Genel

İzinsiz SMS Gönderimi Şikayeti Nasıl Yapılır?

Son yıllarda cep telefonu kullanıcılarına izinsiz bir şekilde reklam SMS’leri gönderilmesinin çok hızlı yaygınlaşmasıyla birlikte devlet duruma müdahale etmek durumunda kaldı. Gerçekleştirilen müdahale yasalaştırılarak firmaların reklam SMS’i gönderebilmek için öncelikle tüketicilerden izin alması şartı konuldu. Fakat bu yasağa rağmen bazı firmalar umursamadan reklam SMS’i gönderimi yapmaya devam ediyor. Sizden herhangi bir izin veya onay almaksızın SMS ve E-Posta gönderimi gerçekleştiren firmalara karşı ne yapılabilir? İzinsiz SMS gönderimi şikayeti nasıl yapılır?

Telefona Gelen Mesajları Şikayet Etme

BTK tarafından tüketicilerin cep telefonlarına yoğun bir şekilde reklam SMS’i gönderimi ve tüketicilerin bu durumdan fazlasıyla şikayetçi ve rahatsız olması sonucunda SMS gönderimleriyle ilgili bir önlem aldı. İlgili önlem yasalaştırılarak firmalara tüketicileri izinsiz bir şekilde rahatsız etmemeleri şartı konuldu. Bu şarta uymayan bazı firmalar bulunmuyor değil. Bu firmaları şikayet edebilmeniz için BTK internet üzerinden bildirim yapabileceğiniz sistemini duyurdu. Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi adını alan bu sistem sayesinde tarafınıza gönderilen reklam içerikli mesajlardan kurtulabilirsiniz.

SMS şikayet BTK üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. İzinsiz Ticari SMS gönderimi gerçekleştiren kurum, kuruluş ve bireylere karşı yasa gereğince uygun görülen SMS şikayet cezası uygulanmaktadır. Bu ceza firmaların gönderim sağladıkları SMS’lere değişiklik göstermekte ve giderek artmaktadır. Peki, izinsiz sms gönderimi şikayeti nasıl yapılır?

İzinsiz SMS, E-Posta veya Arama Nasıl Şikayet Edilir?

Sizin izniniz olmaksızın Ticari Elektronik İleti gönderimi sağlayan kişi, kurum veya kuruluşları şikayet etmek oldukça basit. Bunun için “tiss.tgb.gov.tr” internet sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. İlgili internet sitesini ziyaret etmeniz halinde sizi E-Devlet üzerinden giriş yapmanızı isteyen bir buton karşılayacak.

E-Devlet hesabınızı kullanarak sisteme giriş sağlamanız ardından sisteme otomatik olarak geri yönlendirileceksiniz. Burada şikayetinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı konular hakkında bir uyarı yazısı sizi karşılayacaktır. Uyarıyı okumanız ardından “Devam Et” butonuna tıklamanız gerekiyor. Ticari Elektronik İleti şikayet sayfasına girişiniz bu aşamadan sonra başarılı bir şekilde sonlanıyor. Sonrasında ise şu adımları takip etmeniz yeterli;

  1. Şikayetinizi belirtmek istediğiniz işlem türünü sol tarafta yer alan “İşlemler” menüsü altından belirlemelisiniz. SMS, Sesli Arama ve E-Posta olmak üzere üç farklı şikayet türü bulunuyor. Bunlara ek olarak geçmişte bildirdiğiniz şikayetlerin sürecini takip edebileceğiniz “Şikayet Takibi Durumu” bağlantısı da yer alıyor.
  2. Şikayet türünüzü seçmeniz ardından karşınıza belirli alanların E-Devlet sisteminde yer alan bilgileriniz doğrultusunda doldurulduğunu görebilirsiniz. Bu alanları istediğiniz gibi tekrardan düzenleyebilir ve eksik alanları tamamen doldurmanız gerekmektedir. Tüm alanları doldurduktan sonra en altta yer alan “Başvuru Yap” butonuna basarak şikayet kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İzinsiz SMS gönderimi şikayeti nasıl yapılır sizlere en basit haliyle anlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki bu konuda başarılı olabilmişizdir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu