DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor
05.10.2018
A+
A-

KOSGEB’in destek verdiği sektörler arasında yiyecek ve içecek imalatı bulunuyor. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için KOSGEB’in destek sağladığı işlerden bir tanesini yapıyor olmak gereklidir. Bu sektörlerin dışında kalan bir iş için KOSGEB’in destek sağlaması da mümkün değildir. KOSGEB hangi sektörlere destek sağlayacağını NACE Kodu ile belirler. Her bir işletmeye 4 ya da 6 haneli NACE kodu veriliyor. Bu kod verilirken de Avrupa Birliğinin standartları esas alınıyor. Daha sonrasında ise bu koda göre bir sınıflandırma oluşturulur. Ayrıca bu NACE kodu sektörlerin tehlike sınıflarını da belirler. Bu sınıflandırma da KOSGEB’in desteklediği sektörler listesini belirleyen en önemli faktörlerdir.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin tam listesine ulaşabilmek için KOSGEB’in internet sitesine girilmesi yeterlidir. KOSGEB web sitesinde bulunan Kayıt İşlemleri menüsünde bulunan Desteklenen Sektörler Nelerdir? linkine tıklanmasının ardından tüm listeye ulaşabilmek mümkündür. Bu listede yer alan bazı sektörler ise şunlardır:

 • İçecek imalatı,
 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünleri imalatı,
 • Makine ve ekipmanları kurulumu ve onarımı,
 • İnşaat,
 • Seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleriyle ilgili faaliyetler.

KOSGEB Hangi Destekleri Veriyor?

KOSGEB verdiği desteklerden bir tanesi geri ödemesiz olan hibelerdir. KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeler için bazı destekler sağlıyor. Bu destek ile de bir işletmeyi büyütmek ya da yeni bir işletme kurabilmek mümkün oluyor. KOSGEB, KOBİ’ler için iki farklı destek veriyor. Bu destekler hibe ve kredilerdir. Hibeler geri ödemesiz olarak işletmelere veriliyor. Kredilerin ise geri ödemesi bulunuyor. Ancak bu krediler için de herhangi bir faiz uygulanmıyor. Ayrıca bazı destek programları için 2 yıl erteleme seçeneği de KOSGEB tarafından sağlanıyor. Böylece işletmelerin zorluk çekmeden krediyi ödeyebilmeleri sağlanıyor.

Kimler KOSGEB Desteğine Başvurabilir?

KOSGEB desteğine başvurabilecek kişiler arasında daha önceden herhangi bir KOSGEB desteğinden yararlanmamış olanlar vardır. Bir KOSGEB desteği alan kişiler farklı bir destekten daha yararlanabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden KOSGEB destek başvurusu yapabilmek için daha önceden destek almamış olma şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra 18 yaşından büyük olmak da gereklidir. 18 yaşından küçük kişilerin herhangi bir krediye olduğu gibi KOSGEB desteğine de başvurabilme şansı yoktur. Bunun dışında genç girişimcilik desteğine ise 29 yaşından küçük kişiler başvurabilmektedir.

KOSGEB Destek Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB desteği alma koşulları destek programına göre değişebiliyor. KOSGEB farklı destek programları yürütmektedir. Bu destek programlarının da şartları birbirinden farklı olabiliyor. Örneğin girişimcilik destek programından yararlanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikasının alınması gereklidir. Genel anlamda ise KOSGEB desteğinden yararlanabilmek için şu şartlar aranmaktadır:

 • İşe başlamanın kanuni süreçte bildirilmiş olması,
 • İşletmenin KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde faaliyet göstermesi,
 • İşletmenin üçüncü dereceye kadar yakın akrabadan devralınmış olunmaması,
 • KOSGEB veri kaydının yaptırılması,
 • Bir işletmeye sonradan ortak olunmaması.

Destek programlarına göre istenen farklı şartları öğrenmek isteyen kişiler KOSGEB’in internet sitesine başvurabilir. KOSGEB web sayfası üzerinden tüm destek programları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmek mümkündür. Bunun yanında KOSGEB başvuru şartları hakkında detaylı bilgiler edinmek için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Kaydı Nasıl Yaptırılır?

KOSGEB veri kaydının yaptırılmasının yolu KOSGEB’in internet sitesine girilmesidir. KOSGEB veri kaydına giriş desteklerden yararlanabilmek için aranan temel şartlardan bir tanesidir. Daha önceden kaydı bulunmayan kişilerin KOSGEB’in internet sitesine girerek bu kayıt işlemini gerçekleştirmesi gereklidir. Kaydı olan kişilerin ise bilgilerini güncellemesi şarttır. İlk kez kayıt yapacak olan kişiler KOSGEB internet sitesine girdikten sonra KOBİ/Girişimci Giriş linkini tıklamalıdır. Ardından da KOSGEB’e Kayıtlı Değişseniz Tıklayınız seçeneğine basılmalıdır. Daha sonraki aşamada ise şu bilgilerin sırasıyla doldurulması şarttır:

 • İşletme adı,
 • İşletme statüsü,
 • Vergi dairesi,
 • Vergi numarası,
 • Yetkili kişi adı soyadı,
 • SSK sicil no,
 • Kuruluş yılı,
 • İşletmenin bulunduğu yer,
 • Esnaf/ticaret sicil no,
 • Bağlı bulunduğu meslek kuruluşu,
 • İşletme türü,
 • NACE üst kodu,
 • NACE ikili kodu.

Bu bilgilerin yanı sıra işletmeye ait iletişim bilgilerinin de ilgili alana yazılması gereklidir. Son aşamada ise işletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim seçeneği tıklanmalı ve kaydet butonuna basılmalıdır. Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

KOSGEB Ne Kadar Destek Sağlıyor?

KOSGEB’in sağladığı destek hangi programa başvurulduğuna göre değişiyor. KOSGEB farklı alanlar için destek programları yürütüyor. Bu alanlara göre de KOSGEB tarafın ayrılan bütçe farklılık gösteriyor. Örneğin girişimciler için 50 bin TL hibe 100 bin TL ise kredi sağlanıyor. Geleneksel girişimcilerde hibe tutarı 60 bin TL olabiliyor. İleri girişimcilik gösteren kişilere ise KOSGEB tarafından verilen hibe miktarı 370 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. Bu sayede de kişiler kendi işlerinin patronu olabilmek adına fırsat elde etmiş oluyor. KOSGEB’in desteklediği sektörlerin birisinde faaliyet gösteren kişiler başvurdukları programa göre hibe ve kredi desteklerinden yararlanabiliyor.

Hangi Giderler KOSGEB Tarafından Karşılanıyor?

KOSGEB’in karşıladığı işletme giderlerinden bir tanesi personellerin ücretleridir. KOSGEB bir işletmeye ait her türlü gideri karşılamıyor. KOSGEB desteği alabilmek için hazırlanan proje kapsamında KOSGEB bazı giderler için ödeme yapıyor. Bu giderler arasında da çalışan personel ücreti yer alıyor. Ancak personel için destek alabilmek için o personelin bir yıldan az süre ile o iş yerinde çalışıyor olması gereklidir. Daha önceki sürelerde işletmede çalışan kişiler için KOSGEB’den destek alabilmek mümkün değildir. Bunun dışında KOSGEB tarafından desteklenen diğer proje giderleri şu şekildedir:

 • Yeni makine-teçhizat, hammadde ve malzemeye ilişkin giderler,
 • Proje hazırlama konusunda alınacak olan danışmanlık hizmeti giderleri,
 • Kurul tarafından uygun bulunan diğer proje giderleri.

Hangi Giderler KOSGEB Desteği Dışında Kalıyor?

KOSGEB tarafından desteklenmeyen giderlerden bir tanesi proje ile ilişkilendirilmemiş giderler vardır. Yalnızca KOSGEB’e sunulan proje kapsamında olan giderler için destek alınabilmektedir. Bu proje kapsamında olsa dahi destek verilmeyen bazı gideler de mevcuttur. Bu gider arasında da arsa, bina, inşaat, tadilat ve tefrişat gibi yapılan harcamalar vardır. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından karşılanmayacak işletmeye ait giderler şöyledir:

 • İşletmeye ait olan araç,
 • Vergi, resim ve harçlar,
 • Çalışanların sosyal güvenlik primleri,
 • Haberleşmeye ait giderler,
 • Enerji, s ve kira giderleri,
 • Finansman giderleri,
 • KOSGEB’e sunulan proje kapsamı dışında kalan personellerin giderleri.

KOSGEB Destek Ödemelerini Nasıl Yapıyor?

