DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?
15.09.2018
A+
A-

Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır sorusuna yanıt vermek için için Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurarak bankaların hesap işletim ücreti aldığına dair şikâyette bulunulabilmektedir. Çünkü avukatlara ve hukuki mecralara göre bir bankanın çok eski müşterisi olunduğu takdirde müşterilerin hesap işletim ücretine tabi tutulmamaları gerekmektedir. Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Sorusunun tüm yanıtlarını bankanızdan almanız da mümkündür.

Hesap İşletim Ücretini Ödememe  

Hesap işletim ücretini ödememek için ilk önce müşterisi olunan bankan ayrılarak hesap işletim ücreti almayan bankaya başvuru yapıp yeni hesap açarak geçiş yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra müşterisi olunan bankadan ayrılmayarak da banka hesabından otomatik ödeme talimatı verilerek hesap işletim ücreti ödenmeyebilmektedir. Bankanın müşteri destek hattı aranarak hesap işletim ücreti ödememek için otomatik ödeme talimatı verileceğini iletmek ve ne kadar otomatik ödeme talimatı verilebileceği hakkında müşteri temsilcisinden bilgi almak gerekmektedir.

Hesap İşletim Ücretinin Geri Alımında İzlenmesi Gerekenler

Hesap işletim ücretini geri almak için yapılması gereken işlemler aşağıda adım adım verilmektedir:

 • Öncelikle hesap işletim ücretini ödememek için bankaya müracaat ederek son 10 yıla ait hesap işletim ücretlerinin ödendiğine dair dekont istenmelidir.
 • Hesap işletim ücretinin ödendiğine dair dekontları bankadan temin ettikten sonra hesap işletim ücretinin geri alımı için bankaya dilekçe vermek gerekmektedir.
 • Hesap işletim ücretini geri almak için başvuru onayını banka 7 gün içerisinde yapmaz ise Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemeleri’ne başvurmak gerekmektedir.

Hesap İşletim Ücreti İadesinde Yazılan Dilekçe

Hesap işletim ücretini geri almak için yazılan dilekçenin üzerinde olması gereken bilgiler aşağıda listelenmektedir:

 • Hesap işletim ücretinin geri alınması için kısa bir talep yazısı
 • Ad
 • Soyad
 • İmza
 • Tarih
 • C. Kimlik Bilgileri
 • Adres bilgileri doldurularak hesap işletim ücretinin geri alımı için dilekçe hazır hale getirilerek banka şubesine teslim edilip başvuruda bulunulabilinmektedir.

Düşük Hesap İşletim Ücreti Uygulayan Bankalar

Hesap kesim ücreti diğer bankalara göre daha az olan bankalar ile ilgili açıklamalar aşağıda yer almaktadır:

 • Halk Bankası: Halk Bankası vatandaşlardan hesap işletim ücreti olarak 78 TL almaktadır. Bu ücreti banka müşterilerinden 12 aylık taksitlere bölerek talep etmektedir.
 • Vakıfbank: Vakıfbank 12 ay boyunca her ay 8 TL ücret alarak toplama müşterilerinden 96 TL hesap işletim ücreti almaktadır.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nda hesap işletim ücreti yıllık olarak 80 TL’dir. Banka hesaplardan 3 aylık periyotlar halinde kesinti yapmaktadır.
 • Odeabank: Odeabank müşterisi olan kişiler 4 taksit olarak toplamda 96 TL hesap işletim ücreti ödemektedir.
 • Burgan Bank: Burgan Bank’tan hesap işletim ücreti 91,20 TL olarak belirlenmektedir. Bu ücret vatandaşlardan 4 taksit olarak alınmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Düşük hesap işletim ücreti alan bankaların dışında hesap ücreti talep etmeyen bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların listesi aşağıda verilmektedir:

 • Enpara: QNB Finansbank adı altında hizmet veren Enpara.com ile yapılan işlemlerde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu sebepten dolayı banka müşterilerinden hesap işletim ücreti de almamaktadır.
 • Senin Bankan: Kuveyt Türk Katılım Bankası vatandaşlarda hesap işletim masrafı almamaktadır.
 • Yapı ve Kredi Nuvo: Dijital bankacılık alanında çalışan bankalar arasında olan Yapı ve Kredi Nuvo ile yapılan işlemler için aylık ya da yıllık herhangi bir hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
 • CEPTETEB: CEPTETEB kullanan müşteriler TEB bankası tarafından yıllık alınan hesap işletim ücretini ödememektedir.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: Türkiye’nin büyük bankalarından biri olan Albaraka Türk Katılım Bankası vatandaşlardan herhangi bir hesap işletim ücreti istememektedir.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: Türkiye Finans Katılım Bankası da birçok banka gibi müşterilerinden yıllık alınan hesap işletim ücretini talep etmemektedir.

Maaş Ödemelerinde Hesap İşletim Ücreti

İşveren kişiler ile çalıştıkları bankalar arasında belli bir anlaşma yapılmaktadır. Bu yapılan anlaşmada kredi kartı işlem ücreti, promosyon ile ilgili işlemler EFT ve havale işlemleri gibi konularda banka ile uzlaşmaya çalışılmaktadır. Yapılan anlaşma konularından biri de çalışanlardan kesilen hesap işletim ücretidir. Bazı bankalar bu ücreti çalışanın yanında olup almazken bazı bankalar da yıllık olarak hesap işletim ücretini talep etmektedir. Fakat Türkiye’de bankaların büyük bir çoğunluğu maaş alınan hesaplardan hesap işletim ücreti kesmemektedir.

Öğrenciler İçin Hesap Kesim Ücreti

Öğrenci olan kişiler için hesap işletim ücreti bankalar tarafından talep edilmemektedir. Bu hesap işletim ücretinden muaf olunabilmek için öğrencilerin eğitim aldıkları kurumlardan öğrenci belgelerini alarak banka şubelerine götürmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra daha önce öğrencilik döneminde kesilen hesap işletim ücretlerinin de bankalardan geri alınma ikanı bulunmaktadır. Bu iade işlemleri için bankalara dilekçe yazılması gerekmektedir. Yazılan dilekçe ve öğrenci belgesi ile şubelerden iade talepleri gerçekleştirilmektedir.

Hesap Kesim Ücretinin Alınmadığı Durumlar

Aşağıda hesap işletim ücretinden muaf olunan durumlar verilmektedir:

 • Ticari bir hesaba sahip olunması ve bu hesabın düzenli ve aktif bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • Maaş anlaşmasının olduğu banka hesaplarından ücret alınmamaktadır.
 • Birikimli mevduata sahip olunması ve bu hesaplardan düzenli ödemeler yapılması durumunda ücret istenmemektedir.
 • 25 yaşına girmemiş ve harçlık hesapları olan kişilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
 • Vadesiz altın hesaplarından ücret talep edilmemektedir.
 • Kredi yapılandırmalarındaki ödemeler için kullanılan hesaplardan da bankalar hesap işletim ücreti talep etmemektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.