Banka Rehberi

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarına katkı sağlayabilmek ve onlara bir nebze yardım edebilmek adına yılın her ayında düzenli olarak gerçekleştirdikleri burs ya da kredi desteği bulunmaktadır. Her yıl sonraki 12 ay boyunca değişiklik gösterecek bir ödeme tutarı belirlenirken bu tutara ek olarak Ziraat Bankası bazı dönemlerde ekstra harcamaya ihtiyaç duyan öğrenciler için Harçlık Avans adı altında bir fırsat sunmaktadır. Harçlık Avans tahsilatı nedir? Bu ve buna benzer birçok soru Ziraat Bankası tarafından sunulan bu fırsat sonucunda öğrencilerin ekstrelerine göz attıkları takdirde fark edecekleri bir kesintiye neden olabiliyor. İşte bu kesinti hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları.

Ziraat Bankası Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Ziraat Harçlık avans tahsilatı nedir? Harçlık Avans: Ziraat Bankası tarafından üniversite öğrencilerine sunulan herhangi bir faiz ve ekstra masrafı bulunmayan bir nevi kredi türüdür. Ziraat Bankası tarafından öğrenim kredisi ya da bursunuzu almak için tarafınıza tahsil edilen Genç Bankkart’ınıza 2018 yılı için 400 TL değerinde bir harçlık avans özelliği sunulmaktadır. Bu fırsat her öğrenci için aktif olmamakla birlikte KYK’dan kredi ya da burs alan tüm öğrencilerin istedikleri takdirde şubelerden aktif edebilecekleri bir fırsattır.

Gerçekleştirmek istediğiniz alışverişlerinizde kartınızı kullanarak bakiyenizi -400 TL’ye kadar indirme fırsatı sunulmaktadır. Kredi ve Yurtlar kurumu tarafından sunulan kredi veyahut burs hizmetinden yararlanıyor iseniz bu fırsattan yararlanmanız mümkün. Bakiyeniz sıfırın altına indiği takdirde Ziraat Bankası sizden herhangi bir ek ücret ya da faiz almamaktadır. Ne kadar harcama yaptıysanız ödeme günü geldiğinde hesabınızdan yalnızca harcamanız kadar bakiye düşmektedir.

ziraat harçlık avans tahsilatı nedir

Harçlık Avans Tahsilatı Neden Olur?

Harçlık avans tahsilatı nedir ve neden olur? Harçlık Avans tahsilatı öğrenim kredisi ya da bursunuzun hesabınıza yatması üzerine hesabınızda yer alan tüm bakiyeyi bitirdiğiniz ve kartınızın harçlık avans özelliğinin aktif olduğu dönemlerde ekstra harcamalar yaparak kart bakiyenizi eksiye indirmeniz sonucunda gerçekleştir. Tahsilatı gerçekleştiği tarihten önceki ay içerisinde yapmış olduğunuz fazla harcamalar Harçlık Avans bakiyenizden düşecektir. Sıfırın altında kalan kısma ait bakiye ise hesabınıza KYK tarafından para girişi olduğu tarihte kesilmektedir.

Harçlık Avans Ne Zaman Kesilir?

Harçlık Avans tahsilatı ne zaman yapılıyor? Öğrencilerin zaman zaman ekstra harcamaya ihtiyaç duyarak gerçekleştirdikleri harçlık avans harcamalarının tahsilatı bir sonraki ay Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından hesabınıza burs ya da öğrenim kredisinin yatırıldığı gün içerisinde gerçekleşecektir. Genellikle sabah 06.00 – 09.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan bu tahsilat sistem tarafından otomatik olarak paranın hesabınıza girişiyle birlikte kesilecek olsa dahi bu zaman zaman hesabınıza yansımayacak ve güncel bakiyenizi görmeniz sabahı bulacaktır.

Harçlık Avans Nasıl Kapatılır?

Harçlık avans tahsilatı nedir ve neden alınır gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Umuyoruz ki bu kesinti hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilmişizdir. Eğer bu özelliği kapatmak isterseniz ve harçlık avans nasıl kapatılır merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Kartınıza ait harçlık avans özelliğini kapatabilmek için bulunduğunuz noktaya en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmeniz yeterli. Şubede alacağınız sıra sonrasında müşteri temsilcinize bu özelliği kapatmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Birkaç resmi protokol, kimlik onayı ve imza atma işlemi sonrasında harçlık avans özelliği kapatılacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu