DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

İninal Kart Para Yükleme ve Çekme Nasıl Yapılır?

İninal Kart Para Yükleme ve Çekme Nasıl Yapılır?
31.08.2018
A+
A-

İninal kart para yükleme işlemi ATM ve PTT’lerden yapılabilmekte olsa da, ininal karttan para çekmek şimdilik mümkün değildir. Bunun yanı sıra kart, harcanamayan paraları da geri vermemektedir. Kart, ön ödemeli bir hesap kartı işlemi görür ve 13- 18 yaş arası oyuncu ve kullanıcılar için yapılmıştır. Bu kartı kullanarak internet üzerinden ya da bazı mağazalardan alışveriş yapmak ve online oyunlara katılmak mümkündür. Güvenli kullanım seçeneği sayesinde kart, herhangi bir aşıma ya da amaç dışı kullanıma maruz kalamaz.

PTT’nin ATM’lerinden İninal Kart Yükleme

PTT’Den ininal kart yüklemek eğer ATM’ler kullanılacaksa 24 saat yapılabilen bir işlemdir. bu kapsamda yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İninal kartı girişe yerleştirin.
 • ATM’nin kartı almasından sonra ekranda çıkacak seçenekler arasından ‘Para Yükle’ seçeneğini bulun.
 • Çıkan bölüme yüklemek istediğiniz tutarı girin.
 • Giriş tuşuna bastıktan sonra açılan para yatırma kısmına paranızı yerleştirin.
 • Ardından bankamatiğin vereceği makbuzu da alarak kartınızı çıkarabilirsiniz. Bu şekilde paranız yüklenmiş olur.

İninal karta para yüklenmeden önce, kartın kendi mobil uygulaması İninal Cüzdan üzerinden kart bakiyesini kontrol edebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz tutarın, aylık maksimum tutarı geçmediğinden emin olmalısınız. Aylık olarak belirlenen maksimum tutarın geçilmesi halinde kart, verilen parayı iade edecektir. Bu şekilde başarısız olan yükleme işlemi, işlem kayıtlarından da silinir.

PTT matiklerden yapılan kart yüklemelerinde kullanım ücreti alınmaktadır. Bu ücret, yatırılan tutarın %1,15’i+ 1,04’üdür. 100 TL tutarında bir yükleme yapılıyor ise, kart bakiyesinden 2.19 TL düşecek, kartta 97.81 TL kalacaktır. Kart bakiyesi içinden düşürülen tutarı elden ödeme şansı bulunmamaktadır.

PTT Şubelerinden İninal Kart Para Yükleme

PTT veznelerinden ininal kart yükleme işlemi yapmak için klasik PTT işlemlerine sıra alır gibi Gişe İşlemleri bölümünden sıra alınmalıdır. Ardından ininal karta para yüklenmek istendiği söylenerek yükleme işlemi yapılabilir. PTT veznelerinin ininal kartta yaptıkları kesinti, karta yatırılan paranın %2’sine denk gelmektedir. Yani 100 TL’lik yatırma işleminde kartınızda 98 TL kalacaktır. Yatırılanın içinden kesilen bu ücret, ayrıca tahsil edilemez. Sistem tarafından yapılan bir kesinti olduğu için kart bakiyesinden kesilmelidir.

Migros Mağazalarından İninal Kart Para Yükleme

Migros marketlerinden ininal karta para yükleme işlemi için kasalar kullanılmalıdır. Migros mağazalarında yapılacak kart yüklemeleri, yalnız 25’in katları olacak şekilde yapılabilir. Bu yüklemelerde en fazla 100 TL karta eklenebilmekte iken, kartın içindeki para görülememektedir. Kredi kartı ile de yapılabilen karta para yükleme işlemi için Migros mağazaları 2 TL komisyon almaktadır. Bunun yanında yalnız migros marketlerinden değil, Kipa, Şok ve Macrocenter mağazalarından da ininal karta para yükleme işlemi yapılabilmektedir. Tüm market yüklemelerinde 2 TL komisyon ücreti alınmaktadır. Bu ücret kart bakiyesinden düşülmez, elden verilebilmektedir.

Gazete Satış Noktalarından İninal Kart Yükleme

İninal karta gazete satış merkezlerinden para yüklemek için gazete bayilerine gitmeniz ve ne kadar yüklemek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Bu yüklemeler en az 10 TL, en fazla 100 TL şeklinde yapılabilir ve tüm yüklemelerin 5’in katları olması gerekmektedir. Yapılan yükleme sonucunda paranın hesaba geçmesi zaman alabileceğinden İninal Cüzdan uygulaması ile kartın içindeki paranın kontrol edilmesi önerilir. Ayrıca gazete satış bayilerinden de kredi kartı ile yüklemeler yapılabilmektedir. Bayiler, ininal kart yükleme komisyonunu 2 TL olarak, elden alırlar.

ParaMara Uygulaması İninal Kart Yükleme

ParaMara uygulaması üzerinden ininal karta para yükleme işlemi ücretsizdir. Bu şekilde yapılacak para yükleme işlemlerinde herhangi bir komisyon alınmaz. İşlemin yapılma sırası ise şu şekilde açıklanabilir:

 • ParaMara uygulamasına girin.
 • Banka hesabınızın uygulamada tanımlı olduğundan emin olun.
 • Üst kısımda göreceğiniz 3 çizgi üzerine tıklayın.
 • Seçenekler arasında Karta Para Yükle şıkkını bulun.
 • Alt kısımdan İninal Karta Para Yükle seçeneğini tıklayın.
 • Boş beyaz bölüme ininal kartın 16 haneli ininal hesap numarasını girin.
 • Yüklemek istediğiniz tutarı girin.
 • Girdiğiniz tutarın kendi hesabınızdan alınması için talimat verin.
 • Yükleme işleminiz tamamlanacaktır. İninal Cüzdan uygulamasından kart bakiyenizi kontrol edin.

Bu şekilde yapılan kart ödemelerinde herhangi bir limit ya da komisyon bulunmamaktadır. Bu tür yatırmalarda yatıracağınız tutar 5 TL’den 800 TL’ye kadar olabilir. Tek kural, yatırmak istediğiniz tutarın 5’in katları olmasıdır. Ayrıca bu şekilde yapılan yüklemelerde, ParaMara uygulaması İNG Bank’a ait olduğundan, İNG Bank hesabınız kullanılır.

ING Bank ATM’lerinden İninal Kart Yükleme

İNG Bank ATM’lerini kullanarak ininal para yükleme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Herhangi bir İNG Bank ATM’sine gidin.
 • Giriş tuşuna tıklayıp sağ altta bulunan ‘Parasız İşlemler’ butonuna tıklayın.
 • C. kimlik numaranızı girip cep telefonunuzu girin.
 • Daha sonra yükleme yapmak istediğiniz kartın 16 haneli ininal hesap numarasını girin.
 • Yatıracağınız miktarı, belirtilen yere girin.
 • Onay tuşuna bastıktan sonra açılan para yatırma kısmına paranızı yerleştirin.
 • Para yatırma işleminiz tamamlanmıştır. İninal Cüzdan uygulamasından kontrol edebilirsiniz.

İNG Bank  ATM’lerinden yapılan ininal kart yüklemelerinde komisyon bedeli alınmamaktadır. Ayrıca İNG Bank kullanıcısı olmanız da gerekmez.Bu bankaya ait ATM’ler aynı zamanda ininal kartın içindeki bakiyeyi de göstermektedir. Karta bu yolla para yükleme konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Tansaş Mağazalarından İninal Kart Yükleme

Tansaş marketlerinden ininal karta para yükleme işlemi, 2 TL komisyon karşılığı yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan yüklemelerde alt sınır 25 TL’dir ve 5’in katları yüklenir. Komisyon ücreti kart bakiyesinden değil, elden teslim alınabilir. Bu yüklemelerin üst sınırını ise kartın limiti belirler.

EFT İle İninal Kart Yükleme

EFT kullanarak ininal kart yükleme işlemi için izlemeniz gereken işlem sırası şöyledir:

 • Kullandığınız bankanın internet veya mobil şubesine giriş yapın.
 • Para transfer menüsünü tıklayın.
 • EFT işlemleri kısmını seçin.
 • Alıcı hesabın bulunduğu kısma ING Bankası yazın.
 • Alıcı hesabın bulunduğu il kısmına İstanbul yazın.
 • Alıcı hesabın bulunduğu banka şubesi kısmına Genel Müdürlük yazın.
 • Alıcı adı kısmına ininal kartın sahibinin adı- soyadını yazın.
 • Alıcı hesap no kısmına ininal kartın 16 haneli kart numarasını yazın.
 • Gönderilecek para miktarını yazın.
 • İşlem basamaklarını kontrol edip onay kısmına basın.

İşleminiz tamamlandıktan sonra İninal Cüzdan aracılığıyla bakiyenizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu şekilde yapılan işlemlerde herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Ayrıca bu işlemler, yapıldıkları saatler açısından işleme geçme zorluğu bulunan işlemlerdendir. İşlemi yaptığınız saat 17:00’dan sonra ise, işleminiz sonraki gün sabah 8:30’da İninal Cüzdan uygulamasında görülecektir. Hafta sonuna denk gelen EFT’lerde işlem, ilk iş gününün sabahında uygulamaya geçer.

Bazı durumlarda EFT iile gönderimlerde İninal Cüzdan uygulamasında parayı görmenize rağmen harcayamazsınız. Bu durumda panik yapmanıza gerek yoktur yatırdığınız tutar, kartınızda görülüyor olsa da EFT işleminden kaynaklı bir aksaklık, özelikle günün soon saatlerinde görülebilir. Sadece ertesi iş gününü bekleyerek kartınızın bakiyesini tekrar kontrol etmeniz gerekecektir.

