Banka Rehberi

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen her banka tüketicilerin açmış oldukları hesaplardan “Hesap İşletim Ücreti” ismini vermiş oldukları bir bedel tahsil etmektedirler. Bu ücretler geçmişten günümüze birçok kez tartışma konusu olmayı başarmış ve tüketicilerin canını bir hayli sıkan bir ücretlendirmedir. Birçok hukukçuya göre bu ücretin bankalar tarafından alınmasının yasal bir tarafının olmadığı yönünde olsa da bankalar bu ücreti tüketicilerden tahsil etmek konusunda oldukça ısrarcı bir tavır içerisinde. Hukukçular ile bankalar arasında gerginliğin son bulması Danıştay tarafından alınan karar ile son bulmuş diyebiliriz. Bankalar tarafından alınan bu ücretin iadesi için başvuruda bulunduğunuz takdirde bankalar aldıkları bu ücreti geri ödemek zorundalar. Peki, hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Hesap işletim ücreti iadesi için ne yapmanız gerekiyor?

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Tüketiciler başvuruları öncesinde geçmişe dönük 10 yıl için banka tarafından kesilen hesap işletim ücretlerine dair dekontları almak zorundalar. Bu dekontları aşağıda sizlerle paylaşacağımız dilekçeyi doldurarak bankanıza iletmeli ve bankanın ücret iadesini yapmasını beklemelisiniz. Eğer dilekçeyi ve dekontları sunmanıza rağmen bankanız bu ücreti iade etmeyi reddederse size en yakın Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Başvurunuzun yapılması ardından banka belirtilen ücreti faiziyle birlikte tüketiciye ödemek zorunda kalacak.

Geçmişe Dönük Hesap İşletim Ücreti Dekontu Nasıl Alınır?

Geçmişe dönük tarafınızdan kesilmiş olan hesap işletim ücretlerine ait dekontları alabilmek için bankanıza yazılı olarak başvuru gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Başvurunuz sırasında aşağıda yer alan metni belirtmeniz ve imzalamanız yeterli olacaktır.

“Nezdinizde bulunan banka hesabımdan hesap işletim ücreti adı altında kesilen tutarlara ait dekontların 5411 sayılı yasanın 76. Maddesinde yer alan 1. Fıkra uyarınca tarafıma sunulmasını talep ediyorum.”

Hesap İşletim Ücreti İadesi Başvuru Dilekçesi

Bankaların “Hesap İşletim Ücreti” adı altında almış oldukları ücretlerin iadesi için aşağıda sizinle paylaştığımız örnek formu kendinize göre düzenleyebilir ve bankanıza sunabilirsiniz.

BANKANIN ADI Bankası Genel Müdürlüğüne

Bankanız nezdinde bulunan hesaplarımdan “Hesap İşletim Ücreti” adı altında alınmış olan ve bu kesintilere ait işlemlerin yer aldığı listede belirtilen tutarın 5411 sayılı yasanın 76. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca tarafıma geri ödenmesini talep ediyorum.

Saygılarımla,
Adınız Soyadınız
T.C. Kimlik Numaranız
Adresiniz
Telefon Numaranız”

İlgini Çekebilir: Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar hangileridir diye merak ediyorsan bu https://finansokur.com/hesap-isletim-ucreti-almayan-bankalar/ yazımızı ziyaret edebilirsin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu