DOLAR 5,8337
EURO 6,4066
ALTIN 281,6
BIST 100.955
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu ve Şartları

KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu ve Şartları
09.10.2019
A+
A-

KOSGEB 50 bin TL kredi başvurusu girişimciler ve iş yeri sahipleri tarafından acil ihtiyaç durumlarında başvurulan bir kredi türüdür. KOSKEB kredi seçeneklerinin en hızlı kredi türlerinden biri olan 50.000 TL kredisi anlaşmalı bankalarca verilmektedir. KOSGEB kredilerinin hepsi için geçerli olan ortak nokta; KOSGEB sisteminde kayıtlı olmaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesindeki bir kuruluş olan KOSGEB, 1990 yılından beri tüm esnaflara, girişimcilere, iş hayatına atılmak isteyen kadın girişimcilere destek vermektedir. Yazımızda 50.000 TL kredi kapsamında gerekli olan evraklar, istenen şartlar, değerlendirme süreci gibi bilgilerin tamamını sizler için inceledik.

KOSGEB 50.000 TL Kredi İçin İstenen Şartlar

KOSGEB kredileri istenen şartlar tüm KOSGEB kredileri için ortak özellik taşımaktadır. KOSGEB, devlete bağlı bir kamu kuruluşu olduğu için istenen şartların sağlanmasına çok dikkat eder. KOSGEB tarafından istenen şartlar:

 • C vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını kanunen doldurmuş olmak,
 • KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmak,
 • KOSGEB eğitimlerini ve kurslarını başarıyla tamamlamak ya da
 • Genç Girişimci Geliştirme Programları’na katılıp başarıyla sertifika sahibi olmak gerekmedir.

Yukarıda belirtilen şartlarının hepsinin, aynı anda karşılanması gerekmektedir ve bu şartların sağlanması zorunludur. Şartlar, kredi kullanılmadan önce istenen temel özelliklerdir. Bankalar tarafından değerlendirilmeye kalmadan KOSGEB tarafından denetlenmektedir ve onay verilmesi durumunda sonraki aşamaya geçmesine izin verilmektedir.

Ayrıca KOSGEB nitelikli eleman desteği yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt Olma

KOSGEB veri tabanı kaydı bütün kredi ve hibe işlemleri için önemli adımlardan biridir. Hangi krediye ya da hibeye başvurursanız başvurun eğer KOSGEB veri tabanında işletmeniz gözükmüyorsa hiçbir şekilde kredi seçeneklerinden yararlanmazsınız. Veri tabanına kayıt olmak için izlenmesi gereken adımlar:

 • KOSGEB internet sitesine girilir ve girişimci sayfasına tıklanır.
 • KOSGEB veri tabanına ilk defa gidiyorsanız veri tabanına kaydolunur.
 • İstenen bilgiler hatasız bir şekilde doldurulur.
 • Bilgilerin doğru olduğunu beyan ettiğiniz kutucuk işaretlenir.
 • Kaydet butonuna basarak işlem tamamlanır.

Bu işlemi yapmanız 5 dakika gibi bir sürenizi alacaktır. Sonraki aşamalarda mağdur olmamak adına bu işlem kesinlikle yapılmalıdır.

KOSGEB 50.000 TL Kredi İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB kredi gerekli evraklar da şartlar gibi tüm kredi çeşitlerinde benzerlik göstermektedir. KOSGEB ile bankalar arasında imzalanan anlaşma gereği tüm bankalar aynı belgeleri istemektedir. Bankalar tarafından istenen belgeler:

 • C Kimlik kartı ve fotokopisi,
 • Kayıtlı olunan odaya ait belge,
 • Ticaret sicil belgesi,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Mali müşavirden alınan imza beyannamesi,
 • Özel izin belgeleri ve
 • En az 1 yıldır faaliyette olunduğu gösteren belgeler istenmektedir.

Bu belgelerin hepsinin eksiksiz olarak sunulması zorunludur. Birinin hatalı veya eksik olması durumunda bankalar başvurunuzu kabul etmez ve destek alamazsınız.

KOSGEB 50.000 TL Kredi Anlaşmalı Bankalar

KOSGEB kredi anlaşmalı bankalar 2019 yılı itibarı ile KOSGEB ile bankalar arasında imzalanan protokol gereği belirlenmiştir. Bütün kamu bankaları KOSGEB kredi seçenekleri için kredi verirken özel bankaların bazıları da bu protokole katılmıştır. KOSGEB kredileri veren bankalar:

 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti BBVA,
 • Halkbank,
 • Denizbank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • QNB Finansbank anlaşma kredi vermektedir.

Bankalara KOSGEB kapsamında kredi başvuru yaparken üst başlıkta belirtilen belgelerin beyan edilmesi zorunludur. Bankalar, başvurunuzu değerlendirdikten sonra kullanacağınız limiti ve vade seçenekleri size sunmaktadır. Aylık faiz oranları, protokol kapsamında değildir ve her banka yasa gereği kendi faiz oranını belirleyebilir.

KOSGEB 50.000 TL Krediden Öncelikli Yararlananlar

KOSGEB kredi öncelik sırası KOSGEB’in sosyal durum ve bireysel statülere göre değerlendirilmiştir. Sıralama belirlenirken ülkemizin sosyoekonomik durumu ve bazı özel durumlar göz önüne alınmıştır. KOSGEB kredilerinden öncelikli olarak yararlananlar:

 • Gaziler,
 • dereceden şehit yakınları,
 • Kadın girişimciler,
 • Engelli vatandaşlardır.

KOSGEB, bakanlığa bağlı bir kamu kuruluşu olduğu için öncelik sırası yapmaktadır. Belirtilen maddelerdeki kişilere devlet tarafından bazı sosyal ve ekonomik hakların verilmesi zorunludur çünkü hakların verilmesi devletin bir görevidir. KOSGEB de bu durumu göz önüne alarak bu vatandaşlarımızın kredi kullanım haklarını diğer vatandaşlara göre öne almaktadır.

KOSGEB 50.000 TL Kredi Başvurusu Yapma Yolları

KOSGEB kredi başvurusu yolları sadece KOSGEB internet sitesinden yapılmaktadır. 50.000 TL kredi sahibi olmak isteyen küçük ve orta büyüklükteki işletme sahipleri KOSGEB resmi internet sitesine giderek başvuru yapabilir.

Başvuru için bazı ön şartlar olduğunu yazımızın ilk bölümlerinde belirtmiş ve anlatmıştık. Veri tabanına kayıtlı olmanın başvuru aşamasının ilk şartı olduğunu tekrar belirtmek gerekmektedir.

En 1 yıl boyunca faaliyet göstermek de önemli bir şarttır. Başvuru yaparken bu kriter de dikkate alınmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce size en yakın KOSGEB merkezine giderek danışmanlardan kredi tavsiyesi almanız önerilir çünkü kredi çekmeden önce daha yapıcı ve doğru çözümler danışmanlar sayesinde hizmetinize sunulmaktadır.

KOSGEB sıfır faizli kredi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Değerlendirilme Süreci

KOSGEB kredi başvurusu değerlendirme bankalar tarafından detaylıca yapılmaktadır. Değerlendirme süreci diğer kredi başvurularına göre bir miktar da olsa uzun sürmektedir. Belgelerin tam ve doğru olarak bankalara verilmesinden sonra banka tarafından görevlendirilen yetkili tüm süreci üstlenmektedir.

Yetkili kredi başvurunuzu onaylamadan önce işletmenizi ziyaret edebilir ve incelemelerde bulunabilir. Bu durum KOSGEB kredi başvurularında değerlendirme sürecinin doğal bir parçasıdır çünkü banka kredi vermeden önce emin olmak istemektedir.

Tüm süreç olumu olarak geçtikten sonra banka tarafından aranıp bankaya çağrılırsınız. Belgeleriniz de onaylanmasından sonra krediniz olumlu olarak değerlendirilir ve başvuru yaptığınız bankadan kredinizi rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Kredi Olanaklarından Yararlanamayan Kişiler

KOSGEB kredi olanaklarından yararlanamayanlar KOSGEB resmi internet sitesinde açıkça belirtilmiştir. Sitedeki bilgilere göre 50.000 TL için değerlendirecek olursak; esnaf ve sanatkar olup daha önce 30.000 TL kredi kullanan kişilerdir.

Böyle bir durumun oluşmasının sebebi KOSGEB’in sunduğu hizmetler ile ilişkilendirilebilir. Hali hazırda 30.000 TL kredi kullanan bir esnaf, yönetmelik gereği bir üst limit için başvuruda bulunamaz ancak kredi ödemesini sorunsuz olarak gerçekleştirdiği takdirde başka bir üst limit için başvuruda bulunabilir. Örneklendirmek gerekirse; 30.000 TL kredi alan bir esnaf, ödemelerini tamamlandıktan sonra 50.000 TL değil bir üst limit olan 100.000 TL’ye başvuru yapabilir. KOSGEB, işletmelerin büyümesi ve stratejik adımlar atması için böyle bir kural koymuştur.

Kredi İçin Bilinmesi Gerekenler

KOSGEB kredi bilinmesi gerekenler kredi kullanacakları aydınlatmak için çok önemlidir. KOSGEB kredi kapsamında bir kredi için başvuru yapmış ve krediniz için olumlu dönüş olduysa anlaşmalı bankalara giderek kredi çekebilirsiniz. Kredi kapsamında banka size hibe ya da sıfır faizli kredi almadıysanız aylık faiz oranı uygular.

Aylık faiz oranı sizin için bir problem olabilir, bu durumda KOSGEB devreye girmektedir. Ödemelerinizde herhangi bir sıkıntı yoksa ve işletmeniz günden güne gelişme gösteriyorsa sadece anaparayı ödersiniz. Örneğin; 50.000 TL’lik kredinizin anaparası ödemesini siz yaparken aylık faiz oranı kapsamında biriken tutarı KOSGEB ödemektedir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.