İninal Kart Yükleme Limiti

İninal kartın para yükleme sınırı, kartın türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda üzerinde Mastercard logosu bulunan kartlar için yükleme limiti 300 TL’dir. Ancak üzerinde Visa logosu bulunan kartlarda herhangi bir limit bulunmaz.

İninal kart, özellikleri açısından kontrol edilebilir olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle kartın aylık harcamaları da kontrol altındadır. Tek seferlik yüklemelerin haricinde de kart, aylık sınırlar çerçevesinde para kabul eder. 25 TL’den 800 TL’ye kadar çıkabilen bu limitlerin aşılması halinde karta o ay içinde limit yüklemesi yapılamaz. Kartın limit aşımı özelliği bulunmamaktadır. Örneğin; kartın 50 TL’lik limiti olduğunu düşünelim. 50 TL’yi bitirdikten sonra o ay içinde tekrar karta para yatırma işlemi yapamayız. İşlemin yapılması halinde verdiğimiz para iade edilir, işlem iptal olur. Parayı elden verdiyseniz elden, EFT yoluyla yatırdıysanız hesabınıza, verdiğiniz para iade edilir.

Eğer hesaptan hesaba bir şekilde yapılan işlem iptal olmuş veya kartın limitinin aşılması nedeniyle başarısız olmuş ise, yapılan işlemin tutarı o an değil, en yakın iş saati hesaba iade edilir. Eğer hafta içi yapılan bir işlem iade olmuşsa gün sonu, hafta sonu yapılan işlem iade olmuşsa ilk iş gününün öğle öncesi hesaba iade işlemi gerçekleşir. Örneğin; 200 TL limitli bir ininal karta ay içerisinde yapılan son işlem, hafta sonu yapılıp limiti geçmektedir. Bu durumda hesaba para iadesi en yakın iş gününde yapılacaktır.

İninal Kart Kullanım Ücreti

İninal kartın kullanım komisyonu aylık 2 TL’dir. Bunun dışında karttan, kart adına herhangi bir ücret alınmaz. Ancak kartın para yükleme noktalarından hangisinin tercih edildiğine bağlı olarak, para yükleme noktaları komisyon alabilmektedir.

Karta sahip olma ücreti 5 TL’dir ve eğer içine o an para yüklemek istemezseniz sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Kartın limiti en az 25 TL, en çok 800 TL’dir. Bunun dışında karta para yüklenirken, İNG Bank’a ait şube ve ATM’ler haricindeki kanallardan en az 25 TL yüklenebilir ve bu yükleme 5’in katları şeklinde olmalıdır. Ancak kart ile anlaşmalı olan İNG Bank, böyle bir şart koymamaktadır.

İninal Kart Para Çekme

İninal kart para çekme hizmeti üzerinde çalışılmaktadır. İninal kart para çekme özelliği bulunmamaktadır. Ancak kartı Visa Kart’ın geçtiği tüm mağaza ve marketlerde kullanabilirsiniz.

İninal Kartı Kullanıma Kapatmak Ücretli Mi?

İninal kartı kullanıma kapatmak ücretsizdir. Sizden herhangi bir komisyon ya da kapatma ücreti istenmez. İninal kartınızı kapatmak için izlemeniz gereken yollar şöyle açıklanabilir:

 • İninal Cüzdan üzerinden ya da ininal.com sitesinden giriş yapın. Bu girişi kayıtlı cep telefonunuz aracılığıyla rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Kart hareketleri butonunu tıklayın. Bu şekilde yapacağınız girişten sonra adınıza ait aktif ve pasif tüm kartları görebilirsiniz. Gördüğünüz kartlar arasından hangisini kapatmak istiyorsanız onun yanında bulunan kart hareketleri butonunu tıklayın.
 • Bu akışı takip ederseniz 3 adımlı bir güvenlik duvarı göreceksiniz.
 • Kartı kapat butonuna tıklayın. İninal kart kullanıyorsanız, sınırsız karta sahip olabilir, ancak en fazla 3 kartı kullanıma kapatabilirsiniz. Bunu düşünerek hareket edin.
 • Güvenlik sorgulamaları kısmı burada başlamaktadır. Belirtilen bölümlere T.C. kimlik numaranızı, ad-soyadınızı, doğum tarihinizi girin.
 • Sorular arasında annenizin evlenmeden önceki soyadı kısmı da bulunmaktadır. Belirtildiği gibi, annenizin evlenmeden önceki soyadının 2 harfini girin.
 • Kart işleme kapatılmıştır. Eğer ininal kartınızın içinde kullanmadığınız bakiye kaldıysa, müşteri hizmetlerini arayarak kart bakiyesinin başka bir hesaba aktarılmasını talep edebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.