DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kosgeb Faizsiz Kredi 2019

Kosgeb Faizsiz Kredi 2019
30.03.2018
A+
A-

2019 KOSGEB faizsiz kredileri kobilerin işletme sermayeleri, ihtiyaç kredileri, yatırımları için yapacakları faiz giderlerinin kurum tarafından karşılanarak destek sağlanmasıdır. KOSGEB’in sağladığı faiz desteği kapsamının üst limiti 300.000 TL’dir. KOSGEB faizsiz kredi alt limiti ise 20.000 TL’dir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Avantajları

KOSGEB faizsiz kredisi kapsamında verilecek destek ile banka kredilerinin faizleri KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Bu kapsamda bir örnek vermek gerekirse; işletme için yapılan harcamalarda 100.000 TL kredi çektiğinizi düşünelim. Geri ödeme sırasında 30.000 TL faiz ödemeniz gerekecektir. Bu aşamada yapacağınız başvuru ile KOSGEB’den kredinizin faiz tutarının ödenmesini talep edebilirsiniz. KOSGEB, çekilen kredinin tutarına, faiz oranına ve firmanın boyutuna bakarak ödenecek faiz miktarını belirlemektedir. Sözgelimi 30.000 TL’lik faiz tutarının tamamını ödemeyi kabul edeceği gibi yalnızca 10.000 TL’sini ödemeyi  de tercih edebilmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Şartları

KOSGEB faizsiz kredi desteği koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çekilecek kredinin vade sayısı 48 ay olmalıdır. 48 aydan uzun vade miktarına sahip kredilerde KOSGEB, herhangi bir destekte bulunmaz.
 • Yapılan güncel koşullara uygun hesaplamalar, banka tarafından onaylanmalıdır.
 • Kullanılan kredinin türü, yapılan işe uygun olmalıdır. Bunun yanında banka ile yapılan anlaşmada kişinin KOSGEB desteği almasının inisiyatif de kullanılarak geri ödemesiz dönem oluşturulabilmektedir. Örneğin hemen ödemesi başlayan bir ihtiyaç kredisi, eğer KOSGEB desteği ile faizsiz hale getirildiyse banka, geri ödemeyi 3 ay erteleyebilmektedir. Ancak bu durum inisiyatif ile ilgilidir. Bankanın bu konuda herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Kişinin KOSGEB veri tabanında kaydı bulunmalıdır.
 • Kişi, KOSGEB destekli bir işletme kurmuş ve o işletmeyi yürütüyor olmalıdır.
 • İşletmenin faaliyette ve açık olması, hali hazırda görev yapıyor olması gerekmektedir.
 • İşletme, vergi levhasına sahip olmalıdır.
 • İşletmenin KOSGEB konusunda herhangi bir yasağı bulunmamalıdır.
 • Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

KOSGEB 100.000 TL Faizsiz Kredi

KOSGEB 100.000 TL tutarında faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. KOSGEB’den direkt olarak alınabilen bu miktar, aslen 150.000 TL’dir. KOSGEB, toplam tutarın 50.000 TL’sini hibe ettiğinden kalan miktarı faizsiz ve komisyonsuz, borç alınan bir para gibi geri istemektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilere verilen bu miktar için işletmelerin an itibariyle iş görüyor olması şartı aranmaktadır. Çalışmakta olan işletmelere verilen tutar, işletmenin büyümesini hedeflemektedir. İşletmenin kapasitesini, yüzölçümünü, çalıştırdığı işçi sayısını ve üretim miktarını arttırmasını hedefleyen tutar, kişilerin belirlenen hedeflerin altında kalması durumunda da zamanından önce tahsil edilmez.

KOSGEB 300.000 TL Faizsiz Kredi

KOSGEB 300.000 TL tutarında faizsiz kredi, işletmelerin kapasitelerinden çok kalitelerini yükseltmeleri için verilmektedir. Uluslar arası düzeyde rekabet edebilecek yeteneği bulunan firmalara daha fazla verilen bu kredi,  firmaların nakit ve finansman  ihtiyacını karşılamak için verilmektedir. KOSGEB ile özel ve katılım bankaları arasında imzalanan protokol kapsamında bu bankalar, KOSGEB desteği ile gelen müşterilerinden kar payı, komisyon, faiz giderleri gibi ücretleri almamaktadır. Bu durumlarda kredinin tamamı ya da bir kısmı KOSGEB’e devredilir ve faiz oranının KOSGEB tarafından ödenmesi sağlanır. KOSGEB’in destek sağladığı kredilerin üst limiti 300.000 TL’yi geçmemelidir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB faizsiz kredi desteklerinden yararlanabilecek kişiler, KOSGEB’in genel destek şartlarının tümünü karşılamalarının yanı sıra bankalarla herhangi bir sorunu olmayan, kredi notu konusunda sorun yaşamayan kişilerdir. Bunun haricinde KOSGEB tarafından kredi destek onayı alınsa da bankalarla ilgili sorun yaşanması da muhtemeldir. Yani KOSGEB’e banka kredilerindeki faiz oranı hakkında bir destek için başvurduğunuzda, KOSGEB başvurunuzu değerlendirdikten en geç 2 ay sonra ön onay verecektir. Ön onay, kişilerin kendi planlarını yapabilmesi için KOSGEB tarafından verilen geri bildirimdir. Her ön onay alan kredi almayabilir. Bu bağlamda bakıldığında, ön onay almış olsanız dahi  bankalarla uzlaşamamanız halinde kredi kullanamazsınız. Dolayısıyla bankalarla uzlaşma sağlamak, KOSGEB faizsiz kredi desteği almanın ön koşulu niteliğindedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Verilen Alanlar

KOSGEB faizsiz kredi desteği alanları, zarar vermeyen iş sahaları olarak bilinmektedir. KOSGEB, yalnızca belirli alanlarda görev alan işletmelere faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Bu destek alanları şöyle sıralanabilir:

 • Madencilik ve taş ocağı
 • İmalat
 • Elektrik, su, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı
 • Su temini
 • Atık madde yönetimi ve kanalizasyon
 • İnşaat
 • Toptan ve perakende satış ve ticaret
 • Motorlu kara taşıtlarının satış ve onarımı
 • Ulaştırma ve depolama hizmetleri
 • Yiyecek hizmetleri ve konaklama
 • İletişim ve bilgi işlem hizmetleri
 • Sigorta faaliyetleri ve finans
 • Mesleki bilim ve bilimsel faaliyetler
 • Destek ve idari hizmet faaliyetleri
 • Eğlence, kültür, sanat, spor faaliyetlerine ilişkin kuruluşlar

Sektörünüzün belirtilen seçenekler arasında yer alması şartı bulunmaktadır.

KOSGEB’e Kayıtlı Olunması Halinde İzlenecek Yol

KOSGEB’e kayıtlı olunması durumunda faizsiz kredi almak için izlenecek adımlar şöyle sıralanabilir:

 • Krediden faydalanmak için öncelikle herhangi bir katılım bankasına, kobinin kendisi tarafından başvuru yapılmalıdır.
 • Banka tarafından alınan başvuru, KOSGEB merkezlerine gönderilecek değerlendirilmesi istenir. Şartlara uygun olduğu saptanan başvurular, KOSGEB tarafından ön onay çerçevesine alınarak kayıtlı cep telefonu aracılığı ile kobi durumdan haberdar edilir.
 • Kobi, banka ile tekrar konuşarak miktarı, ödemeyi ve şartları belirler. Alınacak kredinin iş için kullanılması ve iş kullanımına müsait olması önem taşır. Bu kapsamda KOSGEB, konut kredilerinde herhangi bir faiz desteğinde bulunmazken, esnaf kredileri ve ihtiyaç kredilerinde faizsiz kredi desteği sağlar. Bunun yanında aracın iş için kullanılacağının belgelenmesi halinde taşıt kredilerinde de KOSGEB desteği alınabilmektedir. Ancak hiçbir kişisel kredi çeşidinde KOSGEB desteğinden yararlandırılmaz.
 • Kobi, banka ile görüştükten sonra banka, talep edilen tutarı KOSGEB’e gönderir. KOSGEB’den tutarın faiz oranının ne kadarının ödeneceğine dair istişare belgesi talep eder. Bu aşamada kobinin hiçbir işlem yapmasına gerek yoktur.
 • Birkaç gün içerisinde çıkacak kararda kobiye ödemesi gereken faiz oranının olup olmadığı, borcunun ne kadar düştüğü ve KOSGEB’in, borcun ne kadarını ödeyeceği bildirilir. KOSGEB, çekilen kredinin faizinin tamamını ödeyebileceği gibi, faizin yalnızca 5.000 TL’lik bir kısmını da ödeyebilir.

Bu adımların izlenmesinin ardından kobinin banka hesabına para yatacaktır.

KOSGEB’de Kaydın Bulunmaması Halinde İzlenecek Adımlar

KOSGEB’de kayıt yoksa KOSGEB desteğinden yararlanmak için veri tabanına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Diğer desteklerin aksine KOSGEB faizsiz kredi desteğinde, firma yetkilisinin ya da kurucusunun KOSGEB girişimcilik eğitimi almış olması şartı aranmaz. Ancak bu eğitimi almış olanların ödenen faiz oranlarının daha fazla olduğu da bilinmektedir. Bu konuda izlemeniz gereken yol şöyledir:

 • Öncelikle bir KOSGEB merkezinden sisteme kaydınızı yaptırın.
 • Merkeze çalışma sisteminizi ve ne iş yaptığınızı anlatan bir taslak ile gidin.
 • Bu konuda vergi levhanızı, firmanız ile ilgili imza sirkülerinizi ve ticaret gazetenizi yanınızda getirmeyi ve kendi adınıza olan firmayı tescilletmeyi unutmayın.
 • Tanıtım ve kayıt işleminden sonra anlaşmalı bankaları başvurarak KOSGEB faizsiz kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.