Krediler

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil olduğum kişi vefat ederse borcu ne olur ya da asıl borçlu ölürse kefilin durumu ne olur diye merak edenler için tüm detaylara değindiğimiz bir yazı hazırlama gereği duyduk. Birçok banka tüketici kredilerinden faydalanmak isteyen kişilerin finansal geçmişini yeterli bulmadığı ya da farklı nedenlerden ötürü kredi çekimini onaylamak için bir tüketicinin kefil getirmesini talep edebilir. Çoğu zaman aile üyeleri ya da akrabalar arasından seçilen bu kefiller bazen arkadaşlar arasından da seçilebiliyor. Fakat kefil olmak oldukça büyük bir sorumluluğun altına girmek anlamına geliyor. Zira kefil borçlu kişi borcu ödemediği takdirde ilgili borcu ödemekle yükümlü olacaktır. Peki, kefil olduğum kişi ölürse ne olur mu diyorsunuz?

kefil olduğum kişi vefat ederse borcu ne olur

Kefil Olduğum Kişi Vefat Ederse Borcu Ne Olur ?

Asıl borçlunun ölümü halinde kefilin durumu hakkında merak edilenleri yanıtlayacağız. Bunun yanı sıra tüm bu açıklamalara rağmen aklınıza takılan veya bizim belirtmeyi unuttuğumuz noktalar bulunuyorsa yorum alanını kullanarak bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Kefil olmanın oldukça büyük bir sorumluluğun altına girmek olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Eğer gerçekten birine kefil oluyorsanız o kişinin çok yakın tanıdığınız bir arkadaşınız ya da aile üyelerinizden birisi olmalı. Elbette bu bir zorunluluk değil hiç tanımadığınız birisine kefil olma şansınızda var fakat kefil olduğunuz takdirde o kişi borcunu ödemez ya da ödeyemez ise tüm sorumluluğun size yükleneceğini unutmayın. Geçmişten günümüze zaman zaman karşılaşılan ve üzücü bir durum var ki kefil olduğunuz kişinin vefat etmesi.

Asıl borçlunun ölümü halinde kefilin durumu normal şartlar altında borç ödeme yükümlülüğü size geçecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir detay bulunuyor. Vefat eden kişinin hayatta olduğu süreç içerisinde aktif bir hayat sigortası bulunuyor muydu? Ya da banka tarafından kredi çeken kişi adına bir hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bakmalısınız. Çoğu zaman kredi fırsatlarından yararlanırken bankalar tarafından sunulan hayat sigortası seçeneklerini dikkate almayarak ekstra masraf çıkarıyor mantığıyla önemsemediğiniz ve yaptırmak istemediğiniz hayat sigortaları ola ki kredi çeken kişinin vefatı halinde kefil gösterdiği kişi ya da kişilerin başını ağrıtmayacaktır.

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmaz iseniz bankalar vermiş olduğu kredinin karşılığını geri alabilmek adına öncelikli olarak kredi çektiğiniz sırada size kefil olan kişiden tahsilat gerçekleştirecektir. Eğer kefil bulunmuyorsa vefat eden kişinin mirasçılarından geri ödeme tahsil edilecektir. Fakat hayat sigortanız bulunuyorsa tüm borç sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Kefil Olurken Dikkat Edin – Asıl Borçlu Ölürse Kefilin Durumu

Kefil olmadan önce kefil olacağınız kişinin çekeceği kredinin ve imza atacağın sözleşmenin detaylarını dikkatle okumanız gerekiyor. Eğer kefil olduğunuz kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istememiş ise bu tüm yükün olası bir vefat durumunda size kalacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle arkadaşınız ya da aile üyelerinizden biri fark etmeksizin hayat sigortası yaptırmasını isteyin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu