Genel

KMH Faizi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

KMH Faizi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredili Mevduat Hesabı olarak adlandırılan KMH, bir kişinin acil olarak paraya sıkışması durumunda aktif hale gelen bir hesap türü olup hızlı bir şekilde kredi almasına olanak sağlamaktadır. Bu hesap türü ancak bankalara düzenli bir şekilde ödeme gerçekleştiren, geçmişi oldukça iyi olan kişilere tanınan özel bir ayrıcalık olarak da tanımlanabilmektedir. Birçok kişi Kredili Mevduat Hesabı ile ihtiyaç kredisi sistemini karıştırmaktadır. Oysa ihtiyaç kredisinde kişi çekmek isteyeceği tutarı kendisi belirleyebilirken KMH türünde çekebileceğiniz kredi tutarı önceden belirlenerek sabitleştirilmiştir. Bugün, bu yazımız içerisinde KMH Faizi Nedir ve Nasıl Hesaplanır? hakkında bilgiler vererek KMH türü ile ilgili gelen sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

KMH Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kişilere tanımlanan Kredili Mevduat Hesap türü üzerinden nakit para çıkışında bulunan kişiler, yapacakları para çekme işleminin ardından hesaplarına bir faiz işlemi uygulandığını göreceklerdir. Bununla birlikte son zamanlarda bazı bankaların kişilerin yapacakları para çekim işlemleri için bir kullanım ücreti dahi tahsis ettiğini söyleyebiliriz. Birçok kişi Kredili Mevduat Hesabı içerisinde kullanılan faiz hesaplamasını merak etmektedir. Normal kredi sisteminde sabit faiz oranı uygulanırken KMH sisteminde uygulanan faiz sisteminin değişik olduğunu görebilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabı içerisinde faiz oranları . kişilere günlük olarak yansıtılmaktadır. Para çekimi yapıldığı günden ödeme yapılan güne kadar kişiler süreki olarak faiz ödemesinde bulunmaktadırlar.

Kredili Mevduat Hesabı üzerinden kredi çeken kişiler, borçlarını ne kadar erken bir süreç içerisinde öderler ise uygulanacak faiz oranının da o kadar az olduğunu görebilirler. Süresi sürekli uzayan ödemelerde kişiler yüksek oranda faiz ödemesi yapacaklarını önceden bilmeleri gerekmektedir. Faiz oranının nasıl hesaplanacağına ilişkin gelen sorulara da cevap verecek olursak; her banka KMH türü için ayrı bir faiz oranı uygulamaktadır. Bu nedenle sabit bir oran ya da hesaplama türünün olmadığını bu nedenle bu yazımız içerisinde bu konuya değinemeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Çektiğiniz bir miktar krediyi aynı gün içerisinde öderseniz dahi günlük olarak uygulanan faiz tutarını ödemek durumunda kalacağınızı da eklemek istiyoruz. Faiz oranları konusunda her bankayı inceleyerek karar vermeniz daha sağlıklı bir sonuç almanıza olanak sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu