DOLAR 5,7700
EURO 6,4126
ALTIN 276,7
BIST 99.085
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?
23.10.2019
A+
A-

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kursların amacı girişimcilik yapmak isteyen veya iş kurmak isteyen kişilere herhangi bir alanda iş kurabilecek kabiliyetleri ve ön bilgiyi kazandırmaktır. KOSGEB girişimcilik kursu KOSGEB bünyesinde herkese açık ve ücretsiz olarak yapılır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Amacı Nedir?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kurslar ile amaçlananlar aslında bir yandan kurslara katılanlara yapacakları işlerde yön göstermek diğer yandan birçok zaman teşvik ve destek vereceği yeni kurulan firmaların kuruluşlarının devamında başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam etmesini sağlama etrafında toplanır. KOSGEB girişimcilik kurslarının temel amaçları şunlardır:

 • Girişimciliğe hevesli kişilerin kuracağı işletmelerde modern yönetim ve üretim yöntemlerinin uygulanmasını sağlamak,
 • Kurulacak yeni işletmelerin daha sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlamak,
 • Girişimcilerin işletmelerini ilk kurduklarında karşılarına çıkabilecek zorlukları kolay atlatmalarını sağlamak,
 • Girişimcilerin işletmelerinin muhasebe, finans, pazarlama vb. konularda yönlerini doğru bulmasını sağlamak,
 • Girişimcilerin KOSGEB’den ilk kuruluş ve sonraki aşamalarda alacakları destekleri daha verimli kullanmasını sağlamak,
 • Girişimcileri daha katma değerli alanlarda iş kurmaya özendirmek,
 • Girişimcilerin kendine güvenini arttırmak ve onları risk almak konusunda teşvik etmek,
 • Girişimcileri iş hayatına atıldıklarında başka firmalarla rekabet edebilir hale getirmek,
 • Girişimcilere kuracakları girişim ile ilgili olarak onların görmediği fırsatları gösterebilmek.

KOSGEB’e nasıl kayıt olunur? Merak ediyorsanız yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kurslarına Kimler Katılabilir?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kurslara katılabilecek kişiler için bir sınırlama yoktur. Normal şartlarda TC vatandaşı olan herkes KOSGEB girişimcilik kurslarına katılabilir. Diğer yandan kurslara katılım için şirket sahibi olmak da gerekmez. Kursların tek sınırı kontenjanlarıdır. Kontenjan dolması halinde adaylar bir sonraki kursa kayıt olabilir. KOSGEB kurlarına katılım için özellikle kadın girişimci adayları teşvik edilmekte hatta bazı dönemlerde sadece kadın girişimci adaylarının kabul edildiği kurslar da düzenlenmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kurslarına Nasıl Başvurulur?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kurslara başvurmak için KOSGEB internet sitesi üzerinden kurs program ve tarihlerini kontrol ettikten sonra KOSGEB internet sitesi üzerinden veya illerde yer alan KOSGEB müdürlüklerinden başvuru ve kayıt yapılabilir. KOSGEB kurslarına kayıt yaptırıp mazeret göstermeden gitmeyen adaylar 2 yıllık bekleme listesine alınır ve tekrar bir girişimcilik kursuna katılabilmeleri için 2 yıl beklemeleri gerekir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nasıl Düzenlenir?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kursların düzenlenme şekli her yıl KOSGEB genel müdürlüğü ve il müdürlüklerince belirlenir. KOSGEB birçok il merkezinde yer alan il müdürlüklerinde girişimcilik kurslarını belirli dönemlerde düzenler. KOSGEB girişimcilik kursu KOSGEB’in uzman eğitmenleri tarafından verilir. KOSGEB girişimcilik kurslarına devam zorunluluğu ve kurs sonrası yapılan sınavda başarılı olup sertifika alma zorunluluğu vardır. Zira özellikle teşvikler eğitime dayalı olduğu için KOSGEB bu eğitimleri son derece ciddiye almaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kurslarında Hangi Konularda Eğitim Verilir?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kursların eğitim içeriği daha çok işletme kurmaya yöneliktir. Kursların niteliğine bağlı olarak farklı konularda uzmanlar aşağıdaki derslerde eğitimler verir:

 • Pazarlama,
 • E-ticaret,
 • Temel muhasebe,
 • Temel finans,
 • Temel ticaret hukuku,
 • Yönetim ve organizasyon,
 • İnsan kaynakları,

Tüm bu alanlarda verilen eğitimler teme eğitim düzeyindedir ve uygulamaya yöneliktir. Bu eğitimler ile amaçlanan bir kişinin bir iş kurduğunda karşısına çıkacak temel iş konularında asgari bilgi düzeyine sahip olmasıdır. KOSGEB girişimcilik kursları bir mesleğe yönelik düzenlenmez. Kurslar hangi meslek alanında olursa olsun girişimci yetiştirmeyi amaçlar.

KOSGEB Desteği Almak İçin Girişimcilik Kurslarına Gitmek Zorunlu Mudur?

KOSGEB girişimcilik kurslarının kimler için zorunlu olduğu konusunda  KOSGEB’in girişimcilik destek programlarından faydalanmak için girişimcilik kurslarına gitmek genellikle mecburi tutulur. Bir kişinin KOSGEB’den girişim sermaye desteği ve hibesi alabilmesi için son 1 yıl içinde KOSGEB tarafından düzenlenen bu kurslara katılmış olması şartı aranır.

Diğer yandan bu destekler bir sefere mahsus desteklerdir ve tekrar alınması mümkün değildir. Ancak bir kişi bu desteklerle bir işletme kurduktan sonra yaptığı işin niteliğine göre işletmesini ve işini büyütmek veya geliştirmek için KOSGEB’in diğer destek programlarına başvurabilir. Zaten bu eğitimlerle asıl amaçlanan da kişilerin işletmelerini büyütebilecek yeterli girişimci altyapısına sahip olmasıdır.

Ancak KOSGEB’in girişimcilik destekleri dışındaki desteklerine başvurmak için girişimcilik kursuna gitmek gerekli değildir. Bu destekler zaten hali hazırda KOBİ olarak faaliyette olan daha önceden kurulmuş işletmeler içindir. Diğer yandan KOSGEB işletmeler için zaman zaman kısa süreli ve KOSGEB teşviklerinden nasıl yararlanabileceklerini ve bu teşviklere nasıl başvurabileceklerini anlatan eğitim seminerleri veya toplantılar düzenlemektedir. Ayrıca KOSGEB her yeni çıkan destek projesi için mutlaka her ilde tanıtım konferansı düzenlemekte ve tüm üyelerini bu konferanslara davet etmektedir. Diğer yandan KOSGEB dışında ticaret odaları veya ihracatçılar meclisi gibi kurumlar da ücretsiz KOSGEB destekleri ile ilgili eğitimler düzenlemektedir.

KOSGEB’e destek kredisi nasıl alınır? İnceleyebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Hangi Konularda Alınabilir?

KOSGEB’den destek alınabilecek alanlar aşağıdaki gibi sayılabilir:

 • Elektronik ve bilgisayar teknolojileri alanında yapılan üretim faaliyetleri,
 • Türkiye’de üretimi olmayıp büyük miktarda yurt dışından ithal edilen orta veya ileri teknoloji ürünü malzemelerin üretimi,
 • Türkiye’de üretimi olmayıp ithalatı zorunlu olarak yapılan her türlü ilaç, tıbbi ekipman, serum, ameliyat malzemesi vb. ürünlerin üretimine yönelik faaliyetler,
 • Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip tüm ürünler,
 • İhracatı ekonomiye yüksek miktarda döviz kazandıran nitelikli ve yüksek katma değere sahip ürünler konusunda yapılan üretim faaliyetleri,
 • İşletmelerin kendi alanlarında yaptıkları AR-GE çalışmaları,
 • İşletmelerin dış pazarlara açılmak veya rekabet güçlerini arttırmak için yaptıkları harcamalar,
 • İşletmelerin yurt dışı fuar harcamaları,
 • İşletmelerin yurt dışı seyahat harcamaları,
 • İşletmelerin ürünleri için yurt dışında yaptıkları marka tescil ve patent harcamaları,
 • İşletmelerin kira veya tesis alım harcamaları,
 • İşletmelerin uzaman personel alımı ile ilgili yapacakları harcamalar,
 • İşletmelerin ürünleri ile ilgili sertifika ve belgelendirme harcamaları.

Görüleceği üzere aslında neredeyse tüm işletmelerin KOSGEB destekleri içinden bir veya birkaçından yararlanması mümkündür. BU sebeple aslına bütün işletmelerde KOSGEB destekleri konusunda eğitimli bir çalışanın olması ve tüm işletmeler tarafından KOSGEB desteklerinin yakından takip edilmesi önemlidir.

Zira bugün bakıldığında KOSGEB’in 2018 yılında destek için ayırdığı bütçe 1,5 milyar dolar iken KOSGEB işletmelere bu bütçenin ancak yarısını kullandırabilmiştir. Dolayısıyla aslında birçok işletme birçok alanda KOSGEB’den destek alabilecekken almamakta ve bu destekleri kaçırmaktadır. En basit olarak bugün KOSGEB kurulan her yeni işletmeye en az 5000 TL hibe vermektedir. Ancak bakıldığında yeni kurulan işletmelerin sadece %25’i bu destekten haberdardır ve başvurup bu desteği kullanmaktadır. Bunun dışından örneğin bir çok eski işletme üniversite mezunu çalışanları için yılda 100.000 TL’ye yakın nitelikli eleman desteği alabileceğini bilmemektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ücretli Midir?

Girişimcilik alanından KOSGEB tarafından verilen kursların ücreti kesinlikle söz konusu değildir. KOSGEB girişimcilik kursu tüm katılımcılara tüm illerde tamamen ücretsiz verilir. Zaten KOSGEB’in kuruluş amacı girişimcileri veya girişimci olmak isteyenleri desteklemektir.

Diğer yandan piyasada çok sayıda KOSGEB danışmanlığı yaptığını söyleyen ve KOSGEB destekleri konusunda ücretli eğitimler veren firmalar da vardır ancak bu firmaların KOSGEB tarafından kesinlikle tasvip edilmediğini söylemek gerekir.

 YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.