DOLAR 5,7471
EURO 6,4084
ALTIN 275,9
BIST 99.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Hayvancılık Destekleri

KOSGEB Hayvancılık Destekleri
24.10.2019
A+
A-

2019 yılında KOSGEB tarafından hayvancılık alanında verilen destekler hayvancılığa özel olmaktan daha çok girişimciliğe özel desteklerdir. Zira KOSGEB desteklerine bakıldığında bu desteklerin sektörlere yoğunlaşmamış aksine ürün gruplarına ve işletmelerin elde edeceği çıktıya yoğunlaşmış olduğunu görürüz. KOSGEB hayvancılık destekleri bu kapsamda hayvancılık faaliyetlerinde bulunan kişiler tarafından girişimcilik destekleri beraberinde alınabilir.

Diğer yandan doğası gereği KOSGEB stratejik öneme sahip ürünlere ve ileri teknoloji gerektiren alanlara daha çok yatırım ve destek sağlar. Bu sebeple KOSGEB desteklerinin hayvancılık veya tarım gibi alanlara pek fazla yoğunlaşmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca girişimcilik destekleri de genellikle yeni kurulan işletmelere ilk kuruluş desteği şeklinde verildiği için daha önce kurulmuş olan hayvancılık işletmelerinin bu desteklerden faydalanması mümkün olmayabilir. Ancak buna rağmen bir girişimci gerçekten ülke ekonomisi için üstün bir katkı sağlayacak bir projeye sahipse ve bu projesini detaylandırıp iyi bir şekilde ifade edebiliyorsa bu durumda birçok KOSGEB destek projesinden de yararlanabilir.

KOSGEB destek alınabilecek faaliyet alanlarına da bakabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Ne Amaçla Verilir?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında verilen desteklerin özelliği örneğin Tarım kredi kooperatiflerinin yaptığı gibi dönemsel veya düzenli destekler vermekten ziyade proje bazında ve tek sefere mahsus verilmesinden kaynaklanır. KOSGEB desteklerinin başlıca amaçları şunlardır:

 • Ülke ekonomisine katkı sağlayıcı, ithalatı azaltıcı ve katma değer yaratıcı üretimi desteklemek,
 • Yenilikleri, buluşları, inovasyonu ve araştırma ve geliştirme çabalarını desteklemek,
 • Ülke için stratejik ödeme sahip ürünlerin üretimini ve gelişmesini desteklemek,
 • Ülke için istihdam yaratan ve ekonomiye katkı sağlayan işletme sayısı arttırmak,
 • Bağımsız girişimcileri işletme kurmaya ve çeşitli alanlarda yatırım yapmaya teşvik etmek,
 • İşletmelerin daha fazla nitelikli işgücü istihdam etmesini sağlamak ve özellikle kayıt dışı istihdamın önüne geçmek,
 • Üretim konusu ne olursa olsun işletmelerin bilim ışığında, üniversiteler veya araştırma kurumları ile ortak olarak daha ileri teknoloji düzeyinde üretim yapmasını teşvik etmek,
 • İşletmeleri daha düşük maliyetli ve daha verimli üretim yapmaya teşvik etmek,
 • İşletmeleri kalite standartlarına uygun ve yüksek sertifikasyona dayalı üretim yapmaya teşvik etmek,
 • Kadın girişimcileri ekonomiye katılmaya ve işletme kurmaya teşvik etmek.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Karşılıksız Mıdır?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında verilen desteklerin geri ödenme durumu destek konusu projeye bağlı olmakla beraber KOSGEB’in genellikle kısmen geri ödemeli kısmen de geri ödemesiz destekleri beraber verdiğini görürüz. Bunun sebebi KOSGEB’in desteklenen alanda işletmelerinde bir şey yaptığını ve elini taşın altına soktuğunu görmesidir. Ancak diğer yandan KOSGEB desteklerinin neredeyse %70 veya %80’i karşılıksız desteklerdir diyebiliriz. Ancak bu karşılıksız hibeleri te başına ve özellikle büyük tutarlarda almak mümkün değildir.

KOSGEB’den Kredi Çekilebilir Mi?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında kredi almak KOBİ finansman desteği kapsamında mümkün olabilir. Burada hayvancılık faaliyeti düşük teknoloji alanına girdiği için KOSGEB’in vereceği azami faiz desteği yıllık en fazla %10 olacaktır.

KOSGEB’den kredi almak aslında teknik olarak mümkün değildir. Burada asıl olan bankadan alınan krediye KOSGEB’den faiz desteği almaktır. Bunun için projesi kabul edilmiş bütün işletmeler bankacılık kanununa göre faaliyet gösteren herhangi bir yerli bankadan kredi kullanabilirler. Daha sonra KOSGEB kredi ile ilgili evraklara göre firmaya uygun gördüğü kredi desteğini yapar. Burada önemli olan bir konu da bankadan kullanılacak kredinin desteklenmesi için söz konusu kredinin sadece projede bahsedilen iş konusunda kullanılıyor olmasıdır.

Başka bir deyişle işletme sadece genel finansman ihtiyacı için kredi kullanırken bu krediye KOSGEB desteği alamaz. Kredinin amacının proje ile ilişkilendirilmiş bir çıktıyı destekliyor olması şarttır. Ayrıca çekilen krediye örneğin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi başka bir kurumun ikinci bir destek vermiyor olması gerekir.

KOSGEB’den Hayvancılık İçin Nasıl Destek Alınır?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında destek almak için öncellikle şayet yeni bir hayvancılık işletmesi kuruluyorsa bu durumda işletme KOSGEB’den aşağıdaki destekleri hibe olarak alabilir:

 • 000 TL ile 10.000 TL arası kuruluş sermayesi hibe desteği,
 • İki yıl boyunca çalıştırdığı bir kişi için ilaveten yılda 5.000 TL ve iki kişi için ilaveten yılda 10.000 TL personel desteği,
 • 000 TL’ye kadar makine ve teçhizat desteği.

KOSGEB hayvancılık destekleri kapsamında sayılan bu destekler ancak yeni kurulan işletmelere verilir. Diğer yandan eski bir hayvancılık işletmesi üretimini geliştirici ve katma değerli bir projesi varsa bunun için KOSGEB’in farklı destek projelerine başvurabilir. Diğer yandan başvuru yapan girişimci kadın veya engelli ise bu durumda bu destekler sadece ilk ve tek sefere mahsus olarak 5.000 TL’ye kadar arttırılarak verilir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Projeleri Nelerdir?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında oluşturulmuş destek projeleri sadece hayvancılık konulu projeler değildir ancak doğru bir proje hazırlayan bir hayvancılık işletmesi bu projeler kapsamında destek alabilir. Hayvancılık işletmelerinin KOSGEB’den destek alabileceği bazı projeler şunlardır:

 • Girişimcilik geliştirme destek programı,
 • Girişimcilik destek programı,
 • İşletme geliştirme destek programı,
 • KOBİ gelişim destek programı,
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı,
 • Yurt dışı Pazar destek programı (özellikle hayvancılık yan ürünleri ihraç eden işletmeler için),
 • Genel destek programı,

Şayet hayvancılık işletmeleri bu destek programlarına uygun bir proje hazırlar ve KOSGEB’e sunarlarsa kısmi olarak da olsa destek alabilirler.

KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’den Destek Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında destek almak için başvuru yapmak isteyen işletmelerin özellikle proje desteklerine başvururken aşağıdaki adımları izlemesi önemlidir:

 • Proje hangi amaçla veriliyorsa buna uygun bir proje yazılmalıdır.
 • Yazılan proje söz konusu destek alanı ne ise son derece ayrıntılı olmalıdır.
 • Proje için proje ne kadarlık süreyi kapsıyorsa o süre kadar bir gerçekleştirme takvimi hazırlanmalıdır. Bu takvimde ay ay ve hatta gün gün proje için hangi işlerin ve nasıl yapılacağı anlatılmalıdır.
 • Şayet alımı yapılacak şeyler varsa bunlarla ilgili fizibilite çalışmaları yapılmalı ve fiyat teklifleri hazırlanmalıdır.
 • Projede yapılacak işler birbirini destekler şekilde olmalıdır. Örneğin yeni bir işletme yazılımı alınacaksa bu yazılımı kullanacak personel alımı için de masraf kalemi ayrılmalı ve personelin hangi zamanda işe başlayacağına kadar tük detaylar verilmelidir.
 • Proje takviminde alınması amaçlanan sonuç konusunda yapılacak işler ile ilgili hiçbir açık olmamalıdır.
 • KOSGEB değerlendirme kurulu projenin yapılabilir olduğuna ikna olmalıdır.

KOSGEB Hangi Hayvancılık Türlerine Destek Verir?

KOSGEB tarafından hayvancılık alanında verilen destek türleri şu şekilde özetlenebilir.

 • Makine ve teçhizat alım desteği,
 • Nitelikli eleman alım desteği (hayvancılık alanında örneğin veteriner istihdam etmek),
 • Laboratuvar ve belgelendirme desteği,
 • Kira desteği,
 • Pazarlama desteği,
 • Hayvanların aşılama masrafları,
 • Üniversitelerden veya özel kurumlardan hayvancılık geliştirici faaliyetler alanında alınacak danışmanlık ücretleri için destekler.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı Özellikleri Nedir?

KOSGEB tarafından verilen Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı’nın kapsamında kuluçka işi yapacak işletmelere modern ve gelişmiş ülkeler standardında kuluçka ve hızlandırma tesisi kurulumu için destek sağlanmaktadır. Bu program kapsamında sağlanan KOSGEB hayvancılık destekleri toplamda 800.000 TL’ye varabilmektedir. KOSGEB destekleri içinde sadece hayvancılık alanında ve özelinde verilen tek destek bu destektir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.