Kosgeb

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

Nitelikli iş gücünün oldukça değerli olduğu son yıllarda birçok kurum ve kuruluş nitelikli eleman bulma konusunda problemler yaşıyor. Alanında uzman bir personel ihtiyacı neredeyse tüm şirketlerin ihtiyacı haline gelmiştir. Bu durumun temel sebebi ise teknolojik gelişmelerin artması ve müşterilerin bilinçlenmesi sonucu kaliteli bir çalışma sağlayan kurumları tercih etmesidir. KOSGEB’in sunmuş olduğu nitelikli eleman desteği programı bu konuda oldukça önemli bir adım. KOSGEB nitelikli eleman desteği sayesinde birçok işletme nitelikli eleman ihtiyacını karşılayabileceği gibi bu personele ödeyeceği maaşın standart personele oranla yüksek olmasından endişe duyuyorsanız maaş konusunda da büyük bir destek alabilirsiniz. Peki, işletmeciler için oldukça önemli bir destek olan KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’in genel destek programları altında yer alan birçok destekten birisi olan KOSGEB nitelikli eleman desteği, son 12 ay içerisinde istihdam edilmiş ve yüksek öğrenim kurumunda eğitimini tamamlayarak mezun olmuş, işletmenizde tam zamanlı olarak çalışacak personeliniz için verilir. KOSGEB’in sağladığı destek sayesinde birçok işletme 4 yıllık fakültelerden mezun olmuş nitelikli elemanları sigortalı bir şekilde rahatlıkla çalıştırabilmektedir. Toplamda 50.000 TL değerinde maaş desteği sunulmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2018

Bu destekten yararlanabilmek için sağlamanız gereken şartlar şu şekildedir;

  1. Nitelikli eleman desteği, İşletmede son 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş ve 4 yıllık yüksekokul fakültelerinden mezun olmuş, işletmede tam zamanlı çalışacak yeni personel için verilmektedir.
  2. KOSGEB’in sunmuş olduğu destekten yararlanacak personelin başvuru tarihi öncesinde en fazla 30 gün içerisinde istihdam edilmiş ya da başvuru tarihi itibariyle başvurunun kabulünün bildirimi itibariyle 45 gün içerisinde istihdam edilmesi gerekmektedir.
  3. Nitelikli elemanla ilgili sorgulamalar SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından sunulan ilgili internet sayfası üzerinden gerçekleştirilir.
  4. İşletmeler ayda en fazla 2 personeli için bu destek fırsatından yararlanabilir.
  5. Bu destek için belirlenen üst limit, istihdamı sağlanacak personel başına net ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Her bir personel için toplamda 1.500 Türk Lirası değerini geçemez.
  6. Destek programı süresince alabileceğiniz desteğin üst limiti 20.000 Türk Lirasıdır.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları hakkında bilgilendirmeleri dikkate alarak başvurularınızı E-Devlet üzerinden ayrılan gerekli sayfadan gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB’in E-Devlet kapısı üzerinden sunmuş olduğu birçok hizmetten birisi nitelikli eleman desteği başvurularıdır. Bu konuda ilgili sayfayı ziyaret edebilir ve başvuru işleminizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/kucuk-ve-orta-olcekli-isletmeleri-gelistirme-ve-destekleme-idaresi-baskanligi-kosgeb

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu