DOLAR 5,7639
EURO 6,4042
ALTIN 278,5
BIST 100.346
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
24.10.2019
A+
A-

KOSGEB desteklerine başvuru için gereken belgeler başvuru yapılacak KOSGEB projesine göre farklılık gösterir. KOSGEB İçin gerekli evraklar şayet bir proje bazında yapılacak destek ile ilgili ise o zaman öncellikle proje programı ve takvimi ve proje takvimi ile ilgili gider programlarının hazırlanması gerekir. Diğer yandan örneğin girişimcilik destekleri şeklindeki destek programları daha çok destek talep eden işletmenin kuruluş belgeleri gibi, temel belgelere ihtiyaç duyar.

KOSGEB İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ve Nasıl Üye Olunur?

KOSGEB üyesi olabilmek için işletmelerin temelde KOBİ olması yeterlidir. KOSGEB üyesi olmak ve KOSGEB’in tüm eğitim veya destek projelerine katılmak tamamen ücretsizdir. KOSGEB’e üye olmak için bir aidat veya katılım bedeli vb. ödenmez. Bu sebeple aslında KOSGEB’e üye olmak değil KOSGEB’e katılmak daha doğru bir tanımlama olur. Ancak KOSGEB’e katılan her işletme KOBİ beyannamesi doldurarak işletmesinin KOBİ sınıfına girdiğini göstermek zorundadır. Zira KSGEB destekleri sadece KOBİ’ler için verilir ve büyük kurumların yararlanması söz konusu değildir. Diğer yandan KOSGEB’e üç farklı şekilde katılım sağlanabilir:

 • KOBİ işletme olarak kayıt olmak.
 • Organizatör olarak kayıt olmak.
 • AR-GE girişimcisi olarak kayıt olmak.

Organizatör olarak kaydı kabul edilenler genellikle fuar organizatörleridir ve KOSGEB bu firmalar ile KOSGEB destekli yurt içi ve yurt dışı fuarlar düzenler. AR-GE girişimcisi işletmeler ise genellikle KOSGEB destekli AR-GE projelerinde KOSGEB üyesi işletmeler ile araştırma ve üretim konularında ortak çalışma yapan işletme kurumlardır.

Ayrıca KOSGEB’e kayıt nasıl olunur? Yazımızdan okuyabilirsiniz.

KOSGEB’e Üye Olmak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

KOSGEB üyesi olabilmek için gerekli evraklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İşletmenin vergi levhası,
 • İşletmenin ticaret sicil kaydı,
 • İmza sirküleri,
 • KOBİ beyannamesi.

Bu evrakların KOSGEB tarafından onaylanması ile işletmeye şifre ve kullanıcı adı verilerek KOSGEB sistemini online olarak kullanması ve gerektiğinde KOSGEB desteklerine buradan başvuru yapabilmesi sağlanır. Ayrıca KOSGEB üyesi her işletmeye kendi şehrinde bir KOSGEB danışmanı atanır ve işletme bu danışman ile gereken her durumda görüşebilir.

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için gerekli olan öncelikli şey işletmenin hangi destekten yararlanacağını tespit etmesidir. KOSGEB’in birçok üretim alanında ve konusunda farklı destekleri vardır. Bu desteklerin bazıları 5 hatta 10 milyon TL’lik destek ve hibeleri kapsayarak işletmeleri cezbetmektedir. Ancak her KOSGEB desteği her işletme için uygun olmayabilir. Bazı destekler ancak belirli alanlarda üretim yapan veya belirli teknoloji düzeyine erişmiş işletmelere verilmektedir. BU sebeple öncellikle işletmenin kendisini ve amacını doğru tanımlaması gerekir.

KOSGEB özellikle büyük tutarlı ve proje bazında verdiği desteklerde işletmelerden çok ayrıntılı bir proje hazırlamasını ve projeyi belirli bir takvimde tamamlamasını beklemektedir. Bunun dışında işletmenin KOSGEB’i bu projeyi gerçekten tamamlayacağına ve proje takvimine uygun şekilde amaçlanan çıktıyı alacağına ikna etmesi gerekir.

KOSGEB projeleri genellikle birkaç farklı kurul tarafından değerlendirilir. BU kurullar işletmelerin projelerini ve takvimlerini mali, teknik ve fiziki açıdan değerlendirerek işletmelerin bu projeleri gerçekten yapıp yapamayacağına ve ayrıca proje tamamlandığında elde edilecek çıktının KOSGEB amaçlarına uyumlu olup olmayacağına bakarlar.

BU sebeple KOSGEB proje desteklerinden yararlanacak işletmelerin çok iyi bir organizasyon yapması, projeyi çok iyi ve detaylı hazırlaması ve işletme içinde KOSGEB projesini üstlenecek ekipler kurması gerekir.

KOSGEB Destekleri Alabilecek Üretim Kolları Nedir?

KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek üretim alanları aşağıdaki gibidir:

 • Havacılık sanayine ilişkin tüm malzeme, hammadde ve yedek parçaların üretimi ve geliştirilmesi,
 • Endüstride maliyet azaltıcı, verimliliği arttırıcı ve işletmelerin uluslararası rekabete avantajına olacak yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi,
 • Elektrikli kara, deniz ve hava araçları,
 • Endüstriyel otomasyon sistemleri için donanımlar ve yazılımlar,
 • Tıbbi cihazlar,
 • Medikal araç, gerek ve ekipmanlar,
 • Serum, ilaç ve yurt dışından ithal edilen tıbbi malzemeler,
 • Kompozit malzeme ve hammaddeler,
 • Yüksek vasıflı çelikler,
 • Silah ve askeri ekipmanlar,
 • Dişçilik ekipmanları ve implantlar.

KOSGEB İçin gerekli evraklar bu sayılan üretim alanlarından herhangi birinde başvurulacak destek projesine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin tıbbi malzemeler üretimi alanında destek alacak bir işletmenin steril ve temiz oda üretimi yaptığını gösterir yeterlilik belgelerini de başvuruya eklemesi gerekebilir.

KOSGEB Destek Vereceği İşleri Nasıl Seçer?

KOSGEB’in destek vereceği alanları belirlemesi esasen devletin çeşitli kurumlarının belirlediği stratejik öneme sahip ve öncelikli sektörlere göre belirlenir. KOSGEB stratejik ürünlerinin belirlenmesinde şu kriterler göz önüne alınır:

 • Yurt dışından ithal edilen ve Türkiye’de üretilmeyen yüksek katma değerli ürünler,
 • Ülke için yurt içinde üretimi stratejik öneme sahip tıbbi veya askeri ürünler,
 • Yüksek katma değere ve nitelikli işgücüne dayalı ürünler,
 • Ekonomik açıdan dışarıda üretilmesi dış ticaret açığına sebep olan ürünler.

KOSGEB stratejik ürünler listesi günün değişen koşullarına göre her sene yenilenir ve güncellenir. Stratejik ödeneme sahip ürünlerin genellikle pahalı ve katma değerli ürünler olduğunu görürüz. Diğer yandan KOSGEB genellikle üretimi işletmelerin kontrolünde yapılabilecek ürünlere destek verir. Örneğin nükleer araştırmalar gibi işler ancak devlet kontrolünde yapılabileceği için bundan ziyade özel sektörün bağımsız olarak yapabileceği güneş enerjisi yatırımlarına destek verir. Zira KOSGEB bir işe veya projeye ancak bir defa destek verir ve bu destekten sonra destek alan işletmenin kendi ayakları üzerinde durmasını ve üretimine kendi devam etmesini ister.

KOSGEB girişimcilik kursu bilgilerini içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Hibe Destekleri Nasıl Verilir?

KOSGEB’den hibe kapsamına destek almak için işletmelerin genellikle sadece hibe desteklerine başvurması söz konusu değildir. Zira KOSGEB destek projelerinde genellikle desteklerin bir kısmını hibe bir kısmını da geri ödemeli kredi olarak verir. BU sebeple KOSGEB’den hibe almak söz konusu projenin tamamına kabul edilmek ve desteğe hak kazanmak ile mümkün olur.

Diğer yandan KOSGEB küçük çaplarda yeni girişimcilere girişimcilik destek programları çerçevesinde hibe yardımları yapmaktadır. Ancak bu yardımlar işletmelere sadece kuruluş aşamalarında verilen ve kısmen şarta bağlı 5000 – 50.000 TL arası hibelerdir.

KOSGEB Faiz Destekleri Nasıl Verilir?

KOSGEB’den banka kredisi desteği almak için işletmelerin KOBİ finansman destek programına başvurması gerekir. BU program kapsamında işletmelere 500.000 TL’ye kadar alacakları banka kredilerinin faizlerine 10 ile 12 puan arasında yıllık kredi faiz desteği sağlanmakta ve böylece işletmelerin ucuz kredi ile finansal ihtiyaçlarını karşılaması sağlanmaktadır. Burada kredi destek puanı ise işletmelerin faaliyet gösterdiği teknoloji düzeyine göre belirlenir. Orta yüksek ve ileri teknoloji alanlarında üretim yapan işletmelerin kullandığı banka kredileri daha yüksek destek puanı ile desteklenir.

KOSGEB Desteklerinin Üst Limiti Nedir?

KOSGEB’den alınabilecek azami destek tutarı tamamen KOSGEB projesine bağlıdır. KOSGEB şu an en fazla 5.000.000 TL destekle proje oluşturmaktadır. Ancak bir işletmenin KOSGEB İçin gerekli evraklarını tamamlayıp projeye kabul edilmesi bu 5 milyon desteğin tamamını alacağı anlamına gelmez. Genellikle KOSGEB projeleri kabul ederken projenin en önemli ve kritik giderlerini karşılamayı kabul etmekte ve işletmeleri kısmi olarak desteklemektedir.

Başka bir deyişle bir işletmenin projesi ne kadar kapsamlı ve her bir gider kalemi projenin çıktısı ile ne kadar ilişkili ise KOSGEB’den alacağı destek miktarı da o derece artacaktır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.