DOLAR 5,6952
EURO 6,2458
ALTIN 275,5
BIST 103.464
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu ve Şartları

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu ve Şartları
05.10.2019
A+
A-

KOSGEB sıfır faizli kredi kendi işinin patronu olmak isteyen ya da bulunduğu iş kolunda yeni atılımlar yapmak isteyen girişimciler tarafından talep gören bir hizmettir. KOSGEB kredi çeşitlerinin tamamı devlet güvencesi ile verildiği için girişimciler her zaman bu avantajdan faydalanmak ister. Arkalarında devlet garantisinin olması geleceğe her zaman umutla bakmalarını sağlamaktadır.

Yeni girişimciler, bir iş kurmak istediğinde başvuracakları ilk kuruluş KOSGEB’dir. Yazımızda KOSGEB hakkında girişimcilerin merak ettiği tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

KOSGEB Nedir

KOSGEB Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Açılımı ise Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı’dır. Gelişen teknoloji ve girişimcilik seçeneklerinin farkında olan KOSGEB’in amaçları:

 • Arz ve talep dengesini kurmak için küçük ve orta işletmelerin sanayideki payını yükseltmek,
 • Küçük ve orta işletmeleri rekabetçi hale getirmek,
 • Küçük ve orta işletmelerin doğru destekler ile büyük işletmeler haline gelmesine yardımcı olmak,
 • Teknoloji çağında küçük ve orta işletmelerin kurumsal olarak büyüyebilmeleri için kurumsal altyapı desteği vermek,
 • Küçük ve orta boyutlu işletmeleri günümüz şartlarına hazırlamak için eğitimler düzenlemek ve
 • En önemlisi KOBİ’lere mali ve finansal olarak destek sunmaktır.

Yukarıda verilen maddeleri kendine vizyon ve misyon olarak edinen KOSGEB, işletmelerin pazar payının artması ve rekabet edebilmesi için tüm seçenekleri ele almaktadır.

KOSGEB başvuru şartlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Desteklerinden Faydalanma

KOSGEB kredi destekleri seçeneklerinden yararlanmak isteyen kişi ya da kurumların öncelikle küçük ya da orta boyutlu işletme olmaları gerekmektedir. Yararlanmak isteyen kişilerinde girişimci olmaları ya da bir projesi olması gerekir.  KOSGEB kredi destek ve avantajlarından yararlanmak için 2 temel unsur vardır. Bu unsurlar:

 • KOSGEB tarafından düzenlenen eğitim ve kurslara katılarak, kursu başarı ile tamamlayan kişiler,
 • Üniversitelerde belirli tarihlerde düzenlenen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na katılarak kurs sonunda başarı sertifikası alan kişiler

KOSGEB desteklerinden faydalanmaktadır. Genç Girişimci Geliştirme Programı, ülkemizde her ay KOSGEB tarafından belirlenen bazı üniversitelerde verilmektedir. İstanbul ve Anadolu’da her yıl 30’a yakın program açılmaktadır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuru Şartları

KOSGEB faizsiz kredi girişimciler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. KOSGEB, girişimcilere teşvik kapsamında hibe ve geri ödeme konusunda farklı olanaklar sunmaktadır. İşletmelerin yeni iş kolları kurabilmesi, ihracat yapabilmesi, hammadde tedariki gibi tüm gereksinimlerinde KOSGEB destek sağlamaktadır fakat bu destekleri sağlamak için bazı şartlar istemektedir. KOSGEB tarafından istenen faizsiz kredi şartları:

 • Vade sınırı 48 ay olarak belirlenmiştir. 48 ay üstü vade seçenekleri sıfır faizli kredi kapsamına girmez.
 • Başvuruda bulunacak kişi 18 yaşının üstünde olmak zorundadır.
 • İşletmelerin KOSGEB veri tabanında kayıtları olmalıdır.
 • İşletmelerin en 1 yıl süre açık olması ve vergi levhalarının olması gerekmektedir.
 • İşletmelerin KOSGEB destekleri kapsamında yasakları bulunmamalıdır.
 • Başvuru sırasında istenen belgeler tam ve doğru olarak getirilmelidir.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt Olma

KOSGEB veri tabanı kaydı kredi ve hibe seçenekleri için çok büyük önem arz etmektedir. Veri tabanında güncel olarak kaydı bulunmayan işletmeler KOSGEB kredi olanaklarından yararlanamaz. Veri tabanına kayıt olurken sizden istenen bilgiler tam ve doğru olarak girilmesi gereklidir. KOSGEB yetkilileri tarafından incelenmeye gelindiğinde yaptığınız beyanlara aykırı bir durum göze çarparsa yasal olarak işlem başlatılmaktadır.

Yasal olarak işlem başlatıldığında ve daha kötü bir senaryo oluştuğunda hem siz hem de işletmeniz daha kötü durumlara düşebilir. Veri tabanına kaydolmak için izlenmesi gereken adımlar:

 • İnternet üzerinden KOSGEB resmi sitesine girildikten sonra KOBİ/Girişimci seçeneğine gelinir.
 • Gelen sayfada ‘’ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayın ‘’ seçeneğine girilir.
 • Sizden istenen bilgiler tam ve eksiksiz olarak doldurulur.
 • İstenen bilgiler vergi numarası, bağlı olunan vergi dairesi, işletmenin adı gibi bilgilerdir.
 • Bilgilerin doğruluğunu teyit ettiğiniz seçenek tıklanır.
 • Son adım olan kaydet butonuna basılarak işlem tamamlanır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi İçin Anlaşmalı Bankalar

KOSGEB faizsiz kredi anlaşmalı bankalar KOSGEB ile bankalar arasında imzalanan protokol gereğince belirlenmiştir. Kamu bankalarının hepsi sıfır faizli kredi verirken bazı özel bankalar da faizsiz kredi vermektedir. Anlaşma kapsamında faizsiz kredi veren bankalar:

 • Halkbank,
 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti Bankası (yeni adıyla Garanti BBVA),
 • Denizbank,
 • Yapı Kredi,
 • İş Bankası,
 • Akbank ve
 • QNB Finansbank imzalanan protokol gereğince faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi KKB Notu Engeli

KOSGEB faizsiz kredi KKB notu faizsiz olarak kredi kullanmak isteyen küçük ve orta boyutlu işletmeler için engel teşkil edebilir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), tüm kişilerin ve şirketlerin kredi sicil ve geçmişlerini değerlendiren bir kurumdur. Daha öncesindeki kredi ödemelerinizde problem yaşadıysanız anlaşmalı olan bankalar bunu mutlaka değerlendirecektir.

Sicil affının tekrara çıkması ile bu durumu düzeltmek mümkün olabilir. Yasa kapsamından hem ihtiyaç kredisi hem de kredi kartı sahipleri yararlanabilir. KOSGEB de temelinde bir ihtiyaç kredisi olduğu için sıfır faizli kredi kullanmak isteyenler tarafından istenmektedir.

Kredi notunu yükselten ya da düzenleyen kişiler KOSGEB kapsamındaki kredilerden kolaylıkla faydalanabilir çünkü bankalar hangi koşulda olursa olsun kredi verirken kredi notuna çok dikkat eder.

KOSGEB’in desteklediği işleri inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Vade Seçenekleri

KOSGEB faizsiz kredi vade seçenekleri girişimciler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Günümüz piyasa koşulları da göz önüne alındığında böyle bir özelliğin olması oldukça faydalıdır.

Piyasadaki rekabetin artması ve özellikle ithal ürünlerin mevcut pazarlarda artması üretimi kısıtlayan bir nedendir. Genç girişimciler de sektörde yeni oldukları için bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Böyle bir durumda da KOSGEB sıfır faizli kredi seçeneklerine başvuru yaparlar.

KOSGEB, tüm bu seçenekleri düşünerek girişimcilere uygun bir şekilde ödeme planı hazırlamıştır ve vade seçeneklerini de bu doğrultuda düzenlemiştir.

Sıfır faizli kredi kapmasında vade üst limiti 48 ay olarak belirlenmiştir. 4 yıllık süre zarfında 300.000 TL’ye kadar olan kredinizi aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz. KOSGEB’in tanıdığı diğer bir ayrıcalık ise ödemesiz dönem seçilebilmesidir.

Girişimcilerin ekonomik olarak toplanması ve işlerini düzeltmesi için ödemesiz dönem seçeneği mümkündür. Girişimci dilerse bu özelliği kullanarak ödemelerini erteleyebilir. KOSGEB tarafından verilen maksimum erteleme süresi 2 yıldır. 4 yıllık kredinin 2 yılını ertelemeli yapabilirsiniz.

Kalan 2 yıla da 48 aylık taksitleriniz paylaştırılır ve ödemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Kullanılabilecek Miktar

KOSGEB faizsiz kredi limiti KOSGEB ve anlaşmalı bankalarca belirlenmiştir. Piyasa koşulları ve ekonomik durum göz önüne alınarak bir üst limit belirlenmiştir. KOSGEB kredi seçeneklerinin hepsinde bu yöntem uygulanmaktadır.

KOSGEB tarafından belirlenen üst limit 300.000 TL’dir. Veri tabanında kayıt olup sizden istenen bilgileri doğru verdiğinizde süreç başlar. Anlaşmalı bankalar tarafından kredi notunuz ve işletmeniz değerlendirilir ve size dönüş yapılır. Süreç sonunda bu işlemler olumlu olarak sonuçlandığı takdirde anlaşmalı bankalardan 300.000 TL’ye olan sıfır faizli kredinizi kullanabilirsiniz.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.