DOLAR 5,7027
EURO 6,2566
ALTIN 275,2
BIST 103.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
03.10.2019
A+
A-

İşsizlik maaşı miktarı net olarak en az 1015,59 iken en fazla 2031,19 olmaktadır. Kişiler işsiz kaldıkları anda ilgili kurumlara başvuru yapıp koşulları sağladıkları takdirde 6 ay süreyle işsizlik maaşı ve birtakım haklara sahip olurlar. Sonrasında her ayın 5’inde kimseler kimlikleri ile herhangi bir PTT şubesinden maaşlarını alabilmektedir. Kişi maaşını 6 ay içinde çekmelidir. Bu süre içerisinde para çekilmediği takdirde sonradan alma şansı ortadan kalkar.

Kişi ikamet ettiği adresi değiştirirse, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı alırsa, yetkisi olan sağlık kurumlarından istirahat raporu verilirse, silahaltına alınma ve yurtdışına çıkma durumu olursa veya sigortalı bir işte çalışmaya başlaması / eski işine mahkeme kararı ile iade durumun olduğu takdirde (Yurt dışına çıkıldığı andan itibaren işsizlik maaşı durdurulmakta, gerekli bildirimler yapıldığı takdirde maaşın alımı dönüşlerinde devam etmektedir, eğer kişi bildirimi yapmazsa aldığı parayı faiz ile geri ödemek zorunda kalmaktadır.) İŞKUR’a 15 gün içerisinde bildirimde bulunması gerekmektedir.

Ayrıca emekli ikramiyesi ne kadar alırım yazısına bakabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Koşulları

İşsizlik maaşına başvuru şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
  2. İşten ayrılmadan evvelki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
  3. İşine son verilmeden evvelki son üç yıl içerisinde kişinin en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primini ödemiş olması
  4. İşine son verilmesinden sonraki 30 gün içerisinde gerekli başvuruyu yapmış bulunmak

Ayrıca; iş sözleşmesinin yapıldığı sırada işveren sözleşme maddelerinden birinde işçiyi yanıltırsa, işveren işçi veya ailesinin şeref ve namusuna bir hakarette bulunursa veya fiili / sözlü olarak taciz ederse,  işçi veya ailesine herhangi bir tehdit ve sataşma davranışında bulunursa, işçi başka bir çalışan tarafından tacize uğrayıp gerekli bildirimleri yaptığı halde işveren umursamaz davranırsa, işçinin hakkı olan maaşı verilmezse, ücretin parça başı veya iş tutarı üzerinden olması kararlaştırıldığı hallerde işveren işçiye yapabileceğinden az tutarda iş verir, aradaki farkı zaman esasına göre işçiye ödemezse, işçi işinden istifa edebilir ve işsizlik maaşından yararlanabilir.

İşsizlik Maaşına Başvurulacak Kurum

İşsizlik maaşına başvuru yapılan kurum İŞKUR’dur. İşine son verilen kişinin sözleşmenin feshinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR birimine şahsen veya elektronik yoldan başvuru yapması gerekmektedir. Şahsi olarak başvuru yapacak kişiler kimlik, işten ayrılma bildirisi ve başuru için yazılmış olan dilekçe ile kuruma gitmeleri gerekmektedir; fakat elektronik yoldan E-Devlet ile başvuru yapan kimselerden ek bir belge talep edilmektedir.

Zorlu koşullar sebebiyle 30 gün içinde başvuru yapamayan kişilerin gecikme süresi 6 aylık hak sürelerinden düşülmektedir. Kişiler başvuru yaptıkları andan itibaren iş aramaya hazır olduklarını da beyan etmektedir. İŞKUR’da bulunan kayıtları güncellenmekte veya kişiye yeni kayıt oluşturulmaktadır. İşsizlik maaşı süresince kişiler danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim almaları da sağlanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplanırken kişiler maaşları oranında ücrete tabi olmaktadırlar. Son dört aylık brüt maaşlarının %40’ı alınarak brüt işsizlik maaşı hesaplanmaktadır. Brüt işsizlik maaşından %0,759 oranında damga vergisi de çıkarıldıktan sonra net işsizlik maaşı bulunmaktadır.

Asgari ücret üzerinden örnek hesaplama yapılacak olursa 2.558,40X%40=1.023,36 TL brüt işsizlik maaşı bulunur. 1023,36X%0,759=7,77 TL damga vergisi hesaplanır. Sonrasında damga vergisi 1023,36-7,77=1.015,59 TL net işsizlik maaşı asgari tutarda hesaplanır.

İşsizlik Maaşına Başvuru Yapamayacak Kimseler

İşsizlik maaşına tabi olmayan sigortalılar; memurlar ve Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun çalışanları, hakimler ve savcılık kurumunda çalışanlar, Yüksek Öğretim Kanunu’na ve Yüksek Öğretim Personel Kanunu’na tabi çalışanlar, Bağ-kurlular, hizmet akdi olmaksızın çalışanlar, işçi sendika ve konfederasyonları ile sendika başkanlıklarına seçilmiş olan kimseler, bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan (film, tiyatro, gösteri, ses, müzik, resim, heykel vb.) işlerde hizmet akdi olmaksızın çalışanlar, askerlik hizmetini er veya erbaş olarak yapanlar ve yedek subay okulu öğrencileri, lise veya yüksekokulların gerekli gördüğü sürede staj yapan kimseler, ceza infaz kurumunda çalıştırılan hükümlüler, yurt dışı ülkelerinde çalışan, işverenlerce yurt dışı firmalarına gönderilen T.C. uyruklu işçiler (Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkeler), emekliler.

E-Devlet şifresi ne kadar? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşının Durdurulmasına Sebebi Durumlar

İşsizlik maşının kesilmesine sebebi durumlar: Kurumca teklif edilen; mesleklerine uygun olarak son çalıştıkları işin ücret / çalışma koşullarına yakın ve ikamet ettikleri adresin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden, işsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen, kurum tarafından önerilen meslek geliştirip edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen, haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen kişilerin işsizlik maaşı kesilmektedir.

İşsizlik Maaşı ile Gelen Haklar

İşsizlik maaşı ile gelen haklar: Kişi ve bakmakla yükümlü olduğu (eş, çocuklar vb.) kimseler işsizlik maaş süresince genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedirler (işsizlik maaş alımı bittikten sonra bu hak sona ermektedir). Kurum aracılığı ile yeni iş bulma fırsatları olmaktadır. Kurumun mesleki geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerine katılarak danışmanlık alabilirler.

Kişilerin işsizlik maaşı başka kimselere devredilememektedir (sadece nafaka hariç tutularak).YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.