DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Ne Olur?
12.02.2019
A+
A-

Kefil olunan kişinin hayatını kaybetmesi durumunda, kullanılan kredinin sorumluluğu kefile ve aile fertlerine yüklenmektedir. Kefillik problemlerinin en büyüğü, kefil olunan kişinin hayatını kaybetmesi ve kefil hakkında yasal takip sürecinin işlemeye başlamasıdır. Kefil olunan kişinin ölmesinin ardından, kredi borcunun kefilin üzerine kalmaması için kredi esnasında yaşam sigortası yaptırılması gerekir.

Kredilerde Yaşam Sigortasının Önemi Nedir?

Kredi için yaşam sigortası yaptırılmaması durumunda; kredi kullanan kişinin vefat halinde borcun tamamı kefile ve kredi sahibinin ailesine yüklenmektedir.  Kredi için yaşam sigortası yaptırılmışsa, ölüm durumlarında borcun başka kişilerden tahsil edilmesinin önüne geçilir ve kredi sahibi vefat ettiğinde, borcun tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Bir krediye kefil olmadan önce krediye yaşam sigortası zorunluluğunun getirilip getirilmediği sorgulanmalıdır. Eğer zorunlu hayat sigortası bulunmuyorsa, o kredi için kefil olunmamalıdır.

Yaşam Sigortası Yaptırılmayan Kredilerde Kefilin Sorumlulukları

Krediye hayat sigortası yaptırılmamışsa; borçlu vefat ettikten sonra, tüm borçtan kefil sorumlu tutulacaktır. Kefil olan kişinin, belirtilen süre içerisinde borcu kapatması talep edilir. Kefil borcu ödeyemezse, kişi için yasal takip süreci başlatılmaktadır. Kefilin üzerine kayıtlı bir gayrimenkul bulunuyorsa, bu mülkler için haciz kararı çıkarılır ve satış işlemleri başlatılır. Kefilin üstünde herhangi bir mülkün kayıtlı yoksa maaşına haciz konulur. Eğer yeterli miktarda maaşa da sahip değilse, eve haciz yapılmakta ve borç tamamlanmazsa, kişinin hapse girmesi için mahkeme kararı çıkarılmaktadır.

Yaşam Sigortası Nasıl Yaptırılır, Detayları Nelerdir?

Kredi için hayat sigortası yaptırmanın detayları aşağıda sıralanmıştır:

 • Alınacak kredi için yaşam sigortası yaptırmak zorunludur. Eğer konut kredisi alınıyorsa, yaşam sigortasının yanında zorunlu deprem sigortası da yaptırılmalıdır.
 • Bankalar; yaşam sigortasını kendileri yapmazlar. Kredi alınırken, anlaşmalı bir sigorta şirketi aracılığıyla sigorta belgeleri de doldurulur ve işlem başlatılır.
 • Krediyle birlikte yaptırılan yaşam sigortasının prim ödemeleri; kredi sahibinin yaşına, cinsiyetine, gelirine ve çekmiş olduğu krediye göre değişiklik göstermektedir.
 • Ortalama bir değer olarak; ihtiyaç kredisine yaptırılan hayat sigortasının yıllık prim ödemesi 50-60 TL arasındayken, Mortgage kapsamında verilen konut kredisinin yıllık sigorta prim ödemesi 450-550 TL arasında değişiklik gösterir.
 • Yaşam sigortasının prim ödemeleri, her bankada farklı olmaktadır. Bazı bankalar yüksek prim talep ederken, bazı bankalar düşük prim talep etmektedir.
 • Sigortanın primleri her yıl ödenmeli yani sigorta her yıl yenilenmelidir. Kredinin alınması esnasında, sigortanın ilk primi de tahsil edilmektedir. Yani 36 ay vadeli bir kredi için, ilk yılın ardından 2 kere daha sigorta yeniletmek gerekmektedir.
 • Yıllık olarak sigorta yenilemesi yapılmazsa, kredi süresi içerisinde vefat edilmesi durumunda kredi borcu mirasçılara ve kefile geçmektedir.

Hangi Durumlarda Kredi İçin Kefil Talep Edilmektedir?

Kredi için kefil istenen durumlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Talep edilen kredinin limitinin yüksek olması,
 • Konut kredisi alınması,
 • Kredi notunun düşük olması,
 • Kredi sicilinin kötü olması ya da bankaların kara listesinde yer alınması,
 • Kredi talep eden kişinin aylık gelirinin, kredi taksitlerini karşılayacak seviyede olmaması,
 • Daha öncesinde herhangi bir kredi kullanımı yapılmamasına rağmen, yüksek limitli kredi talep edilmesi durumlarında, kredi için kefil istenmektedir.

Kredi İçin Kefilliğin Türleri Var Mıdır?

Kefilliğin çeşitleri iki kısma ayrılır ve detayları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Adi Kefil: Kredi borcunun ilk önce asıl borçludan talep edilmesi, ancak asıl borçludan kredi alınamaması durumunda kefil için yasal işlemlerin başlatıldığı kefillik türüdür.
 • Müteselsil Kefil: Banka tarafından verilen borcun alacaklıdan ya da kefilden tahsis edilmesi konusunda, bankaya serbestlik getirilmiştir. Banka asıl borçludan kredi tahsil etmeyi tercih etmezken, direkt olarak kefilden borç tahsili yapabilir. Sigortasız kredi çekebilmek için hazırlamış olduğumuz şu yazımıza göz atabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.