DOLAR 5,7376
EURO 6,3612
ALTIN 275,7
BIST 99.838
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Genç Girişimci Desteği

KOSGEB Genç Girişimci Desteği
29.10.2019
A+
A-

KOSGEB genç girişimcilere avantajlı destekler sağlıyor. KOSGEB girişimci destekleri sayesinde yeni işletme kuran ya da var olan işletmesinde gelişme kaydetmek isteyen vatandaşlara finansman desteği veriyor.

KOSGEB Girişimci Destek Kredisi Tutarı

KOSGEB girişimci destek kredileri 2019’da da verilmeye devam ediyor. 2019 için belirlenen genç girişimci destek miktarları toplam 160 bin TL’dir. Bu kapsamda 60 bin TL’lik destek hibe olarak yani geri ödeme koşulu olmadan, 100 bin TL’lik destek ise geri ödemeli olmak üzere kullanıcıya tahsis ediliyor.

Geri ödeme koşulları çok avantajlı olup girişimciye ‘’0’’ faizli kredi kullandırılır. Banka tarafından uygulanan faize göre belirlenen geri ödeme tutarı ile girişimcinin ödeyeceği rakam arasında kalan miktarı devlet karşılamaktadır. Bu konuda işbirliği yapılan tek banka Halk Bankasıdır.

Bu destek tutarı geleneksel girişimciler için belirlenmiş rakam olup, ileri düzey girişimciler için ise KOSGEB’in destek olarak verebileceği rakam 370 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ayrıca koşullara bağlı olarak KOSGEB üst düzey heyeti verilebilecek limitleri daha da yukarı çekebilme yetkisine sahiptir.

KOSGEB ne kadar kredi veriyor? Yazımızdan bakabilirsiniz.

KOSGEB Destek Verme Amacı

KOSGEB’in destek sağlamaktaki hedefi esas olarak şunlardır:

 • Genç girişimcilerin iş kurmasına imkan verilmesi,
 • Girişimciler tarafından kurulan işletmelerin, en kritik dönemde yani kuruluşunun ilk yıllarında varlığını sürdürebilmesinin sağlanması,
 • Girişimciliğin desteklenerek ülkede istihdam artışının sağlanması,
 • Girişimcilik yapan işletmeler arasında olumlu rekabet ve işbirliğinin desteklenmesi,
 • Ulusal planlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasına ve ülkenin kalkınmasına yardımcı olunmasıdır.

KOSGEB Desteği Alma Yolları

KOSGEB desteği almak için uygulanması gereken birtakım prosedürler vardır. KOSGEB’in verdiği finansal desteklerden yararlanabilmek için genç girişimcilerin izlemesi gereken basamaklar şunlardır:

 • KOSGEB resmi web sitesine girerek, buradaki yönlendirmeler doğrultusunda başvuru işlemlerini yapmak,
 • Desteklenmesi istenen işletmenin kaydının KOSGEB veri tabanına yapılması, ( Bu çok önemli bir aşamadır. KOSGEB kendi veri tabanında kayıt bilgisi olamayan işletmeye destek vermez)
 • KOSGEB resmi sitesinde bulunan KOBİ Beyannamesinin doldurulması ( Burada girişi yapılan bilgiler doğru ve tam olmalıdır).

Bu basamaklardan sonra başvuru işlemlerinin ilk aşaması gerçekleştirilmiş olur. İkinci aşamada ise yapılan müracaat sonucu beklenir. KOSGEB yetkilileri müracaat için olumlu geri dönüş yaptılar ise KOSGEB tarafından istenen bütün belgeler hazırlanır ve KOSGEB İl Müdürlükleri’ne ya da İlçe Müdürlüklerine teslim edilir.

Belgelerin eksiksiz teslimatından sonra KOSGEB’in şart koştuğu bir diğer basamak ‘’Uygulamalı Temel Eğitim Kursu’’ na katılmak ve başarılı bir şekilde kursu tamamlamaktır.

KOSGEB Müracaat Koşulları

KOSGEB başvuru şartları şunlardır:

 • Kredi almak için başvuru yapan kişi TC vatandaşı olmalıdır.
 • Kredi almak isteyen kişinin çifte vatandaşlığı olmamalıdır.
 • KOSGEB kredisi için müracaat eden kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. (Aynı zamanda başvuru sahibi en fazla 29 yaşını doldurmuş olmalıdır. Yani KOSGEB kredisi için yaş sınırı 18-29 arasıdır.)
 • KOSGEB’in verdiği ve katılımını zorunlu kıldığı ‘’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’’ni başarı ile tamamlamış olmak gerekir.
 • KOSGEB tarafından genç girişimcilere yönelik olarak hazırlanmış bir program olan ‘’Genç Girişimci Geliştirme ve Eğitim Programı’’na katılarak başarı ile mezun olmak, (Bu program üniversite öğrencisi gençlere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle de eğitim kursları üniversite kampüsü içinde gerçekleştirilmektedir.)
 • KOBİ standartları uygunluğu kapsamında, müracaat etmeden en az 1 sene önce kurulmuş bir işletmeye sahip olmaktır.

KOSGEB Genç Girişimcilik Programı Kapsamı

KOSGEB genç girişimcilik programı içeriğinde istenen müracaat koşullarını tamamlamış, KOSGEB tarafından şart koşullan eğitimlere katılmış ve başarı ile tamamlamış genç girişimcilerin başvuruları değerlendirilir.

Genç girişimciler edindiği eğitim bilgileri dahilinde kendi işletmesini kurmuş ve kurduğu işletmede ileri teknolojik düzeyde uygulamalarda bulunuyor ise,  sağlanan destek 360 bin TL’yi bulur.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programına Müracaat Süreci

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvuru aşamaları şunlardır:

 • Öncelikle girişimcilik eğitimine katılmak ve başarı ile tamamlamak ( Kurs programına devam zorunluluğu vardır. Eğer % 80 oranında devam sağlanmazsa katılımcı otomatik olarak başarısız sayılır. Maksimum devamsızlık yapılabilecek saatler toplam kurs saatlerinin % 20’si kadardır. Bu amaçla kurslarda yoklama yapılır ve yoklama belgeleri –İmza föyü ya da girişte alınan parmak izi kayıtları- kurs sonunda topluca KOSGEB genel merkezine yollanır. KOSGEB genel merkezinde yapılan inceleme sonucu katılımcının devamsızlığı % 20’nin üzerinde ise otomatik olarak başarısız sayılır.)
 • Eğitimin tamamlanmasından sonra destek için müracaatta bulunulacak şirket kurulmalıdır.
 • Şirket kurulduktan sonra kurulan şirket hakkında bütün bilgiler KOSGEB VERİ tabanına işlenerek gerekli müracaat işlemleri tamamlanmalıdır.
 • Daha sonra KOSGEB yetkilileri başvuruları inceler ve kurulan şirketi denetler.
 • Eğer denetim sonucu alınan rapor olumlu ise hibe desteği ve geri ödemeli desteklerden yararlanılabilir.
 • KOSGEB girişimci destekleri adı altında verilen krediden yararlanılabilmesi için denetime kadar olan bütün aşamalarda yapılan harcamalar faturalandırılmış ya da bir şekilde belge ile kayıt altına alınmış olmalıdır.

KOSGEB İş Birliği Programı Hakkında

KOSGEB İş birliği programı desteği verilecek projeler 2019 yılı itibariyle 5 ‘ten 2’ye indirilmiştir.

KOSGEB Teknolojik Ürün Programı Hakkında

KOSGEB Teknolojik ürün programı desteği kapsamında desteklenen ürünler şunlardır:

 • Nanoteknolojik su bazlı radar soğutucu kaplama malzemesi üretimi,
 • Milli metro aracı boji iskeleti,
 • Savunma projesi kapsamında yardımcı güç ünitesi APU,
 • Yerli modüler trafik radarıdır.

KOSGEB mantar üretimi desteğini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı Hakkında

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon destek programı kapsamında bilim ve teknoloji temelli fikirleri kullanmakta olan işletmelere, finansal destek verilir.

KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı Hakkında

KOSGEB Endüstriyel uygulama destek programı kapsamında üretim yapılması ve yapılan üretimin kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yeni sunulan fikirler için finansal destek sağlanır. Bu kapsamda destek kredileri üst limiti 818 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

KOSGEB KOBİ Tekno-Yatırım Destek Programı Hakkında

KOSGEB KOBİ Tekno-Yatırım Destek programı kapsamında orta ve yüksek düzeyde teknoloji kullanılması halinde verilebilecek finansman desteği üst sınırı 5 milyon TL’ye kadar yükseltilmiştir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Hakkında

KOSGEB Girişimcilik eğitimleri farklı zamanlarda farklı illerde gerçekleştirilir. ‘’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’’nin yeri ve zamanı KOSGEB resmi sitesinde duyurular bölümünde ‘’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Duyuruları’’ başlığı ile ilan edilmektedir. Bu eğitimler için verilen başvuru tarihinin ve evraklarının takip edilmesi tamamen başvuru sahibine aittir.

KOSGEB Desteği Özel Başvuru Sahipleri

KOSGEB verdiği destek % oranını müracaat sahibinin özel durumuna ve işletme kurulan bölgeye göre yükseltebiliyor. Bu konuda özel durumda kabul edilen başvuru sahipleri şunlardır:

 • Gaziler,
 • Derece Şehit yakınları,
 • Kadınlardır.

Bu kişilere verilen destek tutarı % 90’ları bulabilir.

Kredi Alması Uygun Olmayan Kişiler

Kredi alması uygun olmayanlar şunlardır:

 • Kredi almak isteyen kişinin vergi ya da SGK prim borcu olmamalıdır. Başvuru sahibinin daha önceki dönemlere ait borcu var ve bunu yapılandırmış ise bu konunun kapsamı dışında kalır ve KOSGEB destek kredisine müracaat edebilir.
 • Destekten yararlanmak isteyen kişi bankaların kara listesinde olmamalıdır.
 • Destek almak isteyen kişinin kredi notu çok düşük olmamalıdır.
 • Destek almak isteyen kişinin suç ya da terör örgütleri ile uzaktan yakından ilgisi olmamalıdır.

KOSGEB girişimci destekleri için aranan başlıca şartlar ve izlenmesi gereken basamaklar bunlardır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.