Genel

Hesap Numarası Nerede Yazıyor? Hesap numarası kaç haneli?

Hesap Numarası Nerede Yazıyor?

Hesap Numarası Nerede Yazıyor? sorusu, bankacılık işlemlerine ilk kez müracat eden kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bankalar üzerinden açılan vadesiz hesapların kullanılabilmesi, tanımlanabilmesi için sistem tarafından belirli bir hanede otomatik rakamlar oluşturulur. Hesap Numarası olarak dile getirilen bu numaralar oluşturulan hesapların kimliği olarak gösterilmekte olup her müşteriye özel olarak tahsis edilmektedir. Bu numara üzerinden müşteri bilgilerine ulaşılabilir, bankacılık işlemleri yapılabilmektedir. Para transferi konusunda kesinlikle gerekli olan bu numaranın nerede yazdığı çokça merak edilenler arasında yer almaktadır.

Bankamatik kartları için geçerli olan hesap numara unsuru genel olarak kartlar üzerine yer almaktadır. Bazı bankalar, müşterilerinin güvenliklerini düşünerek hesap numaralarının kart üzerinde yer almasına izin vermezler. Bu gibi durumlarda hesap numaralarını öğrenmek isteyen kişilerin ilk olarak bankalarının müşteri hizmetleri departmanlarından destek almaları gerekmektedir. Eğer müşteri hizmetleri bu konuda bilgi vermeye yetkili değil ise çevrenizde bulunan en yakın banka şubelerine giderek konu hakkında yardım isteyebilirsiniz. Son zamanlarda bazı bankaların ATM’ler üzerinden de müşterilerinin hesap numaralarını öğrenmelerine olanak sağladıkları ifade ediliyor.

Hesap numarası kaç haneli sorusuna aşağıdaki görselde detaylı bilgilendirme yapıldı.

hesap numarası kaç haneli

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartlarının ön ya da arka yüzeylerinde minik harflerle işlenmiş şekilde olduğunu görebilirsiniz. Bazı kişiler, 4 parçadan oluşan 16 hanelik rakam dizisini hesap numarası zannetmektedir. O bölgede yer alan bilgilerin kart numarası olduğunu, online alışverişlerde kullanılmak üzere yerleştirildiklerini söyleyebiliriz. Genel olarak tüm banka kartlarında bu Hesap numarası kaç haneli? 16 hanelik rakam dizisinin hemen altında kart sahibinin adı ve soyadı yer almaktadır. Ad, soyad gibi bilgilerin hemen altında yine 16 haneden oluşan hesap numarası bilgileri yer almaktadır.  Hesap Numarası ile İBAN farklı şeyler olup yine karıştırılmaması gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

Hesap numaraları da banka kart numarası gibi 16 haneden oluşmaktadır. Bu rakamların ilk 4 hanesi hesap kartının tanımlı olduğu şubenin kodunu içermektedir. İlk dört haneden sonraki 8 hanenin ise kişilere ait müşteri numarasını, son 4 hanenin ise bankaların ek hesaplar için tanımladığı numaralar yer almaktadır. Hesap numaraları üzerinden tüm bankacılık işlemleri sıkıntısız, sorunsuz, anlık olarak yerine getirilebilmektedir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu