından onaylanacak ve çoğunlukla birkaç saniye içerisinde gerçekleştirilecektir. Anlık yoğunluğa ve transfer edilecek tutara bağlı olarak bu süre 5-10 dakika arasına kadar uzayabilmektedir. Sizinle aynı bankayı kullanan bir kişiye gerçekleştireceğiniz para transferi işlemlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmeniz mümkün. Yani, hafta sonu havale yapılır mı 2018 için sorunun yanıtı; EVET.

Peki, Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Bazen yapılması gereken ödemelerde karşı taraf sizinle aynı bankayı kullanmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda gerçekleştirilecek transferler bankalar arasın bir işlem olacağı için EFT adını alacak ve havaleden farklı prosedürlere tabii tutulacaktır. Maalesef EFT işlemleri hafta sonu gerçekleştirilememektedir. EFT işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bankaların çalışma saatleri içerisinde transfer emirlerinizi vermeniz gerekmektedir. Buda herhangi bir özel tatil ya da resmi tatil günü olmadığı sürece hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasına tekabül etmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu