DOLAR 5,7633
EURO 6,4023
ALTIN 278,3
BIST 100.346
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği
25.10.2019
A+
A-

2019 yılında KOSGEB’in kadın girişimcilere yönelik destekleri özellikle kadın girişimci adaylarına yapılan pozitif ayrımcılık çerçevesinde değerlendiriliyor. KOSGEB kadın girişimci desteği aslında özel bir destek türü yok ancak girişimcilik destekleri başta olmak üzere birçok destek programında kadınlara bazı konularda ilave destekler veriliyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Özelliği Nedir?

KOSGEB’den destek almanın önemli yanı bu desteklerin büyük oranda proje bazında ve hibe şeklinde verilmesi. Örneğin KOSGEB’den alınan 100.000 TL’lik bir desteğin ortalama 60  – 70 bin TL’si hibe olarak veriliyor. Bu özellikle işletmenin kuruluş aşamasından finansmana ihtiyaç duyan girişimciler için son derece önemli. KOSGEB desteklerinin başlıca özellikleri şunlar:

 • KOSGEB destekleri genellikle ekonomi açısından önemli üretim alanlarına ve iş kollarına verilmektedir.
 • Bir işletmenin teknoloji düzeyi ne kadar artarsa KOSGEB’den alacağı destek miktarı ve işletmenin başvurabileceği destek programı da o derece artmaktadır.
 • KOSGEB destekleri belirli bir takvime dayalıdır ve işletme projesinde belirttiği takvime uygun olarak hareket ettikçe bu destekleri parça parça almaya hak kazanır.
 • KOSGEB destek projeleri genellikle 2 yıllık bir süreyi kapsar. İşletmeden bir proje oluşturması ve bu projeyi 2 yıl içinde sonuçlandırması istenir.
 • KOSGEB projelerinin çıktılarının somut ve destek sebebini karşılayacak derecede net olması gerekir.
 • KOSGEB destekleri ile amaçlanan işletmenin belirli bir ciroya ya da karlılığa ulaşması değil örneğin herhangi bir ürünün üretiminin daha verimli hale getirilmesi gibi uzun süreli hedeflerdir.
 • Bir işletme belirli bir proje konusunda ki KOSGEB desteklerinden veya herhangi bir girişimcilik desteğinden ancak bir defa faydalanabilir.
 • KOSGEB kadın girişimci destekleri genellikle işletmenin 2 yıllık büyüme potansiyeline ve performansına göre de zaman içinde artan oranlarda verilir. Örneğin 1 yerine 2 kişi istihdam eden bir kadın girişimci 2 yıl boyunca KOSGEB’den daha fazla destek almaya hak kazanır.
 • KOSGEB destekleri ve programları dönemsel olarak güncellenir ve ekonomik ihtiyaçlara göre destek verilen ürün grupları değişebilir.

KOSGEB belgesi nasıl alınır? İnceleyebilirsiniz.

KOSGEB Desteklerinden Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB desteklerine başvurmak için bir işletmenin öncellikle KOBİ olarak KOSGEB’e kayıt yaptırması gerekir. Bunun için kanuni olarak kuruluşunu gerçekleştirmiş bir işletmenin KOSGEB’e kayıt olup KOBİ beyannamesi ile KOBİ olduğunu KOSGEB’e göstermesi yeterlidir.

KOSGEB’in girişimcilik desteklerine başvurmak genellikle daha kolay ve çabuk bir süreç içinde tamamlanır. Burada işletmenin kuruluş belgelerini KOSGEB’e sunması istenir. Ancak diğer yandan işletme sahibinin KOSGEB girişimcilik kurslarını da bitirmiş olması aranan önemli bir şarttır.

KOSGEB proje destekleri ise başvuran işletmenin öncellikle destek projesi kapsamında aranan şartları sağlamasına ve destek projesinde belirtilen alanlarda üretim yapıyor olmasına bağlıdır. Şartları sağlayan bir iletme KOSGEB’e üretimi veya söz konusu iyileştirmeleri nasıl tamamlayacağını çok detaylı bir rapor ile anlatır. Şayet KOSGEB değerlendirme kurulları raporu destek verilebilir bulurlarsa işletmenin projesi KOSGEB tarafından desteklenir.

KOSGEB Destekleri Nasıl Ödenir?

KOSGEB’den alınan desteklerin nasıl geri ödeneceği KOSGEB desteğinin iç takvimine bağlı olarak gerçekleşir. Genellikle işletme veya kuruluş sermayesi destekleri hemen ve önceden ödenirken örneğin makine ve teçhizat destekleri söz konusu makine ve teçhizat siparişi verildikten sonra veya alınıp tesiste kurulduktan sonra verilir. Bunun dışında nitelikli eleman destekleri aylık olarak söz konusu elemanın maaşı ve SGK primleri ödendikten sonra verilir.

KOSGEB Hibe Desteklerinin Özelliği

KOSGEB’den alınan geri ödemesiz desteklerin önemli yanı bu desteklerin tek seferlik ve hibe kapsamında olmasıdır. KOSGEB desteklerinin büyük bölümü hibe şeklindedir ancak bu destekleri almak için KOSGEB değerIendirmesinden geçmek şarttır. KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında işletmelere verilen hibe desteklerinin kadın girişimciler için bazı durumlarda iki katı olarak verilmesi söz konusu olmaktadır. Diğer yandan bir alanda hibe desteğini hak edebilmek için destek istene konusu somut bir adım atılması gerekir. Başka bir deyişle KOSGEB sadece söz veya taahhütte dayalı hibe desteği vermez ve girişimciden hibe desteği vermek için açık ve somut bir adım atmasını görmek ister. Örneğin alınacak makine ve donanımın alınması veya kurulması taahhüt edilen laboratuvarın kurulması gibi.

KOSGEB Geri Ödemeli Desteklerin Özelliği

KOSGEB’den alınan hibe dışı desteklerin önemli yanı geri ödemelerin sıfır faizle ve 2 yıl gibi uzun vadeye yayılmış olmasıdır. KOSGEB geri ödemeli destekleri genellikle hibe desteklerden daha az bir paya sahiptir. Başka bir deyişle örneğin bir makine alımı için verilen desteğin %70’i hibe iken %30’u geri ödemelidir. Yani KOSGEB aslında makinenin çoğunun bedelini girişimciye öder ve girişimciden küçük bir kısmını faizsiz olarak geri ödemesini ister.

KOSGEB geri ödemeli destekleri genellikle 2 yıl sonra yine belirli bir vadeye bağlanarak ödenir. Bu açıdan bugün alınan bir geri ödemeli desteğin neredeyse 4 yıl sonra geri ödendiğini söylemek mümkündür.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Nasıl Destekler Veriyor?

Kadın girişimcilerin KOSGEB’den destek alması için tüm girişimciler ile aynı şekilde KOSGEB’e kayıt olması ve girişimcilik kurslarına kayıt olduktan sonra destek programına başvurması gerekir. Kadın bir girişimcinin KOSGEB kadın girişimci destek payını alabilmesi için söz konusu işletmeden en az %51 payının olması şarttır.

Diğer yandan proje desteklerine başvuru şekli ve kabul edilme şartları açısından kadın veya diğer girişimciler arasında bir fark söz konusu değildir. Özellikle proje bazında verilen desteklerde kadın girişimciler de aynen detaylı ve takvime bağlı bir iş planı ve projesi oluşturmak zorundadır.

KOSGEB destek alınabilecek faaliyet alanlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Özelliği Nedir?

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na başvuracakların dikkat etmesi gereken konu destek kapsamında birinci ve ikinci performans dönemlerinde çalıştıracakları kişi sayısına dikkat etmeleridir. Zira bu program kapsamında verilen performans desteği birinci dönem için aşağıdaki gibidir:

 • 180 – 539 gün arası SGK primi ödeyen işletmeye 5000 TL destek verilir.
 • 540 – 1079 gün arası SGK primi ödeyen işletmeye 10.000 TL destek verilir.
 • 1079 günden fazla SGK primi ödeyen işletmeye 20.000 TL destek verilir.

Burada şayet girişimci kadın girişimci ise bu destekler 5000 TL arttırılır. Benzer şekilde ikinci performans döneminde aşağıdaki destekler verilir:

 • Toplam 360 – 1079 gün arası SGK primi ödeyen işletmeye 5000 TL destek verilir.
 • 1080 – 1439 gün arası SGK primi ödeyen işletmeye 15.000 TL destek verilir.
 • 1440 günden fazla SGK primi ödeyen işletmeye 20.000 TL destek verilir.

Aynı şekilde ikinci performans döneminde de ayet kadın girişimci söz konusu ise bu destekler 5000 TL fala şekilde verilir.

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Özelliği Nedir?

İşletme Geliştirme Destek Programı’na başvuracakların dikkat etmesi gereken konu özellikle hangi giderlerini destek konusu yapacakları ve işletmelerinin hangi bölgede bulunduğu ile ilgilidir. Bu programda özellikle hibe destekleri 1 ve 2. bölgelerde bulunan işletmelere %60 oranında verilirken diğer bölgelerde kurulacak işletmelere %70 oranında verilir. Diğer yandan KOSGEB kadın girişimci desteği çerçevesinde bu destekler kadın girişimciler için %20 daha fazla verilir. Bu desteğin yaklaşık 100.000 TL olduğunu düşünürsek kadı girişimcilere verilen fazladan 20.000 TL destek anlamına gelir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.