DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?
09.03.2018
A+
A-

Kırmızı kalem yiyenlerin kredi çekebilmesinin yolu bankaya ekstra teminat göstermesidir. Bankalara bir kişiye kredi sağlarken ilk olarak o kişinin siciline bakar. Sicili bozuk olan kişilere de kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. Kırmızı kalem yemek de sicilin bozuk olduğu anlamına gelir. Bir kişi bankadan kredi çekmiş ya da kredi kartı ile alışverişi yapmış ise bu borçlarını düzenli ödemelidir. Borcun ödenmesi gecikmesi durumunda da faiz uygulamasına gidilir. İki ay borç ödemesinin geciktirilmesi kredi notunun taban sınırına gelmesi anlamını taşır. Borç ödemesi üç ay geciktirilirse de bankanın avukatı aracılığıyla yasal takip işlemi başlatılır. Bu hukuki süreçte de kırmızı kalem yenilir. Kırmızı kalem yiyenler hakkında bir sonraki aşama ise kara listeye girmektir.

Kırmızı kalem yiyenler kredi veren bankaları bulmak oldukça zordur. Bankaların birçoğu kırmızı kalem yeme aşamasına gelmiş olan kişilere kredi sağlamaz. Bunun da temel nedeni bankanın kırmızı kalem yemiş birine güvenmeyecek olmasıdır. Bankalar kırmızı kalem yiyen kişilere 5 yıl boyunca kredi sağlamaz. Bundan dolayı da kredi çeken ya da kredi kartı kullanan kişiler bu aşamaya gelmeden önce borçlarını ödemelidir.

Hangi Bankalar Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Verir?

Kırmızı kalem yiyene kredi sağlayan bankalar arasında sicili bozuk kişilere kredi veren bankalar vardır. Kırmızı kalem yemek 5 yıl boyunca bankacılık işlemlerinde bulunulamayacak olması anlamına gelir. Hem kara listeye girmek hem de kırmızı kalem yemek kredi alma ihtimalini sıfırlamaktadır. Bankacılık sicilinin en uç aşamasından birisi olan kırmızı kalem yemek kişilerin hayatını oldukça zora sokmaktadır. Ancak bazı bankalar bir kişinin sicili bozuk olsa dahi o kişiye kredi sağlayabilmektedir. Bu kredileri de alabilmek için ekstra teminatlara ihtiyaç duyuluyor. Sicili bozuk kişilere kredi veren bankaların başında da Aktif Bank vardır. Aktif Bank gelir belgesi olmayan ya da kredi notu düşük kişilere kredi vermesi ile meşhur olan bir bankadır. Bundan dolayı kırmızı kalem yiyenler de Aktif Bank’a kredi için başvurabilir. Bunun yanı sıra başvurulabilecek diğer bankalar şunlardır:

  • Fibabank,
  • Odeabank

Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Kırmızı kalem yiyen kişinin kredi alma koşullarından en temel olanı 5 yıl beklemesidir. Kırmızı kalem yiyenler 5 yıl boyunca bankacılık faaliyetlerinde bulunamıyorlar. Yalnızca 5 yılın sonunda yeniden krediye başvurabilme şansları oluyor. Ancak bazı durumlarda 5 yıl beklemeye gerek kalmadan da kredi alabilmek mümkündür. Örneğin hükümet zaman zaman kırmızı kalem yiyenler için af çıkarmaktadır. Böyle bir af ile hem kara listeden hem de kırmızı kalemden çıkılabilmektedir. Bunların dışında kırmızı kalem yiyen bir kişinin yeniden kredi alabilmesi için bankaya çok iyi bir teminat sağlaması gereklidir. Kırmızı kalem yemek kredi almayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu yüzden de bu kişilerin kredi alabilmeleri için bankanın güvenini kazabilecek bir teminatı iletmesi şarttır. Yalnızca böyle bir durum da kırmızı kalem yiyen kişiye bankalar tarafından kredi sağlanabilir.

Kırmızı Kalemden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı kalemden kurtulmanın yolu affın çıkmasıdır. Borcunu ödeyememiş olan bir kişi kırmızı kalem yiyecektir. Ancak bu kişiler sonsuza kadar kırmızı kaleme mahkum olmayacaktır. Kırmızı kalemden kurtulmanın yasal süresi 5 yıldır. 5 yıl sonunda kişiler kırmızı kalemden çıkacaklardır. Fakat pek çok banka bu süreyi 2 yıl olarak kabul etmektedir. 2 yılın ardından bankaların birçoğu kırmızı kalem yiyen kişilere yeniden kredi sağlayabiliyor. Ayrıca bir affın çıkması da yine kırmızı kalemden kurtulma anlamına geliyor. Bu sürecin oldukça zorlu olmasından dolayı bankadan kredi çekmiş ya da kredi kartı borcu sahibi olan kişilerin borçlarını geciktirmeden ödemesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede kırmızı kalem de yenmeyecek ve bir sonraki bankacılık işlemleri zora girmeyecektir.

N Kolay Kredi İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi için N Kolay Kredi kırmızı kalem yiyenlerin başvurabilecekleri adreslerden bir tanesidir. Aktif Bank kredi notunu ve sicili dert etmeyen bir bankadır. Bundan dolayı da kredi notu düşük olan kişiler dahi Aktif Bank’ın internet bankacılığı uygulaması olan N Kolay’a ihtiyaç kredi için başvurabilmektedir. N Kolay ihtiyaç kredisinin 36 ay vade seçeneği mevcuttur. Banka faiz oranını ise %2,89 olarak belirlemiştir. N Kolay krediyi çekebilmek için N Kolay internet sitesine girilmelidir. Bu site üzerinden de kredi başvuruları gerçekleştirilebilir. Bankanın kredi başvurusunu onaylamasının ardından ise kredi tutarı farklı bir hesaba aktarılabilir. Ayrıca N Kolay ihtiyaç kredi PTT şubelerinden ya da ATM’lerden de alınabilir. Kredi taksit ödemeleri için de yine PTT şubeleri ve ATM’leri kullanılabilir. Ayrıca internet bankacılığı aracılığıyla da kredi borcu ödemeleri gerçekleştirilebilir.

Odeabank Nakit Hazır Kredisi

Odeabank’ ihtiyaç kredisi için faiz oranı kredi notuna göre belirleniyor. Kredi notu ne kadar düşükse faiz oranı da o kadar fazla oluyor. Yine aynı şekilde kredi notu yükseldikçe faiz oranı da azalmaktadır. Odeabank faiz oranını kredi notuna göre belirlediği için kredi notu düşük olan müşterilerine de kredi sağlayabiliyor. Bundan dolayı da kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar arasında yer alabiliyor. Odeabank kredi notu düşük olsa dahi kredi verse de kırmızı kalem yiyen kişilerin bankaya ekstra teminat sunmaları da gerekebilmektedir. Odeabank bu kredisi için 36 ay vade seçeneğini müşterilerine sunuyor. Faiz oranları hakkında bilgi alabilmek için de banka şubeleri ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra çağrı merkezleri ya da internet sitesi de yine detaylı bilginin alınabileceği adreslerin başında geliyor.

Fibabank’tan 30 Bin TL’ye Kadar Kredi

30 bin TL’lik ihtiyaç kredisi için Fibabank da sicili bozuk kişilerin başvurduğu bankalardan bir tanesidir. Fibabank da Odeabank gibi kredi notuna göre faiz uygulamasına gitmektedir. Bu yüzden de kredi notu ne olursa olsun tercih edilebilecek bir bankadır. Daha önce çektiği kredi borcundan dolayı kredi notu düşen kişiler daha yüksek bir faiz karşılığında Fibabank’tan rahatlıkla kredi alabilmektedir. Fibabank’ın kredisinden yararlanabilmek için en yakın banka şubesine giderek başvuru talebinde bulunmak gereklidir. Daha sonrasında banka bu başvuruyu değerlendirecek ve kredi sağlayıp sağlamayacağına karar verecektir. Kredi alma ihtimalini yükseltebilmek için de bankaya ipotek gösterilmesi gereklidir. İpotek değerinin yüksek olması kredi çıkma şansını da arttıracaktır.

Akbank’tan Kolay Kredi Başvurusu

Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu için mobil uygulamasının kullanılması yeterlidir. Akbank kolay kredi başvurusuna olanak veren bankalardan bir tanesidir. Akbank’ın mobil uygulamasını cep telefonuna indiren kişiler oturdukları yerden ihtiyaç kredisi başvurusunu gerçekleştirebilirler. Ayrıca bu kanalı kullananlar 7 gün 24 saat boyunca diledikleri an kredi talebinde bulunabilirler. Bu kredi başvurusu da anında yanıtlanmakta ve kredi tutarı kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır. Akbank’ın Direkt Kredisi 40 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Şubeye gitmeden başvurulabilecek bu kredi sayesinde de ihtiyaçlar hızlı bir şekilde karşılanabiliyor.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi Şartları

Enpara.com kredisi kullanma koşullarından bir tanesi düzenli bir gelire sahip olunmasıdır. QNB Finansbank’ın dijital bankacılık kanalı olan enpara.com hızlı bir şekilde kredi almak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir kanaldır. Enpara.com sayesinde şubeye gitmeden kişiler bulundukları yerden kredi başvurusunda bulunabilirler. 60 bin TL’ye kadar çıkabilen ihtiyaç kredisi için banka 60 ay vade seçeneği sunmaktadır. Dosya masrafı ve tahsis ücreti talep etmeyen enpara.com uygulamasının faiz oranlarını öğrenmek için ise internet sitesi ziyaret edilmelidir. Fakat kırmızı kalem yiyenlerin bu kanaldan kredi alma ihtimalleri oldukça düşüktür. QNB Finansbank kredi sağlarken kredi notuna bakan bankalardan bir tanesidir. Bundan dolayı da sicili bozuk kişilerin kredi alma ihtimalleri de düşüktür.

İş Bankası Teminat Karşılığında İhtiyaç Kredisi

İpotek ile İş Bankası kredisialmak kredi notu düşük kişiler için de mümkün olabilmektedir. Daha önceki bankacılık faaliyetlerinden dolayı kredi notu düşmüş olan kişilerin yeniden kredi alabilmeleri için bankaya teminat göstermesi gereklidir. İpotek olarak gösterilecek olan gayrimenkulün ederine göre sağlanacak olan kredinin miktarı da değişebilir. Kredi notu çok düşük ya da kırmızı kalem yemiş olan kişilerin İş Bankası’ndan kredi çekebilmeleri için ise ipoteğin yanı sıra kefil de göstermesi gerekebilir. Kredi notu ne kadar düşükse bankanın isteyeceği teminat da ona göre artacaktır. Bundan dolayı kredi notu çok düşük olan kişiler kredi başvurusu yapmadan önce ilk olarak İş Bankası şubeleri ile iletişime geçmesi ve hangi teminatların talep edildiğini öğrenmesi gereklidir.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası ipotekli kredi çekmenin yolu banka şubesine başvurulmasıdır. Ziraat Bankası da ipotek ile kredi veren bankalardan bir tanesidir. Çekilmek istenen kredinin tutarına ve kişilerin siciline göre ipotekten beklenen eder de değişecektir. Kredi notu düşük olan ve yüksek meblağda kredi çekmek isteyen kişilerin bankaya ederi yüksek bir ipotek sunması gereklidir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın kredisinden yararlanabilmek için düzenli bir gelirin olması da şarttır. Düzenli bir geliri olmayan kişilere Ziraat Bankası’nın kredi verme ihtimali çok düşüktür. Ziraat Bankası bir devlet bankası olmasından dolayı her türlü koşulun sağlanıp sağlanmadığını dikkatli bir şekilde incelmektedir.

Garanti Bankası Kredisi Almak İçin Neler Gerekli?

Garanti Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli olanlar arasında düzenli geliri gösteren bir belge vardır. Garanti Bankası kredi sağlarken kişilerin sicillerini inceler. Fakat ihtiyaç kredisi gibi daha düşük miktarlarda kredi çekileceği zaman kredi notu yüksek olmayan kişilere de kredi sağlayabilir. Kredi notu düşük olan kişilerin Garanti Bankası’ndan kredi alabilmeleri için sicili düzgün olan ve düzenli geliri bulunan kefili bankaya sunması gereklidir. Bunun yanı sıra ipotek de banka tarafından talep edilebilir. Bankaya ipotek ve kefilin gösterilmesinin ardından kredi notu düşük olsa bile kredi çekebilme ihtimali artar. Garanti Bankası’nın ihtiyaç kredisine başvurabilmek için de şubeye kadar gitmeye gerek yok. İnternet sitesi ya da internet bankacılığı aracılığıyla da hızlı bir şekilde kredi başvuruları gerçekleştirilebilir.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi almak için CEPTETEB başvurulabilmek kanalların başında geliyor. TEB’in mobil uygulaması olan CEPTETEB aracılığıyla birçok kişi kredi başvurusunda bulunuyor. Kolay kredi almanın bir yolu olan CEPTETEB mobil uygulaması aracılığıyla 40 bin TL’ye kadar kredi kullanılabiliyor. Bankanın bu kredi için belirlediği faiz oranı ise 60 aydır. Fakat TEB kırmızı kalem yiyenlere kredi sağlayabilmesi için kırmızı kalemden çıkılması gereklidir. Bunun için de yasal süre 5 yıl olsa da ikinci yılın sonunda banka ile görüşülüp kredi başvurusunda bulunmak mümkün olabilmektedir. Bu konuda da detaylı bilgi için banka ile iletişime geçilmesi şarttır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.