DOLAR 5,7707
EURO 6,3969
ALTIN 279,3
BIST 100.216
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?
25.10.2019
A+
A-

İşletmelerin makine ve teçhizat yatırımları için KOSGEB’den alabileceği destekler KOSGEB’in makine ve teçhizat desteği sağlayan projelerine katılma hakkı elde eden işletmelere verilir. Aslında tek başına KOSGEB makine teçhizat desteği diye bir destek yoktur. Bu destek ancak işletmenin yürüttüğü KOSGEB projesinde makine ve teçhizat desteği varsa alabileceği bir destek türüdür. KOSGEB projeleri kapsamında verilen makine ve teçhizat desteği aynı zamanda projenin kapsamına ve toplam desteğine göre de değişmektedir.

Özellikle üretim projeleri ağırlıklı KOSGEB projelerinde makine ve teçhizat destek kapsamları daha yüksek olmaktadır. Diğer yandan daha çok pazarlama ve satışa veya yeni girişimcilik desteklerine yönelik projelerde makine ve teçhizat desteği daha az olur. Bunun yanında makine ve teçhizat desteği genellikle %100 verilmekte beraber tamamı hibe olarak verilmez ve bir kısmı geri ödemeli olur.

Ayrıca KOSGEB desteği alınabilecek faaliyet alanlarına yazımızdan bakabilirsiniz.

KOSGEB Hangi İşlere Destek Verir?

KOSGEB tarafından desteklenen proje ve iş konuları aşağıdaki gibidir:

 • Devlet tarafından stratejik ürün grubuna dahil edilmiş ürünleri üreten işletmelerin faaliyetleri.
 • KOSGEB projeleri kapsamında işletmelerin nitelikli eleman ihtiyaçlarına yönelik destekler,
 • KOSGEB projeleri kapsamında işletmelerin laboratuvar ve test harcamalarına yönelik destekler,
 • KOSGEB projeleri kapsamında işletmelerin makine ve teçhizat alımlarına yönelik destekler,
 • KOSGEB projeleri kapsamında firmaların yurt dışı seyahat ve fuar giderleri için sağlanan destekler,
 • KOSGEB projeleri kapsamında firmaların bilgisayar yazılı alımlarına ilişkin masrafları için sağlanan hizmetler,
 • KOSGEB projeleri kapsamında firmaların üniversite veya danışmanlık kurumları gibi yerlerden alacağı uzaman danışmanlık hizmetleri konusunda sağlanan destekler,
 • İşletmelerin bina yapımı, ofis kurulumu, alt yapı çalışmaları gibi konularda yapacağı harcamalar için sağlanan destekler,
 • Firmaların pazarlama ve tanıtım giderleri konusunda yapacağı masraflara sağlanan destekler.

Görüleceği üzere KOSGEB destekleri neredeyse bir projenin sıfırdan tüm masraf kalemleri ile yapılabilmesi için işletmeleri sunulmaktadır.

KOSGEB Desteklerinin Önemli Yanları Nedir?

KOSGEB desteklerinin özellikleri işletmelere proje kapsamında verilmesidir. Bunun sebebi ise KOSGEB’in verdiği destekler karşılığında somut ve takvime bağlı bir çıktı görmek istemesinden kaynaklanır. KOSGEB desteklerinin özellikleri şunlardır:

 • Destekler sadece yerli işletmelere verilir.
 • Destekler genellikle projenin katma değeri ve özellikle üretim teknolojisi yükseldikçe artar.
 • Destekler proje kapsamında ve takvime bağlı verilir. Takvim sonunda projenin tamamlanması gerekir. Tamamlanmaya projeden destek çekilebilir.
 • Bir firma aynı anda sadece bir KOSGEB projesinden faydalanabilir.
 • KOSGEB destek projesi hazırlayan işletmelerin yapacakları işi ve bu işin çıktılarını ve buna ulaşmak için gereken kaynakları çok detaylı ve kalemler halinde KOSGEB’e açıklaması gerekir.
 • Bir konuda KOSGEB desteği alabilmek için ilgili alanda projeye konulan harcamanın yapılmış olması lazım. Yani örneğin eleman desteği alınıyorsa ilgili elemanın iştiham edilmiş olması veya fuar desteği alınıyorsa fuara gidilmiş olunması gerekli.

KOSGEB Desteklerine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için başvuru yapmak için firmaların öncellikle kendisine en uygun destek projesini seçmesi gerekir. Zira her proje her firma için uygun değildir. Örneğin bazı projeler sadece belli ürün gruplarında yapılan projeleri destekler.

KOSGEB üyesi bir işletme seçtiği projeyi belirledikten sonra ön proje hazırlamalı ve yapacağı işi detaylandırmalıdır. Burada KOSGEB tarafından en çok dikkat edilen konulardan birisi projenin tamamlanma takvimidir. Proje takvimi ile KOSGEB verdiği desteği bir süre ile bitirilebilecek bir iş olarak tanımlıyor ve böylece işin denetimini de kolaylaştırıyor.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nasıl Verir?

KOSGEB’in makine ve teçhizat yatırımları için destek vermesi işletmenin KOSGEB destek programlarından birisine kabul edilmesi ile geçekleşebiliyor. Bunun için de işletmenin kendisine en yakın gelen programa başvuru yapması ve program için bir proje ve takvim oluşturması gerekli. Ayrıca işletmenin makine teçhizat alımının desteklenmesi için aşağıdaki şartların sağlanması da gerekiyor:

 • Desteklenecek makine ve teçhizatın ilgili proje ile yapılması planlanan üretim için alınması gerekiyor.
 • İlgili makine ve teçhizat için en az 3 firmadan teklif alınması gerekiyor.
 • Destek ödemesinin alınası için makine ve teçhizatın alınmış olması ve faturasının KOSGEB’e ibrazı gerekiyor.
 • Destek ödemesinin alınası için projede planlanan üretimin başlaması ve alınan makinelerin çalışıyor olması gerekiyor.
 • Destek kapsamında alınan makine ve teçhizatın proje bittikten sonra en az 3 yıl boyunca başka bir firmaya satılması veya kiralanması mümkün değil.
 • KOSGEB proje bittikten sonra da ilk yıl ve üçüncü yıl işletmeye ziyaret yaparak projenin devamını denetleyebiliyor.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Kapsamında Verilen Makine Teçhizat Desteği

Makine ve teçhizat desteğini KOSGEB’in Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile almak isteyen işletmelere bulundukları üretim dalının teknoloji düzeyine göre destek veriliyor. Buna göre işletmelerin makine KOSGEB makine teçhizat desteği şu şekilde belirleniyor:

 • Düşük orta ve düşük teknoloji düzeyinde yer alan işletmelerin alabileceği azami makine ve teçhizat desteği 100.000 TL.
 • Orta yüksek teknoloji düzeyinde yer alan işletmelerin alabileceği azami makine ve teçhizat desteği 200.000 TL.
 • Yüksek teknoloji düzeyinde yer alan işletmelerin alabileceği azami makine ve teçhizat desteği 300.000 TL.

Ayrıca bu destekler alınan makine teçhizat değerinin %75’ini aşamıyor.

KOSGEB’den kimler yararlanabilir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Kapsamında Verilen Makine Teçhizat Desteği

Makine ve teçhizat desteğini KOSGEB’in KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile almak isteyen işletmelere toplam 5 milyon TL’ye kadar destek sağlanıyor. Bu destek programı kapsamında işletmelerin desteklenme oranları şu şekilde:

 • Düşük ve orta düşük teknoloji alanlarında üretim yapan işletmelere toplam 500.000 TL’ye kadar destek sağlanıyor.
 • Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında üretim yapan işletmelere toplam 5.000.000 TL’ye kadar destek sağlanıyor.

Proje kapsamında yapılacak makine ve teçhizat alımlarının %100’ü desteklenirken bu desteğin %60’ı geri ödemesi hibe şeklinde kalan %40’lık kısmı geri ödemeli sıfır faizli kredi şeklinde veriliyor.

Stratejik Ürün Destek Programı Kapsamında Verilen Makine Teçhizat Desteği

Makine ve teçhizat desteğini KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek Programı ile almak isteyen işletmelerin KOSGEB tarafından yayınlanan stratejik ürün gruplarından birini üretmek üzere bir işletme projesi geliştirmesi gerekiyor. Bu konuda KOSGEB tarafından 5.000.000 TL’ye kadar destek  sağlanırken. Makine ve teçhizat alımlarının tamamı destek kapsamında.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı Kapsamında Verilen Makine Teçhizat Desteği

Makine ve teçhizat desteğini KOSGEB’in Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile almak isteyen işletmelere toplam 818.000 TL’ye kadar destek veriliyor. Bu program kapsamında makine ve teçhizat alımları ise %75 oranında ve toplam 150.000 TL’ye kadar destekleniyor. Bu destek programımın amacı yeni bir ürün üretecek, yeni bir üretim teknolojisi geliştirecek veya maliyet düşürücü faaliyetlerde bulunacak işletmelerin projelerini desteklemek.

Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı Kapsamında Verilen Makine Teçhizat Desteği

Makine ve teçhizat desteğini KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile almak isteyen firmalar KOSGEB’den 750.000 TL’ye kadar destek alabiliyor. Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı özellikle bilime ve yüksek teknolojiye dayalı ürün geliştirecek işletmeleri destekleme amacı oluşturulan bir program. Bu program kapsamında KOSGEB makine teçhizat desteği 300.000 TL’ye kadar ve toplam alımların da %75’ini geçemiyor.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.