KOSGEB destek ödemeleri harcamaların yapılmasının ardından gerçekleştiriliyor. KOSGEB’e hibe ya da kredi için başvuruda bulunan kişilerin bu başvuruları kurul tarafından değerlendiriyor. Kurul tarafından uygun bulunmasının ardından işletmeye destek sağlanıyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için ilk olarak harcamanın yapılması gerekiyor. Her bir harcamanın yapılmasının ardından o harcama için KOSGEB tarafından ücret gönderiliyor. Bunun için de sistemde bulunan Ödeme Talep Formu’nun doldurulması gereklidir. Ödeme Talep Formu’nun ekine ise ödemeye ilişkin fatura, banka dekontu gibi belgelerin sisteme yüklenmesi şarttır. Bu işlemin ardından KOSGEB’den ödeme alınabilmesi mümkündür. Bu yüzden de yapılan harcamalar faturalandırılmalı ve bu faturalar saklanmalıdır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu e devlet üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB’in girişimciler için hazırladığı programlara dahil olabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimine gidilmesi ve bu eğitimi başarı ile tamamlayarak sertifika alınması şarttır. Bu sertifikası olmayan kişilerin KOSGEB desteklerinden yararlanabilmesi mümkün değildir. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılabilmek için de ilk olarak başvuruda bulunulması gereklidir. Bunun için de e devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E devlet sistemine şifrenin yanı sıra internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı gibi bilgiler ile de giriş yapılabilmesi mümkündür. Daha sonrasında ise KOSGEB’in ekranı açılmalı ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu sayfasına gidilmelidir. Bu sayfa üzerinden de başvurular gerçekleştirilebilir ve eğitime başlanabilir. 32 saatlik ders programına sahip olan bu eğitime gidebilmek için herhangi bir il seçilebilir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi geçerlilik süresi 1 Ocak 2021’dir. Girişimcilik desteği kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak şarttır. KOSGEB tarafından anlaşmalı olunan kuruluşlar tarafından verilen bu eğitim tamamen ücretsizdir. Ücret talep eden bir kurum olması halinde de derhal KOSGEB’e bildirilmesi gereklidir. Bu eğitim sonunda başarılı olan kişilere verilen sertifikanın bir geçerlilik süresi mevcuttur. Bu süre de 2021 yılının başıdır. Sertifikasını alan kişilerin bu süreye kadar KOSGEB başvurusunu gerçekleştirmesi gereklidir. Aksi takdirde alınan bu sertifikanın da bir geçerliliği olmayacaktır.

İş Planı Hazırlamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

İş planı hazırlanması için dikkat edilmesi gerekenlerin başında önceden iyi bir analiz yapılmış olması geliyor. KOSGEB’e hibe ya da kredi desteği için başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak iş planı hazırlaması gereklidir. Bu iş planı hazırlarken de bazı hususlara önem verilmelidir. Bunlardan bir tanesi de rakip analizinin yapılmasıdır. Aynı sektörde hizmet veren diğer işletmelerin neler yaptığı, bu işletmelerin hangi özelliklerinin alınabileceği ya da bu işletmelerden farklı neler yapılabileceği dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra potansiyel müşterilerin kimler olacağına da dikkat edilmelidir. Hedef kitlesine göre strateji planlamasını hazırlanmalıdır. Ayrıca ön görülen risklerin neler olduğu da yine iş planında olmalıdır. Bu riskler ile nasıl baş edilebileceği ve kötü bir senaryoda nasıl adımlar atılacağının iş planında belirtiliyor olması başvuru sahiplerine büyük avantaj sağlayacaktır.

İyi Bir İş Planı Hazırlamanın Önemi

KOSGEB başvurusunda iş planının önemi destek verilip verilmeyeceğinin belirlenmesinde bir numaralı faktör olmasından dolayı oldukça fazladır. KOSGEB kimlere destek sağlanacağına karar verirken sunulan iş planlarını inceler. Hazırlanan iş planı ne kadar ikna ediciyse KOSGEB’den destek alma şansı da o derece artar. Bundan dolayı da iş planının hiçbir detayı atlamamalıdır. İşletmeye ait tüm bilgiler ve gelecek hedefleri bu planda detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. İyi hazırlanacak bir iş planı sayesinde KOSGEB bir işletmeye güvenecek ve destek vermeye değer görecektir.

Hangi Bankalardan KOSGEB Destekli Kredi Alınabilir?

KOSGEB destekli kredi veren bankalardan bir tanesi Halkbank’dır. KOSGEB’in yanı sıra bazı bankalara da kredi başvurusunda bulunabilmek mümkündür. KOSGEB desteği ile faiz indirimine gidilen bu kredilere başvurabilmek için de yine KOSGEB veri tabanına giriş yapılması şarttır. Ayrıca yine KOSGEB’in desteklediği sektörlerden bir tanesinde hizmet veriyor olma koşulu da bankalar tarafından aranıyor. Halkbank diğer bankalardan farklı olarak sıfır faizli KOSGEB kredisini müşterilerine sağlıyor. Bunun için de kaybolmaya yüz tutmuş meslek kuruluşlarından birisinde girişimcilik yapılacak olması yeterlidir. Uygun faiz oranlı KOSGEB destekli kredileri alabilmek için başvurulabilecek diğer bankalardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Garanti BBVA,
 • TEB,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Vakıfbank,
 • İş Bankası,
 • İNG
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.