DOLAR 5,8746
EURO 6,4595
ALTIN 285,1
BIST 99.649
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB İş Planı Örneği

KOSGEB İş Planı Örneği
10.10.2019
A+
A-

KOSGEB iş planı örneği 2019 yılında hibe alıp, hayalini kurduğu iş kolunu açmak isteyen kişiler tarafından büyük önem arz etmektedir. KOSGEB iş planı kursa kayıt olup, eğitimleri başarıyla tamamlandıktan sonra hazırlanmaktadır. Eğitimin sonunda, yetkililere bu iş planının sunularak onaylatılması gerekmektedir.

KOSGEB, hibe kapsamında geleneksel girişimcilere 60.000 TL’ye kadar, ileri düzeydeki girişimcilere 370.000 TL’ye kadar hibe ve kredi vermektedir. İş planı, bu hibe ve kredileri almak için gereklidir.

KOSGEB iş planı, 46 sayfa ve 9 ana başlıktan oluşmaktadır. Yazımızda bu 9 ana başlığı tek tek incelenerek, detaylı olarak anlatılacaktır.

KOSGEB İş Planı Özeti

KOSGEB iş planı özeti iş planı projesi hazırlanırken yapılması geren ilk adımdır. Kurulmak istenen iş fikri maddeler halinde kısaca anlatılmalıdır. Hibe alınmak istenen iş kolu hakkındaki görülen tüm piyasa fırsatları ve belirlenen hedef kitle yazılmalıdır.

Genel olarak iş süreci kurma planı da maddeler halinde de verilmedir. İş kurma sürecinin tüm aşamaları burada yazılmalıdır. İş kurma sürecinde yapılan tüm işler ve hamleler mutlaka belirtilmelidir.

Daha önce çalışma geçmişi var ise özet kısmına yazılmalıdır. Çalışılan tüm işler; çalışma süresi, çalışılan departman, görev ve işyeri adı yazılmalıdır. Değerlendirme aşamasında kurmak istediğiniz iş kolunun, daha önce çalıştığınız bir iş kolu olması avantaj sağlayacaktır.

Özet kısmının son aşaması bilgi ve beceriler aşamasıdır. Fikrin başarısı açısından olumlu etkileri olacak bilgi ve becerileri yazarak özet sonlandırılır.

KOSGEB hangi işlere destek veriyor? İnceleyebilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Girişimcinin Kişisel Özellikleri

KOSGEB girişimcinin kişisel özellikleri özet kısmından sonra yazılacak bölümdür. Bu bölüm tamamen kişisel bir bölüm olup, öznel bilgilere dayanmaktadır. Yazılması gerekenler; kısa, orta ve uzun vadeli planlardır.

Kurulacak olan işletmelerin geleceği, iş planını onaylayacak olan yetkililer tarafından merak edilmektedir. İşletmeniz hakkında pozitif bir etki bırakmak için mutlaka gelecek hakkında hedefleriniz olmak zorundadır. Anlık değil uzun vadeli düşünmek gerekmektedir.

Kişisel özellikleri de dosyaya uygun olacak şekilde olmalıdır. Öznel bilgiler olduğu için sahip olunan karakter özellikleri buraya rahatlıkla yazılabilir.

KOSGEB İş Planı Kurulacak Olan İşletme Hakkında Bilgiler

KOSGEB işletme hakkında bilgiler kurmak istediğiniz işletme hakkındaki tüm bilgileri iş planında bu bölüme yazılmalıdır. Kurulacak işletmenin türü, varsa ortaklar ve ortakların şirketteki payları yazılmalıdır.

İşyerine ait yasal evraklar da burada belirtilmelidir. İzin, ruhsat ve kayıtlar hangi vergi dairesinden alındıysa yazılması gerekir. Vergi dairesine kayıt, işyeri işletmek için ruhsat, katma değer vergisine kayıt, çalışanların vergisi, ortakların vergisi ve sigortaya kayıt kısmı yazılmak zorundadır.

Yazılması gereken diğer önemli bir nokta da; yaklaşık süre tahminleridir. Üst paragrafta yazılan işlemlerin yaklaşık bitme süresi tek tek yazılmalıdır. Yaklaşık süre tahminleri, gerçekçi olmalıdır çünkü günümüzde kamu hizmetlerinin kısa sürede bittiği göz önüne alınmalıdır.

KOSGEB İş Planı Piyasa ve Talep Araştırması

KOSGEB piyasa ve talep araştırması yetkililer tarafından en çok dikkat edilen noktalardan biridir. KOSGEB iş planı hazırlarken bu kısım özenle yazılmalıdır çünkü yetkililer açacağınız işletmenin potansiyelini görmek ister.

İşletmenizin ait olduğu sektör ve destekleyici alt sektörler maddeler halinde sıralanmalıdır. Örneğin; bilişim sektöründe bir işletme açacaksanız bu temel sektörünüzdür. Bilgisayar tamiri ve donanım satışı yapacaksanız da bu alt sektörünüz olur.

İş kolunun hedef kitlesi de mutlaka yazılmalıdır. Gelir sağlayacak müşterilerin bulunduğu konum ve yaratacağı ekonomi detaylı olarak anlatılmalıdır. Rakipler hakkında da kısa bir bilgi verilerek piyasa ve talep bölümü sonlandırılır.

KOSGEB İş Planı Pazarlama Yöntemlerinin Belirlenmesi

KOSGEB pazarlama yöntemlerinin belirlenmesi sunum yapılırken KOSGEB uzmanlarının baktığı özelliklerden biridir ve özenli olarak yazılmalıdır. İşyerinin pazarlama taktik ve stratejilerini bu bölümde değerlendirmek gerekir.

İş planındaki pazarlama yöntemlerinden kastedilen satış yollarıdır. Pazarlama, bir süreçtir ve satış ile sonlanmaktadır. Satış stratejiniz sağlam olmadığı sürece mükemmel bir pazarlama planı yapsanız bile sonu hüsran olacaktır.

Kurulmak istenen sektördeki artı ve eksiler değerlendirilir ve pazarlama stratejisi oluşturulur. Piyasadaki rakiplerinizde olmayıp sizde olan özellikleri burada yazmak gerekir. Sizi ve işletmenizi rakiplerinizden farklı kılacak her detay yazılmalıdır. Örneğin; ev yemekleri yapan bir esnaf lokantası açmak istiyorsunuz. Rakipleriniz hiçbirinde paket servis olmadığını fark ettiniz ve bunun sizi rakiplerinizden farklı kılacağını düşünüyorsanız bu yöntem doğru bir pazarlama stratejisidir.

İş Planı Ürün ve Üretim Süreci

KOSGEB ürün ve üretim süreci tamamen üretim planlamasının bir aşamasıdır. Hammadde ya da toptan alacağınız tüm ürünler belirtilmelidir. Sunulmak istenen hizmet doğrultusunda gerekli olan makine listeleri çizelge haline getirilerek yazılmalıdır.

Ürün ve üretim süreci aşaması işlerin somut hale geldiğinin yazıldığı aşamadır. Faaliyete geçmek, ürün ya da hizmet sunmak için ekipman desteğine ihtiyaç duyulur. Tüm araç ve gereç listesi burada belirtilmelidir.

Üretimin nasıl ve hangi şartlarda olacağının da detaylı olarak anlatılması gerekir. Tüm bu özellikler özenle yazılarak bu aşama tamamlanır.

Ayrıca KOSGEB anlaşmalı bankalar yazımıza bakabilirsiniz.

İş Planı Yönetim Planlaması ve Örgütlenme

KOSGEB yönetim planlaması ve örgütlenme personeller ile ilgili bir süreçtir. Kurulmak istenen işletmede çalıştırılacak personel sayısı yazılır. Personel sayısı yazılırken gerçek ve tutarlı olarak yazılmalıdır. İşletmenin yeni olması ve potansiyeli de göz önüne alınarak personel sayısı belirlenmelidir.

Örgütlenmeden kastedilen özellik personellerin görev dağılımıdır. Seçilen personellerin işletmede hangi departman ve pozisyonda çalışacağı detaylı olarak belirtilmelidir. KOSGEB uzmanları bu aşamada size personellerin yeterlilikleri ve çalışma geçmişi hakkında sorular sorabilir. Personel temini yaparken çalışanların kurulmak istenen sektördeki çalışma geçmişi kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Personel sayısı, departmanlar ve görev tanımları belirlenerek KOSGEB iş planı çizelgesine yazılmalıdır.

İş Planı Finansal Planlamanın Oluşturulması

KOSGEB finansal planlama süreci açılış giderleri için yapılan masraflar ile gerekli olan malzeme fiyatlarının olduğu bölümdür. Girişimci destek planından faydalanmak için maliyet hesaplaması ile almak istenen hibenin örtüşmesi gerekmektedir. Hibe alınacak tutar ile maliyet giderleri uyuşmazsa proje sunumunuz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Finansal planlamanın içinde yakıt, elektrik, bakım, onarım gibi bir işletmenin somut olarak görülen harcamalarının yanı sıra pazarlama giderleri, ambalaj masrafı, satış giderleri gibi hizmet maliyetleri de olmaktadır.

Çizelge hazırlanan para harcanan ya da harcanması muhtemel tüm masraf kalemlerinin açık ve net bir şekilde yazılması gerekir. Bir masraf kaleminin bile eksik olması projeniz hakkında olumsuz etki yaratır. Masraf kalemlerinin gelir ve gider dengesi açısından az yazılması durumunda da hibe şansı kaybedilebilir.

İş Planı Uygulanacak Olan Aktiviteler

KOSGEB uygulanacak aktiviteler KOSGEB dosyası hazırlanırken son aşamadır. KOSGEB iş planı hakkında bu zamana kadar yapılmış olan tüm aktivitelerin listesidir.

Aktivite listesi haftalık olarak hazırlanmalıdır. Haftalık yapılan tüm aktiviteler iş yerinin kiralanması, kira sözleşmesinin imzalanması, makine ve ekipmanların temini, personellerin işe başlaması, üretim ve hizmetlerin başlaması gibi yol haritasında yapılan her şey hafta hafta yazılmalıdır.

İş planının içinde olan 9 özellik yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Sunum yaparken iş planı dosyası mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu kriterlere göre sunum ve iş planı hazırlnaması dahilinde KOSGEB uzmanlarından olumlu dönüt alınacaktır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.