DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

KGF Kredisi Nedir, KGF Nasıl Alınır?

KGF Kredisi Nedir, KGF Nasıl Alınır?
08.03.2018
A+
A-

KGF kredisi Garanti Fonu alma işlemi günümüzde sıklıkla yapılmakta olup kredi alacak birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Kredi Garanti Fonu tüm kredi veren kurumlar ile birlikte imzalanan bir protokolü anlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Kredi Garanti Fonu ile tek tipte bir sözleşme düzenlenmekte ve bu sözleşme resmi olarak kabul edilmektedir. Kredi veren kurumlar arasında herhangi bir farklılık ya da Kredi Garanti Fonu kapsamında olmayan bir kefalet değişikliği söz konusu olamamaktadır. Kredi Garanti Fonu kefalet ile ilgili bir sistem olup sadece kredi veren kurumları yakından ilgilendiriyor. Kredi Garanti Fonu KOBİ’leri de yakından ilgilendiren bir uygulamadır.

Kredi Garanti Fonu Nedir?

Kredi Garanti Fonu bankalara sundukları teminatları yetersiz olan kobileri ilgilendiren bir fondur. Yetersiz teminatı bulunan Kobi ve işletmelere destek olan ve onları için bankaya kefil olan Kredi Garanti Fonunda birçok farklı kurum bulunmaktadır. Tüm süreç oldukça yasal olup herhangi bir yasadışı ya da yasak bir durum bulunmamaktadır. Kredi Garanti Fonu ile Kobilere destek olunmakta ve kredi almaları için kolaylaştırıcılık yapılmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Kimle İlgilidir?

KGF kimi ilgilendirir sorusu başvuru yapacak birçok kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Kredi Garanti Fonu Kobileri ve Kobi benzeri işletmeleri yakınan ilgilendirmektedir. Kobilerin kredi alamadığı noktalarda onlara destek olmak için ortaya çıkarılan Kredi Garanti Fonu oldukça ilgi çekici ve destekleyici bir fondur. Güvenilir olması nedeni ile de teminat gösteremeyen birçok Kobi tarafından sıkça tercih edilir.

Kredi Garanti Fonuna KOBİ’ler Başvuru Yapabilir Mi?

KGF Kobiler için var olan bir sistem olup aynı zamanda Kobi dışında kalan işletmelere ve iş yerlerine de destek sağlamayı hedeflemektedir. Kredi Garanti Fonu, kredi alırken teminat gösteremeyen iş yerlerine destek olmakta ve KGF’yi teminat olarak göstermelerine izin vermektedir. Bu neden ile de Kredi Garanti Fonu olarak isimlendirilir.

Her Şehirde Kredi Garanti Fonu Var Mı?

Kredi Garanti Fonu olan şehirlerin sayısı toplam da 35’tir. 35 şehirde Kredi Garanti Fonu bulunmakta olup Kredi Garanti Fonunun toplam da 40 şubesi ile hizmet verilmektedir. Kredi Garanti Fonu başvurularına şube üzerinden direkt başvuru yapılabilmektedir. Eğer kişinin yaşadığı şehirde Kredi Garanti Fonu bulunmuyor ise bu durumda Kredi Garanti Fonunun resmi internet sitesinde yer alan talep işlemleri başlığından işlem yapılabilmektedir.

Kredi Garanti Fonu (KGF Kredisi) Tahsis Süreci

KGF tahsis süreci başvuru yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde başlatılmaktadır. Yoğunluğa bağlı olarak hızı değişecek olan Kredi Garanti Fonu en yakın şube tarafından değerlendirmeye alınmakta ve değerlendirme sonuçları başvuru sahibine bildirilmektedir. Kredi Garanti Fonu tahsis süreci online platformlar aracılığı ile yönetilmektedir.

Kredi Garanti Fonu Şubeleri Nerede?

Kredi Garanti Fonu şubesi olarak belirlenen 40 farklı şube bulunmaktadır. Eğer bir Kobi ya da işletmenin bulunduğu ilde Kredi Garanti Fonu şubesi bulunmuyor ise bu durumda online başvuru alınmaktadır. Online başvuru alındıktan sonra Kobinin adresine en yakın Kredi Garanti Fonu şubesine aktarma yapılmakta ve ilgili şubenin sorumlusu başvuru yapan kişi ile iletişime geçmektedir. Kredi Garanti Fonu şubelerinin illa aynı şehirde bulunması gerektiğine dair bir kural bulunmamaktadır.

Kredi Garanti Fonu Alt Limiti Var Mı?

KGF alt limiti bulunmamakta olup alt limit için herhangi bir sınırlamaya gidilmemiştir. Ancak üst limit bulunmakta olup üst limit her kuruma ve kefalet türüne göre farklılık gösteriyor. Farklı kategorilere göre belirlenen üst limitler değişiklik gösterse de her kategori için geçerli olan şartlardan biri de alt limit sınırlaması bulunmamasıdır. Alt limit Kobiler için bulunmadığı gibi diğer iş yerleri ve yararlanıcılar için de yoktur.

KGF Kredisi Üst Limiti Var Mı?

Kredi Garanti Fonu üst limiti bulunmakta olup bu üst limit farklı şubelere ve destek tipine göre farklılık gösteriyor. Kredi Garanti Fonu üst limiti Kobilere göre de değişmektedir. Kredi Garanti KGF kredisi için belirlediği üst limit 3 milyon Türk Lirasıdır. Kefalet ücreti olarak belirlenen 3 milyon Türk Lirası farklı kurumlara göre düzenlenmektedir. Örneğin Kobiler için kefalet bedeli 3 milyon Türk Lirası iken en az 12.000.000 Türk Lirası verilebiliyor. Ayrıca KOBİ dışında kalan diğer yatırım şirketleri, yararlanıcılar ve iş yerleri için geçerli olan üst limit ise 200.000.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kefalet ücretleri kurumlara ve şartlara bağlı olarak değişmektedir. Ancak genellikle 3 milyon Türk Lirası sınırı uygulanmaktadır.

Teminat Mektuplarından Ücret Alınıyor Mu?

KGF teminat mektubu ücreti bulunmakta olup alınan ücret için belirlenen standart bir yüzde vardır. Teminat mektubu tüm taahhüt işlemleri için yapılması gereken mektupları ifade etmektedir. Mektupların 2 farklı seçeneği bulunmakta olup bunlardan ilki geçici teminat mektubu iken diğeri ise kesinleşen teminat mektubudur. Kredi Garanti Fonunda teminat mektubu için istenen yüzdelik dilim 1 olarak belirlenmiştir. Alınan kefalet bedelinin içerisinde yüzde 1’lik teminat mektup ücreti bulunmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Tahsis Ücreti Var Mı?

Kredi Garanti Fonu tahsis ücreti bulunmakta olup birçok farklı başlıkta ek ücret talep edilmektedir. Başvuru sahiplerinin bunun bilincine varmaları ve ek bütçe düzenlemesi yapmaları gerekmekte. 2019 yılında Kredi Garanti Fonu için belirlenen tahsis ücreti Kobi başına 250,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca başvuru sırasında 400,00 Türk Lirasının da kefalet için yatırılması talep ediliyor. 400 Türk Lirası başvuru ücreti olup diğer işlemler için belirlenen tahsis ücreti ise 250 Türk Lirasıdır.

Kredi Garanti Fonunda Komisyon İadesi Yapılıyor Mu?

KGF kredisi komisyon iadesi yapmamaktadır. Ancak eğer kredi vadesi devam ediyor ise ve ödeme bitirilmemiş ise komisyon iadesi için başvuru yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vade süresi bitmeden önce borcun kapatılmamış olmasıdır. Eğer borç vadeden önce kapatılır ise bu durumda komisyon iadesi alamamaktadır. Başvuru yapan kişilerin ödeme sürecinde komisyon iadesi almak gibi bir fikirleri var ise bu maddeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kredi Garanti Fonu (KGF Kredisi) Başvurusunda İstenen Belgeler Nedir?

Kredi Garanti Fonu başvuru evrakları bulunmamaktadır. Bankaya yapılan kredi başvurusunda banka tarafından istenen belgelere ek olarak herhangi bir belge talep edilmemektedir. Ancak ilgili evrakların eksik olduğu noktada Kredi Garanti Fonu tarafından eksik evrakların tamamlanması istenebiliyor. Başvuru esnasında hangi evrakların isteneceği seçilen bankaya göre farklılık gösterse de ortak belgeler şu şekildedir;

  • Başvuru sahibine ait kimlik kartının fotokopisi
  • İşletmeye ait belgeler
  • KOBİ belgesi
  • Aylık gelir miktarını gösteren belge
  • İkametgah belgesi
  • İşletmenin gelir durumunu gösteren belge

Başvuru esnasında talep edilebiliyor. Ancak istenen belgeler bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yeni Kurulan Kobiler KGF Kredisi Alabilir Mi?

Yeni Kobiler KGF Kredisi uygulamasından yaralanabilmektedir. Kredi garanti fonunda herhangi bir çalışma süresi, faaliyet kısıtlaması ya da faaliyet başlangıç tarihi gibi sınırlamalar bulunmamaktadır. Yeni kurulan işletmeler de Kredi Garanti Fonundan yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB faizsiz kredi destekleriyle yeni kurulan KOBİ’ler finansal destek alabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.