DOLAR 5,7738
EURO 6,3894
ALTIN 279,3
BIST 100.216
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği
26.10.2019
A+
A-

KOSGEB’in solucan gübresine 2019’da desteği Girişimciliği Geliştirme Programı kapsamında olmaktadır. Bu kapsamda Geleneksel Girişimcilik Destek programı ve İleri Girişimcilik Destek Programı KOSGEB solucan gübresi desteği için hibe vermektedir. Bir kişi veya bir işletme sadece bir kere tek bir programa başvuru yaparak destek alabilmektedir.

Solucan Gübresi için KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Desteği ile solucan gübresine destek 2019 yılında uygulamaya girmiştir. Bundan önceki uygulanan Yeni Girişimci Programı ile sunulan hibe miktarı 150.000 TL kadar olurken bu yeni program ile destek 370.000 TL’ye kadar artırılmıştır. Yürürlüğe yeni giren program ile bir önceki programa başvurular kapatılmıştır. Bu kapsamda iki farklı programdan biri Geleneksel Girişimcilik Destek Programı daha çok pazarlamaya yönelik olup, İleri Girişimcilik Programı ise imalata yöneliktir.

Ayrıca KOSGEB hibe verilen sektörleri inceleyebilirsiniz.

Solucan Gübresine KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

Solucan gübresi için KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Desteği ile 60.000 TL’ye kadar hibe almak mümkündür. Özellikle pazarlamaya yönelik olan bu program için Geleneksel Girişimcilik Eğitimi veya İleri Girişimcilik Eğitimi alarak sertifika edinmiş olmak gerekmektedir. Bu destek ile verilen para dağılımı şu şekildedir:

 1. Tüzel kişilik için 10.000 TL, gerçek kişilik için 5000 TL kuruluş desteği
 2. İlk yılda tüm çalışanları için toplamda SGK’ya ödediği asgari 180 azami 539 prim gününe 5.000 TL, asgari 540 azami 1079 prim gününe 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü ise 20.000 TL performans desteği
 3. İkinci yılda tüm çalışanları için toplamda SGK’ya ödediği asgari 360 azami 1079 prim gününe 5.000 TL, asgari 1080 azami 1439 prim gününe 10.000 TL, 1440 ve üstü prim gününe ise 20.000 TL hibe desteği
 4. Toplam minimum prim gününü tamamlayan iş yerinin yetkilisi; gençse, engeli varsa, gazi veya birinci derecede şehit yakınıysa her bir performans döneminde ek olarak 5.000 TL daha hibe alacaktır.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB’in Geleneksel Girişimcilik Eğitimi örgün olarak sınıflarda veya uzaktan olarak online ortamda verilebilmektedir. 4 farklı ders üzerinden (Yönetim ve Pazarlama Planlanması Pazarlama tekniklerinin ve Üretim amacıyla verilen ders, İş fikirlerinin geliştirilmesi üzerine verilen ders İş Planının Hazırlanması ve Yazılması), toplamda 32 saat olacak şekilde verilmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi Başvurusu

KOSGEB’in Geleneksel Girişimcilik Eğitimi başvurusu örgün veya uzaktan eğitim seçenekleri ile E-devlet üzerinden yapılmaktadır; fakat örgün eğitim her ilde verilmemektedir. Bunun için KOSGEB sitesindeki il filtresinden kontrol etmek gereklidir.

 • Örgün eğitim için başvuru yapacak kişiler E-devlet sistemine T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile girmelidir. Programı arama çubuğunda aratıp bulduktan sonra “başvur” butonu üzerinden örgün eğitimi seçip gerekli bilgileri girmelidirler. Kaydetmeleri üzerinden değerlendirmeye alınan başvurular değerlendirilip hak kazananlar seçilecektir. Başvurular kursun başlayacağı tarihten 5 gün evvel yapılmalıdır.
 • Uzaktan eğitim için başvuru yapmak içinse uzaktan eğitim seçeneği seçtikten sonra Geleneksel Girişimcilik Programı işaretlenerek istenen bilgiler eksiksiz girilmelidir. Son başvuru tarihi veya ders günü ve saati yoktur. Online olarak video izlenip test uygulamasına tabi olunmaktadır.

Eğitim sonunda KOSGEB solucan gübresi desteği alınabilmektedir.

Solucan Gübresi İçin KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı

Solucan gübresine KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği almak için İleri Girişimcilik Eğitimi ile belge edinmiş olmak gerekmektedir. Destekler kuruluş ve performans desteğine ek olarak teknolojik destek şeklinde toplamda 370.000 TL’dir. Ödenen paranın dağılımı şu şekildedir:

 1. Tüzel kişilik için 10.000 TL, gerçek kişilik için 5000 TL kuruluş desteği
 2. İlk yılda tüm çalışanları için toplamda SGK’ya ödediği asgari 180 azami 539 prim gününe 5.000 TL, asgari 540 azami 1079 prim gününe 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü ise 20.000 TL performans desteği
 3. İkinci yılda tüm çalışanları için toplamda SGK’ya ödediği asgari 360 azami 1079 prim gününe 5.000 TL, asgari 1080 azami 1439 prim gününe 10.000 TL, 1440 ve üstü prim gününe ise 20.000 TL hibe desteği
 4. Toplam minimum prim gününü tamamlayan iş yerinin yetkilisi; gençse, engeli varsa, gazi veya birinci derecede şehit yakınıysa her bir performans döneminde ek olarak 5.000 TL daha hibe alacaktır.
 5. Teçhizat desteği olarak %75’ine kadar geri ödemesiz 100.000 TL’ye kadar hibe verilmektedir. Ancak orta düzey teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren firma için bu üst limit 200.000 TL üst düzey teknoloji seviyesinde faaliyet gösterenler için 300.000 TL’dir. (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmî Gazetedeki SGM 2014/35 Yerli Malı Tebliği ilanına uygun olan ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda teçhizat ödeneği %90 olmakta)
 6. Orta ve yüksek teknoloji faaliyetli iş yerleri ek eğitim ihtiyaçlarında (danışmanlık mentörlük vb.) eğitim giderinin %75’ine kadar 10.000 TL hibe daha alabilmektedir

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB’in İleri Girişimcilik Eğitimi sadece uzaktan eğitim bazında olmaktadır. Bu eğitimi alan kişiler diledikleri takdirde Geleneksel Girişimcilik Desteği için başvuru yapabilirler. Bu eğitim imalat alanına yönelik olup, eğitimi tamamlanması ile edinilen belge için son kullanım süresi bulunmamaktadır.

KOSGEB için gerekli evraklar nelerdir? Merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi Başvurusu

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi için başvuru E-devlet üzerinden olmaktadır. Herhangi bir gün ve saat kısıtlaması yoktur. Sisteme girişin ardından yeni başvuru oluştururken uzaktan eğitim seçildikten sonra programı tercih etmek gerekmektedir. Ardından NACE koduna göre eğitimi seçmek ve bilgileri eksiksiz girmek yeterli olacaktır (konumuz solucan gübresi olduğu için buna uygun bir alan). Eğitim videolar üzerinden verilecek sonunda da test uygulanacaktır.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Almak İçin Şartlar

KOSGEB solucan gübresi desteği alma koşulları şu şekildedir:

 • Gün ve tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmak gerekmektedir.
 • Program kapsamındaki her iki destek de T.C. uyruklu vatandaşlara verilmektedir.
 • KOSGEB NACE kodlarına göre Girişim Geliştirme Destek programı eğitimlerinden birini tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • İleri Girişimcilik veya Geleneksel Girişimcilik alanında bir iş yerinin sahibi olmak ve iş yerinin desteğe başvuru tarihine göre 1 yıl faaliyet süresine erişmemiş olması gerekmektedir.
 • Vergi levhası tarihi şahıs firmaları için Ticari Sicil Gazetesi İlan tarihi tüzel kişilikler için kuruluş tarihini ifade etmektedir.
 • Bir girişimci ve bir işletme tek bir kere sadece tek bir program ile destek alabilmektedir.
 • Yatırımları destek kurumlarından biri olan İŞGEM’e üye olan iş yerleri için Girişimcilik Belgesi şartı yoktur; fakat destek verildiği süre boyunca üyeliğin devam etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde destek de son bulacaktır.
 • Destek almak için, eğitimin firma açılışından evvel alınması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişi söz konusu işletme dışındaki başka bir yerde SGK’ya bağlı çalışmamalıdır.
 • Başvuru yapan kişi iş yerinde yetki sahibi olmalıdır.
 • Başvuruyu yapan kişinin başvuru yaptığı işletmede asgari %50 hissesi olması ve bu hisse şartını destek süresince sağlaması gerekmektedir.
 • Başvuru tarihine göre girişimcinin 3 sene önce gerçek kişi olarak bir firmanın sahibi olmaması veya bir iş yerinde %30 ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.
 • İş yerinin KOBİ beyannamesine uygun olması ve güncel olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan iş yeri ve kişiler KOSGEB solucan gübresi desteği için başvuru yapabilirler.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.