DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2019

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar 2019
24.09.2018
A+
A-

KOSGEB destekli kredi veren bankalardan bir tanesi Halkbank’tır. KOSGEB, KOBİ’leri desteklemek amacıyla hibe ve krediler sağlıyor. Hibelerin geri ödemesi bulunmazken, krediler ise faizsiz bir şekilde geri ödenmesi gerekiyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB tarafından veriliyor. Bunların yanı sıra bankadan kredi çekmek isteyen işletme sahipleri için de KOSGEB destek veriyor. Bu destek kapsamında bankaların kredi için uyguladığı faizin bir kısmı KOSGEB tarafından karşılanıyor. KOSGEB anlaşmalı bankalar sayesinde KOBİ’ler uygun faiz oranına sahip kredilerini çekebiliyor. KOSGEB’in bankalar ile olan anlaşması da farklılaşabiliyor. Örneğin Halkbank sıfır faizli kredileri KOBİ’lere sağlayabiliyor. Diğer birçok banka ise yalnızca faiz indirimi uyguluyor. KOSGEB destekli banka kredileri almak için başvurulabilecek adreslerden bazıları şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • İNG Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıfbank,

KOSGEB Kredisi İçin Bankalar Hangi Belgeleri İstiyor?

Bankaların KOSGEB kredileri için gerekli belgelerin başında nüfus cüzdanı geliyor. Bankalardan KOSGEB kredisi çekmek için istenen belgeler ile diğer kredileri çekmek için istenen evraklar birbirine çok benziyor. Her bir kredi başvurusunda olduğu gibi KOSGEB destekli kredilerde de bankalar ilk olarak nüfus cüzdanını talep ediyor. Ayrıca gelir belgesi de yine diğer krediler ile ortak istenen evrak arasındadır. Bunların dışında KOSGEB destekli kredileri alabilmek için şu belgeler de bankalar tarafından talep ediliyor:

 • Oda kayıt belgesi,
 • Ticaret sicil belgesi,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • İmza beyannamesi.

Bunun dışında KOSGEB kredilerini alabilmek için bankaların aradığı en önemli koşul KOSGEB veri tabanına giriş yapılmasıdır. KOSGEB veri tabanına kayıt olmayan kişilerin kayıt işlemini tamamladıktan sonra kredi başvurusunda bulunabilmesi mümkündür. Kaydı olan kişilerin ise krediye başvurmadan önce bilgilerini güncellemesi banka tarafından beklenen bir zorunluluktur.

KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Giriş Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi için ilk olarak KOSGEB’in web sayfasına girilmesi gereklidir. Bu internet sitesinin ana ekranında KOBİ/Girişimci Giriş linki mevcuttur. Bu linkin tıklanmasının ardından KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız butonuna basılmalıdır. Daha sonrasında yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması şarttır. Yanlış verilen bir bilgi daha sonrasında işletme sahibine zor anlar yaşatabilir. Bu yüzden de bilgilerin girilmesinin ardından tekrar kontrol edilmesi tavsiye edilir. KOSGEB veri tabanına kayıt için istenen bilgiler sırasıyla şu şekildedir:

 • İşletmenin adı,
 • İşletmenin statüsü,
 • Vergi dairesi,
 • Vergi numarası,
 • Yetkili kişinin adı soyadı,
 • SSK sicil no,
 • Kuruluş yılı,
 • İşletmenin bulunduğu yer,
 • Esnaf/ticaret sicil no,
 • Bağlı bulunduğu meslek kuruluşu,
 • İşletme türü,
 • NACE üst kodu,
 • NACE ikili kodu,
 • İşletmenin iletişim bilgileri.

Bu bilgilerin doldurulmasının ardından işletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim seçeneği seçilmelidir. Sonrasında ise kaydet butonuna basılmalıdır. En son aşamada ise sistem irtibat kurulacak olan ilgili birimi seçmenizi isteyecek. En yakın birimin seçilmesinden sonra kayıt işlemi tamamlanabilir.

Halkbank Faizsiz KOSGEB Kredisi

Sıfır faizli KOSGEB kredisi Halkbank’tan müşterilerine sağlanıyor. Halkbank KOSGEB desteği ile farklı programlar yürütüyor. KOBİ’ler Halkbank’a başvurarak birçok KOSGEB destekli kredileri başvurabilir. Fakat Halkbank’ın diğer bankalardan farklı olarak faizsiz verdiği KOSGEB kredisi bulunuyor. Esnaf ve sanatkarlar için verilen sıfır faizli destek kredisi kaybolmaya yüz tutan meslek kollarından birisinde faaliyet göstermek gereklidir. Bu meslek kollarından da bazıları şu şekildedir:

 • Yorgancılık,
 • Keçecilik,
 • Lüle ve oltu taşı işçiliği,
 • Sedef kakma ve ahşap oyma işleri.

Bunların yanı sıra ustalık belgesi olan ve yeni bir iş yeri kurmak isteyen ve genç girişimci olan esnaf ve sanatkarlar için de %100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri bu yazımızdan alabilirsiniz. Sıfır faizli KOSGEB kredisini alabilmek için en yakın Halkbank şubesine gidilmesi gereklidir. Ayrıca çağrı merkezlerinden de kredi hakkında detaylı bilgi edinebilmek mümkündür.

Garanti Bankası KOSGEB Kredilerine Nasıl Başvurulur?

Garanti BBVA KOSGEB destekli kredisine başvurular banka şubelerinden yapılıyor. İşletme sahiplerine destek olmayan çalışan Garanti BBVA 2017 yılından bu yana KOSGEB destekli kredileri müşterilerine sağlıyor. KOSGEB ile anlaşması bulunan Garanti BBVA zaman zaman esnaflar için farklı programlar yürütüyor. Bu programlar kapsamında faiz indirimli kredileri alabilmek için de en yakın banka şubesine gidilmesi gerekiyor. Şubelerde bulunan müşteri temsilcileri ihtiyaca yönelik hangi kredinin daha iyi olabileceği konusunda bilgilerini sunarken aynı zamanda işletme sahibine en uygun ödeme planının oluşturulmasını da sağlayacaktır.

Vakıfbank KOSGEB Destek Kredisi Alma Şartı Nedir?

Vakıfbank KOSGEB kredisi alma koşullarından bir tanesi KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılmasıdır. Bu veri tabanına kayıt yaptırılmadan KOSGEB destekli kredilerden yararlanabilmenin imkanı bulunmuyor. Daha önceden kayıt yaptırmış işletme sahipleri ise bilgilerini güncellemesi gerekiyor. Kayıt işlemini ya da bilgilerini güncellemeyi nasıl yapacağı konusunda kafası karışan işletme sahipleri bunun için Vakıfbank şubelerinden destek alabilirler. Veri tabanına kayıt yaptırılmasının ardından da yine banka şubeleri aracılığıyla KOSGEB desteği ile yürütülen programların neler olduğu öğrenilebilir ve işletme için en uygun olan kredi için başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası KOSGEB Destek Kredileri

KOSGEB destekli krediler için Ziraat Bankası da başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Ziraat Bankası da KOSGEB işbirliği ile KOBİ’lere özel destekler sağlıyor. Bu destek kapsamında da indirimli faiz oranları ile nakdi krediler KOBİ’lere veriliyor. 2011 yılından bu yana KOSGEB ile anlaşması olan Ziraat Bankası’nın KOBİ’lere özel bu kredilerinden yararlanabilmek için de KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması şartı aranıyor. KOSGEB anlaşmalı bankalardan birisi olan Ziraat Bankası KOBİ’lere faiz indirimi uygulamanın yanı sıra şu ayrıcalıkları da sağlıyor:

 • İnternet bankacılığı ya da mobil şube üzerinden yapılacak olan havale ve EFT işlemlerinde %100 indirim,
 • KOBİ kart yıllık kart ücreti muafiyeti,
 • Çek karnesi bedellerinde %50 indirim,
 • Takas çek komisyonlarında %50 indirim.

Tüm bu fırsatlardan yararlanabilmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilmeli ve kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

İNG Bank KOSGEB Kredileri Özellikleri Nelerdir?

İNG Bank KOSGEB kredileri özelliklerinden en önemlisi işletme sahiplerine uygun ödeme planlarının oluşturulmasıdır. İNG Bank’ın da KOSGEB ile anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma kapsamında da KOBİ’ler İNG Bank’tan kredi çekecekleri zaman faiz indirimi uygulanır. İNG Bank’ın KOSGEB destekli kredisini alabilmek için KOSGEB veri tabanına girişin yanı sıra KOSGEB KOBİ beyannamesinin de güncel olması gereklidir. Daha sonrasında ise en yakın İNG Bank şubelerine gidilerek kredi destek programları hakkında detaylı bilgi edinilebilir ve başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Denizbank KOSGEB Programları Hangileridir?

Denizbank KOSGEB destek programlarından bir tanesi KOBİ proje destekleridir. Denizbank KOSGEB işbirliği ile farklı destek programları yürütüyor. Denizbank’ın bu destek programlarından bazıları ise şu şekildedir:

 • Tematik proje destek programı,
 • İşbirliği- güç birliği destek programı,
 • AR-GE inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı,
 • Girişimcilik destek programı.

Bu programların yanı sıra 6 ay ödemesiz kredileri de yine Denizbank aracılığıyla çekebilmek mümkündür. KOBİ’lere özel ayrıcalıklar sunan Denizbank’ın bu programları hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen kişilerin banka şubelerine uğraması gereklidir. Kredi başvurusunda bulunabilmek için de yine Denizbank şubelerine müracaat edilmesi şarttır.

İş Bankası KOSGEB Anlaşmalı Kredisi

KOSGEB anlaşmalı İş Bankası kredisiKOBİ’lere büyük ayrıcalıklar sağlıyor. İşletme sahiplerinin KOSGEB destekli kredi alabilmesi için başvurabilecekleri adreslerden bir diğeri İş Bankası’dır. İş Bankası da yine KOSGEB anlaşması ile farklı destekler veriyor. Bu desteklerden yararlanabilmek için de diğer tüm bankalarda olduğu gibi KOSGEB veri tabanına kayıt yapılmış olması bekleniyor. Geçmiş yıllarda İş Bankası’nın KOSGEB işbirliği ile yürüttüğü birçok program mevcuttur. Şu an içinse güncel bir destek programı mevcut değildir. Ancak İş Bankası sık sık KOBİ’lere destek veren bir bankadır. Bu yüzden de bankanın internet sitesi düzenli olarak takip edilmeli ve yeni bir program açılıp açılmadığına bakılmalıdır.

TEB KOSGEB Destekli Kredisi

TEB KOSGEB anlaşmalı kredilerinden faydalanabilmek için bankanın belirlediği şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bu şartlardan da bir tanesi 18 yaşını doldurmuş olunmasıdır. Bunun dışında beklenen bir başka koşul ise KOSGEB veri tabanındaki bilgilerin güncel olmasıdır. Bu bilgileri güncellemek için de KOSGEB’in internet sitesine girilmeli ve ana sayfada yer alan İşetme Durum Sorgulama seçeneğine tıklanmalıdır. Daha sonrasında açılan ekranda yer alan işletmeye ait bilgiler kontrol edilmeli ve güncel olmayan bir bilgi varsa düzeltilmelidir. Bunun yanı sıra KOBİ beyannamesinin de güncel olması TEB’in KOSGEB destekli kredisini alabilmek için şarttır. KOBİ beyannamesinin nasıl doldurulacağına dair detaylı bilgi de KOSGEB’in internet sitesine yer almaktadır. Bu adımları tamamlayan kişiler ise TEB şubesine giderek KOSGEB destekli kredilere başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

QNB Finansbank KOBİ Özel Kredileri

KOBİ’ler için QNB Finansbank kredileri işletmenin farklı ihtiyaçları için verilebiliyor. QNB Finansbank’ın KOSGEB desteği ile verdiği bir kredi bulunmuyor. Ancak banka KOBİ’lere özel kendi kampanyasını yürütüyor. Bu kampanyaya göre de işletme sahiplerine uygun ödeme planları ve düşük faizler ile krediler sağlanıyor. Ayrıca QNB Finansbank sayesinde KOBİ’ler 3 ay ödemesiz kredilerden de yararlanabiliyor. QNB Finansbank hem uzun vadeli hem de kısa vadeli kredi kullandırımı sağlıyor. QNB Finansbank’ın KOBİ’ler için sağladığı krediler ise şunlardır:

 • Spor krediler,
 • Rotatif krediler,
 • Kredili ticaret mevduat hesabı,
 • İskonto/iştirak kredileri,
 • Dinamik krediler.

Akbank’ın KOBİ’lere Özel Fırsatları

Akbank KOBİ destek paketi ile KOBİ’lere kredi verilmesinin yanı sıra farklı bazı avantajlarda sağlanıyor. KOBİ’lerin başvurabileceği bankalardan bir tanesi de Akbank’tır. Akbank da KOBİ’lere özel olarak krediler sağlıyor. Bu kredilerde de faiz indirimi uygulanıyor. Bunun yanı sıra POS hizmetleri, çek karnesi, işyeri sigortası gibi hizmetler de yine banka tarafından KOBİ’lere sağlanıyor. Kullanılan kredinin miktarına göre de sağlanan ayrıcalıklar değişebiliyor. Örneğin 25 bin ile 150 bin TL arasında KOBİ destek kredisi çeken işletme sahiplerine 10 yapraklı çek karnesi ve şubelerden 10 havale, 10 EFT, 10 çek tahsilatı sağlanıyor. 150 bin TL üzerindeki krediler için ise bu ayrıcalık 25 yapraklı çek karnesi ve şubelerden 20 havale, 20 EFT, 20 çek tahsilatına çıkıyor.

Yapı Kredi Bankası KOBİ Kredisine Başvuru Yolu

Yapı Kredi KOBİ kredisi başvurusu için internet bankacılığı kullanılabilir. Kurumsal internet şubesine giren kişiler bankanın KOBİ’ler için verdiği özel kredilerden yararlanabilir. Ayrıca internet sitesi üzerinden de başvuru da bulunabilmesi mümkündür. KOSGEB anlaşmalı bankaların yanı sıra farklı bankalardan KOBİ kredisi almak isteyen kişilerin başvurabilecekleri yerlerden birisi olan Yapı Kredi Bankası’nın bu özel kredileri hakkında detaylı bilgi için bankanın internet sitesi ziyaret edilebilir ya da banka şubelerine müracaat edilebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.