DOLAR 5,6945
EURO 6,2499
ALTIN 275,3
BIST 103.464
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Çok Bulutlu

Kıdem Tazminatı Ne Kadar?

Kıdem Tazminatı Ne Kadar?
04.10.2019
A+
A-

Kıdem tazminatı miktarı bu seneki zamla birlikte 5 bin TL’ye kadar çıktı. Geçtiğimiz sene kıdem tazminatı miktarı 300 TL daha azdı. Kıdem tazminatı miktarının ne kadar olacağını hesaplamak için aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekiyor:

 • Gün, ay ve yıl olarak işe giriş tarihi,
 • Gün ay ve yıl olarak işten ayrılış tarihi,
 • Aylık brüt maaş (TL),
 • Aylık brüt yemek ve ulaşım ücreti (TL),
 • Yılık brüt ikramiye (TL).

Bu bilgileri girdikten sonra aşağıdan hesapla butonuna basmanız yeterlidir. Eper yemek ve ulaşım ücreti alıyorsanız alanı boş bırakın. Bu hesaplamayı yapan online çeşitli hesaplama makineleri bulunmaktadır.

2019 Kıdem Tazminatı Miktarı ve Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı miktarı için hesaplama yaparken bilmediğiniz bilgileri boş bırakmanız gerekir. Örneği brüt maaş miktarının ne kadara denk geldiğini bilmiyorsanız e devlet üzerinden sayfaya giriş yapı ve hizmet dökümünü alın. E devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik no ile önceden belirlediğiniz şifre bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer ilk defa şifre alacaksanız PTT’nin size en yakın şubesini ziyaret edin. Eğer PTT şubesine itmek istemezseniz, internet bankacılığı, e imza, mobil imza gibi yöntemleri kullanarak da kimlik doğrulama yapabilirsiniz.

Ayrıca ne kadar emekli maaşı alabilirim? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

İş Kanunu Maddelerine Göre Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı alabilecek kişiler İş Kanunu maddelerinde yer alır. Çeşitli sebeplerde dolayı işten ayrılan kişilere 1475 sayılı Kanun maddelerine göre belli bir ödeme yapılması gerekir. Buna kıdem tazminatı ödemesi gerekir.

Kişinin kıdem tazminatı alması için belli şartları yerine getiriyor olması gerekir. Örneğin işçi, işyerinde en az 1 sene boyunca (sürekli olarak) çalışmış olmalıdır. Eğer aynı şirketin farklı yerlerde grupları varsa, kişinin farklı yerlerde çalıştığı sürelerde bunun içine dahil edilir. Zorunlu olan bu ödemenin alınması için SGK’dan emekli olunduğuna dair bir belge alınması gerekir (Yalnızca çalışanın emekli olması halinde istenir).

Eğer erkekler askere gittiği için işten ayrılıyor iseler, bu durumun sülüs belgesi ile kanıtlanması gerekir. Aksi halde kişi kıdem tazminatı ödemesi alamaz. Kadınların evlenmeleri halinde ise, kişinin evlilik tarihinden beri en geç 1 yıl içinde istifa etmesi gerekir. Bu süre aşıldığı zaman kişi kıdem tazminatı alamaz.

Eğer kişi vefat durumundan dolayı işten çıkmış ise, ölen kişinin ailesinin mahkemeden gerekli yazıları getirmesi gerekir. Kişi ancak bu sayede kıdem tazminatı ödemesi almaya hak kazanmış olur.

Çalışanın İstifa Etmesi Halinde Verilen Kıdem Tazminatı

Çalışan istifasında verilen kıdem tazminatı sebepleri İş Kanunu’nda yer alan 24. Maddede belirlenmiştir. Bu sebeplerin dışında istifa eden işçilere kıdem tazminatı ödemsi yapılmayacaktır. Aşağıdaki sebepler istifa için geçerli kabul edilmektedir:

 • İş verenin işçiye tacizde bulunması,
 • İşçinin yaptığı işten dolayı sağlığının bozulması,
 • İşçinin sağlığın bozulma ihtimali olması,
 • İş verenin işçi maaşını ödememesi (zamanında ödeme yapılmaması da bu maddeye dahil edilir.),
 • İşçi eğer iş verenden kaynaklı bir nedenden dolayı işe gidemezse kıdem tazminatı alabilir.
 • İş verenin işçiye yalan söylemesi istifa sebepleri arasında yer alır.

Kanun maddelerine göre iş verenin işçi maaşını en geç 20 gün içinde ödemesi gerekir. İşçinin yalnızca 1 defaya mahsus yaptığı gecikme, gecikme olarak kabul edilmez.

İşçinin iş verenden kaynaklı nedenlerden işe gidemediği durumda tazminat alması için, işe en az 1 haftadan beri gidemiyor olması gerekir. İşçi bu sürelerden dolayı parasını alamadığı zaman başvuru yapabilir.

Yukarıda sayılan nedenlerin dışında işçi, kıdem tazminatı almak için başvuru yapamaz, yaptığı zaman başvurusu reddedilir.

İşsizlik maaşı tutarına yazımızdan bakabilirsiniz.

İşçinin Kıdem Tazminatı Almadan İşten Çıkarılmasına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

İşçinin istifa etmesi halinde kıdem tazminatı almaya hakkı olmayan durumlar bulunur. BU durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşçinin iş yerinde çalışan diğer işçilere sataşması,
 • İşçinin işi hakkında yalan söylemesi,
 • İşçi iş yeri sınırları içinde hapis cezasına neden olacak bir suç işlerse,
 • İşçi diğer işçileri ya da bir işçiyi taviz ederse,
 • İşçi işverene ya da iş veren ailesine küfür ya da hakaret ediyorsa,
 • İşçi, işinin gereği bir görevi yapmamak için ısrar ederse,
 • İşçi bulaşıcı bir hastalığı yakalanmışsa,
 • İşçi güvenilirlik ilkesine yalan söylemek vb. davranışlarla aykırı davranıyorsa,
 • İşçi zorlayıcı sebepten dolayı iş yerine 1 haftadan daha uzun süredir gelmezse,
 • Bir ay içinde aynı işçi haber vermeksizin, 3 gün haber vermeden işe gemlemezlik yaparsa işçinin kıdem tazminatı alma hakkı ortadan kalkmış olur.

Kıdem Tazminatında İhbar Süreleri Ve Tazminat Tutarları Ne Kadar?

Kıdem tazminatı ihbar süresi ve tazminat tutarı aşağıdaki gibidir:

 • 6 aydan az hizmet süresi için ihbar süresi 2 haftadır. İhbar tazminatı tutarı 2 haftalık brüt ücret kadardır.
 • 6 ay ile 1 buçuk yıl arası hizmet süresi için ihbar süresi 4 haftadır. İhbar tazminatı tutarı 4 haftalık brüt ücret kadardır.
 • 1 buçuk yıl ile 3 yıl arası hizmet süresi için ihbar süresi 6 haftadır. İhbar tazminatı tutarı 6 haftalık brüt ücret kadardır.

Yukarıdaki kıdem tazminatı miktarlarının içine damga ve gelir vergisi kesinti miktarı dahil edilmemiştir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.