Genel

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul veya gayrimenkulleriniz bulunuyor ve bunlar üzerinde kira geliri elde ediyor iseniz kira gelir beyannamesi vermeniz gerekli. Peki, Kira gelir beyanı nasıl yapılır? Kira Beyannamesi hesaplama işlemi nasıl oluyor? Kira Beyannamesi 2018 ne zaman verilir ve nereye verilir? Tüm bu soruların yanıtını sizler için bir araya getirdik.

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Kira Gelir Beyanı yapmak için 3 farklı yöntemden sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

  • Elbette En Yakın Vergi Dairesine Giderek İşlemlerinizi Gerçekleştirebilirsiniz

Kira beyannamesi nereye verilir gibi soruları olan kişiler içinde bu yöntem aslında başlı başına bir yanıt. En yakın Vergi dairesini ziyaret ederek ilgili kurumda dolduracağınız kira beyannamesi ile birlikte teslim edebilirsiniz. Başvuracağınız vergi dairesi bağlı olduğunuz vergi dairesi olmasına gerek yok herhangi bir vergi dairesine gidebilirsiniz.

  • Sözleşmeli Bir Muhasebeci

Bir önceki yıl elde edilen kira gelirini sözleşmeli muhasebeci aracılığıyla kira gelir beyanında bulunabilirsiniz. Serbest mali müşavirlere başvurarak yapmak istediğiniz işlemi belirtirseniz sizlere yardımcı olacaklardır.

  • En Basit ve Hızlı Yöntem – İnternet Üzerinden

Vergi dairelerinden alabileceğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak internet üzerinden rahatlıkla kira gelir beyanında bulunabilirsiniz.

Kira Beyannamesi Örneği

Kira beyannamesi örneği Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından resmi internet sitesinde paylaşılmış durumda. “gib.gov.tr” adresini ziyaret ederek ilgili internet sitesi üzerinden E-işlemler menüsüne geçiş yapmalısınız. Bu menü içerisinde hazır beyan sistemi yer almakta. Bu sistem sayesinde kolaylıkla Kira beyannamesi oluşturabilirsiniz. Bu sayfada sizin için önceden oluşturulmuş bir hazır beyanname yer almakta bu beyannameyi dikkatlice kontrol etmeli ve yer alan yanlışlıkları düzeltmelisiniz.

Kira Beyannamesi Hesaplama 2018

Kira beyannamesi hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek için daha öncede belirttiğimiz “gib.gov.tr” yani resmi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. İlgili sitede yer alan “e-İşlemler” başlığı altından “Hazır Beyan Sistemi” menüsüne gelerek “Kira” seçeneğine basmalısınız. Daha sonrasında;

  • Üst menüde yer alan “Kira” menüsüne gelmeli ve “Beyanname Vermeli Miyim?” başlığına tıklamalısınız.
  • Sistemin sizi yönlendireceği sayfada yer alan formu doldurarak beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu