Genel

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Belirli bir süre bir işte çalışan kişiler, işten çıkarılmaları durumunda yeni bir iş bulana kadar devlet tarafından tanınan bir bütçe sayesinde belirli bir zamana kadar maaş alabilmekteler. İşsizlik Maaşı olarak geçen bu ödenek, birçok kişi tarafından merak edilerek ne gibi durumlarda ne kadar süre verileceği merak ediliyor. Bu yazımızda bu konu hakkında merak edilen tüm ayrıntıları en ince noktasına kadar sizlere sunmaya çalışacağız.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı almak isteyen kişilerin kendi isteklerinden ziyade çalıştıkları kurum tarafında işten çıkarılmaları gerekiyor. Burada işletme sizin kusurunuzda dolayı değil, kendi bünyesinde yer alan sebeplerden ötürü kişileri çıkarmasının da gerekli olduğu dile getiriliyor. Örneğin iflas etme, borçlardan ötürü küçülmeye girme gibi istenmeyen durumlar olması durumunda işsizlik maaşı verilmektedir. Kişilerin, bu maaştan yararlanabilmeleri için en son çalıştıkları yerde işten atılmadan 120 gün öncesine kadar pirim ödemelerini yaparak çalışmaları gerektiği ifade ediliyor. Bununla beraber ödenek yapacak ilgili kurum, kişilerin son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortasının yapılmış olması şartını da sunmakta. Bu hususların yerine getirilmesi durumunda İşsizlik Maaşı almaya hak kazanılmaktadır. Şartların yerinde olmaması durumunda maalesef başvurular olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

İşten çıkarılma durumu meydana gelmesi ile 30 günlük bir süre diliminde İŞKUR’un resmi internet sitesinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İşten çıkarılma durumunun üzerinden 30 gün geçti ise maalesef bu olanaklardan faydalanamadığınızı dile getirelim.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Yukarıda dile getirdiğimiz şartlara uyan, gerekli başvuruları tamamlayan kişiler, onay almaları durumunda ne kadar maaş alabileceklerini merak etmektedirler. Şu sıralar meclis bu konu hakkında sürekli güncellemeler yaparak bu maaşın artırılmasını, verilen sürenin de azaltılmasını istemektedir. İşsizlik maaşı bürüt askeri ücretin %80’ini geçemeyecek şekilde verildiğini söyleyebiliriz. Çalışanların son 4 aylık gelirinin ortalaması alınarak bu gelirin %40’ı kadar maaş ödemesi yaptıklarını söyleyebiliriz.  İşsizlik maaşları kişilerin sigortalı olarak çalıştıkları döneme göre 6 aylık, 8 aylık ya da 10 aylık olarak verilmektedir. Bu süre, İŞKUR tarafından yapılan hesaplamalara göre değişiklik gösterdiğini, sürenin tamamı ile sigortalı olarak çalışılan süreye göre belirlendiğini ifade edelim.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu