DOLAR 5,6952
EURO 6,2458
ALTIN 275,5
BIST 103.464
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları
05.10.2019
A+
A-

KOSGEB nitelikli eleman desteği nitelikli eleman bulmak ve çalıştırmak isteyen fakat nitelikli elemanın yaratacağı maliyet problemi yüzünden eleman çalıştıramayan firmalar için geliştirilmiştir. KOSGEB nitelikli eleman çalıştırmak isteyenler KOSGEB hizmetlerinden yararlanabilir.

İşverenlerin ar-ge, insan kaynakları, muhasebe, müşteri temsilcisi gibi nitelik isteyen pozisyonlarda oluşan ihtiyaçları KOSGEB hizmet vermektedir. KOSGEB maaş desteği özellikle işletmeler için nitelikli eleman arayış taleplerini güçlendirmekte ve alanında uzman personellerle çalışma fırsatı yaratmaktadır.

Yazımızda nitelikli eleman hakkında KOSGEB’in sunduğu tüm fırsatlar ve istenen şartlar detaylı olarak sizler için derlenmiştir.

Kıdem tazminatı yazımıza bakabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir

KOSGEB nitelikli eleman desteği isim olarak kanun çerçevesinde değişikliğe uğramıştır. 24.09.2018 tarihinde nitelikli eleman desteğinin adı İşletme Geliştirme Destek Programı olarak değişmiştir. İsim olara değişen nitelikli eleman desteği içerik olarak aynı özellikleri taşımaktadır.

İşletmenizde 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezunu personel istihdam etmek istiyorsanız, belirli şartlar yerine getirildiği takdirde KOSGEB desteğine başvurulabilir. Başvuru yapıldıktan sonra onay görürse personeli SGK’lı olarak istihdam edebilirsiniz.

KOSGEB nitelikli eleman kapsamında bazı destekler vermektedir. SGK girişi yaptırdığınız personelin aylık ücretinin % 60’ını KOSGEB karşılamaktadır. KOSGEB tarafından bu ücret 3 aylık dönemlerde işletme sahibine toplu olarak ödenir.

KOSGEB’in sunduğu bu hizmetin toplam süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. 2 yıl boyunca toplam 50.000 TL tutarındaki hizmetten yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nelerdir

KOSGEB nitelikli eleman şartları kapsamındaki 2 yıllık fırsattan faydalanmak için bazı şartları sağlamak gereklidir. İşletme 2 yıllık süre içinde % 10 büyüme gösterirse bu süre daha da uzayabilir. Uzama sürecindeki karar veren kurum KOSGEB’dir. KOSGEB uzmanları onay verirse süre uzatılması yapılabilir. Nitelikli eleman şartları:

 • İstihdam edilecek elaman, 12 ay içinde işletmenizde hiçbir koşulda çalışmamalıdır. Yeni istihdam edilen personel olmak zorundadır.
 • Nitelikli elemanın 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezunu olmalıdır.
 • Destek kapsamında programdan yararlanacak nitelikli eleman sayısı en fazla 2 kişi ile sınırlıdır.
 • Çalıştırılacak eleman, işletmenizde tam zamanlı olarak çalıştırılmak zorundadır.
 • Destek kapsamına alındıktan 45 gün sonra yeni istihdam edilen personelin SGK girişi yapılmak zorundadır. 45 gün içinde giriş yapılmazsa; başvuru kapsamından çıkartılır ve destek faydalanma imkanı ortadan kalkar.

Destek kapsamında 2 yıllık üniversite mezunları en az 2500 TL, 4 yıllık üniversite mezunları en az 3500 TL ücret almak zorundadır.

KOSGEB Nitelikli Elaman Başvurusu

KOSGEB nitelikli eleman başvurusu sadece KOSGEB resmi internet sitesinden yapılmaktadır. KOSGEB maaş desteği kapsamında nitelikli eleman başvuru yapmak için yapılması gerekenler:

 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gereklidir.
 • Kayıt işleminden sonra e-Devlet şifresi ile sisteme girilir.
 • KOSGEB işletme geliştirme destek programı sayfasına gelinir ve başvuru yapılır.
 • Başvuru kabul edildikten sonra istihdam edilecek personel hakkında istenen tüm belge ve bilgiler sisteme yüklenir.
 • Size gelecek olan onay mailine tıkladıktan sonra yeni personelin SGK girişi yapılarak başvuru tamamlanır.

Başvuru hakkında detaylı bilgi almak için size en yakın ildeki KOSGEB merkezlerine gidebilirsiniz. KOSGEB uzmanları tarafından size konu hakkında detaylı olarak bilgilendirme yapılacaktır.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt Olma

KOSGEB veri tabanı KOBİ’ler tarafından en çok unutulan konularından başında gelmektedir. Sadece KOSGEB nitelikli eleman değil tüm kredi ve hibe seçeneklerinden de yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekmektedir. Veri tabanına kayıtlı olmak için izlenmesi gereken yollar:

 • İnternet ortamında KOSGEB resmi sitesine girildikten sonra KOBİ/Girişimci seçeneğine gelinir.
 • KOSGEB veri tabanına ilk defa gidiyorsanız veri tabanına kaydolunur.
 • İstenen bilgiler tam ve eksiksiz olarak doldurulur.
 • Bilgilerin doğruluğunu teyit ettiğiniz seçenek tıklanır.
 • Kaydet butonuna basarak işlem tamamlanır.

Görece olarak çok kolay olan bu işlem maalesef KOBİ’ler tarafından atlanmaktadır. Veri tabanına kayıtlı olduktan sonra tüm işlemler gerçekleştirilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman İçin Desteklenen Projeler

KOSGEB desteklenen projeler nitelikli eleman projesinin adının değişmesi ile yeniden düzenlenmiştir. Desteklenen projeler, KOSGEB’in verdiği hizmetler kapsamında değerlendirilmektedir. KOSGEB, bütün sektörlerde faaliyetle gösteren firmaları desteklemektedir. KOSGEB’in belli başlı destek verdiği projeler:

 • Üretim alanındaki tüm projeler,
 • Pazarlama sektöründeki projeler,
 • İhracat alanındaki projeler,
 • Organizasyon projeleri,
 • Finans alanındaki işler,
 • Dış ticaret sektöründeki projeler,
 • Kurumsallaşma ve iş büyütme projelerine destek verilmektedir.

Görüldüğü üzere nitelikli eleman desteğindeki projeler; ileri girişimcilik hizmeti sunan projelerdir. Bazı özel durumlar olmakla birlikte geleneksel girişimcilere nitelikli elaman kapsamında destek verilmemektedir fakat işlerini büyütmek isteyen geleneksel girişimciler KOSGEB’e sunum yapıp, onay alırlar ise nitelikli eleman desteği projesinden yararlanabilir.

Evde bakım maaşı ne kadar? İnceleyebilirsiniz.

KOSGEB Destek Kapsamındaki Nitelikli Elemanların Özellikleri

KOSGEB nitelikli eleman özellikleri KOSGEB yönetmeliği içerisinde açıkça belirtilmiştir ve zorunlu olarak uyulması gerekmektedir. Yönetmeliğe aykırı olarak hareket edilmesi durumunda başvurunuz geçersiz sayılır ve 2 yıl boyunca KOSGEB hizmetlerinden yararlanamazsınız. KOSGEB desteklerinden faydalanacak kişilerde olması gereken özellikler:

 • C vatandaşı olmalıdır. Yabancı uyruklu kişiler nitelikli eleman kapsamına girmez.
 • Maaş desteği alacak kişiler emekli ya da 18 yaşının altından olmamalıdır.
 • Çalıştırılacak olan kişinin, işletme sahibi ile herhangi bir şekilde yakınlığı bulunmamalıdır. İstihdam edecek olan kişiler işletme sahibinin annesi, babası, eşi ya da çocuğu olmaması gerekmektedir.
 • İstihdam edilecek kişinin T.C, 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversitelerinin birinden mezun olması gerektirmedir. YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurt dışı üniversiteleri de belgelendirmek şartıyla KOSGEB maaş desteği kapsamına alınabilir.
 • İşlemlerin sonunda SGK kaydı oluşturulması zorunludur. Yasal süre olan 45 gün içerisinde SGK kaydının mutlaka yapılması gerekir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğinin Amaçları

KOSGEB nitelikli eleman desteğinin amaçları KOSGEB’in sunduğu bu hizmet doğrultusunda gelişmiştir. KOSGEB, şirketini ya da markasını geliştirmek için nitelikli eleman desteği almak isteyen tüm kurumların yanındadır. KOSGEB’in nitelikli eleman desteği kapsamındaki amaçları:

 • Nitelikli elemanların istihdam edilmesiyle işletmedeki kalite de artar. Üniversite eğitimini tamamlamış uzman personel, farklı fikir ve vizyonu ile işletmeye seviye atlatabilir.
 • Nitelikli elemanı istihdam etmek kolay değildir. Özellikle KOBİ’ler nitelikli eleman çalıştırmak için yeterli maliyeti göze alamamaktadır. KOSGEB hem işletmeyi hem de kalifiye personeli düşünerek nitelikli elemanın hak ettiği maaşı almasını sağlar.
 • Nitelikli elemanın işletmeye dahil olması ile girdiği işletmeye kalite katacağı için işletmenin büyüme hızı artar. Üst başlıklarda da belirtildiği gibi % 10 büyüme sağlanırsa KOSGEB’in de sunduğu nitelikli maaş desteğinin süresi artmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman SGK Desteği

KOSGEB nitelikli eleman SGK konusu yanlış olarak bilinen konulardan biridir. KOSGEB nitelikli eleman projesi kapsamında personel aylık ücretinin % 60’ını 2 yıl boyunca karşılamaktadır. İşletmeler, sağlanan bu hizmetten edinilen ücreti 3 ayda 1 toptan olarak alabilirler.

SGK prim ödeme desteği, KOSGEB hizmetlerinden biri olarak değerlendirilmez. İşletmeler, SGK girişini yaptığı personelin yasal olarak aylık SGK prim ödemeleri yapmak zorundadır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.